Specialistai pataria: kaip pasirūpinti augintiniais, smarkiai atšalus orams

Šunys
Šunys
© Pixabay.com
INFO TV | Alfa.lt
2017-01-07 19:20

Atšalus orui, medikai ir išgyvenimo mokytojai skuba patarti, kaip elgtis, kad nesušaltume. Tačiau pasirūpinti reikia ne tik savimi. Šalta ir augintiniams. Temperatūrai nukritus žemiau 15 laipsnių, prieš einant į lauką būtina aprengti bet kurios veislės šunį, jei šis gyvena namuose.

Nova, Fadis ir Zuza ruošiasi keliauti į lauką. Nova – vokiečių aviganė, todėl net ir šaltą dieną prigulti ant sniego jai nebaisu. O štai iš Afrikos kilęs Fadis žiemos visai nemėgsta, todėl vos pamatęs kombinezoną sunerimsta. Žino, kad teks eiti į šaltį. Jų šeimininkai aiškina, kad šunų rengti drabužiais nemėgsta, tačiau kai temperatūra nukrinta žemiau 15 laipsnių šalčio, drabužiai būtini.

„Priklausomai nuo oro sąlygų. Jeigu yra šlapesnis oras, drėgnesnis, tai rengiu ilgesniu kombinezonu, kad nesusiteptų letenos, kad neprisiveltų sniego. Jeigu tai yra tiesiog šalta, tuomet saugau krūtinę, papilvę, tuos svarbiausius organus, – pasakojo Ieva Rubytė, dviejų šunų šeimininkė. – Išėjęs į lauką, net ir aprengtas Fadis netrukus pradeda kilnoti kojas. Jam šalta. Nova kuo ramiausiai voliojasi sniege, o Zuza zuja aplink.“

Ieva sako, kad nėra tokių oro sąlygų, kad šunys į lauką iš viso neitų, mat čia turi atlikti gamtinius reikalus. Tačiau jei pradeda šalti, džiaugsmo augintiniams nebelieka. „Jeigu jiems yra nešalta, jeigu jie juda, jie jaučiasi komfortabiliai bet kokiu oru, nepriklausomai nuo to, ar sniegas, ar lietus, ar labai karšta, ar labai šalta, jie visą laiką pasiruošę kažką veikti.“

Karolis Grigaliūnas šunis treniruoja kasdien. Tačiau atšalus orui ir jis su augintiniu lauke praleidžia mažiau laiko. „Truputėlį jau pašildyčiau ir sakyčiau „žaidimai baigėsi, reikia eiti namo“, nes šuniui šalta“, – teigė vyras.

Šunų treneris sako, kad šaltį šuo jaučia kaip ir žmogus. Jei pačiam išėjus į lauką šąla skruostai ir sunku kvėpuoti, reiškia, pasirūpinti reikėtų ir augintiniu.

„Treniruotis vėlgi, sakyčiau, gali tas šuo, kuriam nėra problemų ir nėra grėsmės sveikatai jokiai, kodėl gi ne, tą galima daryti, bet jeigu tai šuo, kuris iš karto pradeda drebėti, vos tik išėjęs į lauką, su tokiu šuniu aš jau treniruotes palikčiau, kai geriau šilčiau bus šiek tiek. Net ir šiaurės veislių šunys, kurie, rodos, labiau pasiruošę atšiauriai žiemai, Lietuvoje dažniausiai gyvena namuose, todėl nebeturi tokio storo kailio. Staigiai nukritus temperatūrai, lauke jiems irgi šalta. Todėl veterinarai rekomenduoja tokiu oru su augintiniu lauke būti ne ilgiau nei pusę valandos“, – pasakojo šunų dresuotojas.

„Reikia vedant į lauką prisimint, kad labai ilgiems pasivaikščiojimams reikėtų rimčiau pasiruošt, o šiaip išeit pasivaikščiot tik atlikt reikalus, aprengt gyvūną geriausia vis tik būtų yra specialūs rūbeliai. Būtų nelabai atsakinga, jeigu visiškai neaprengtas gyvūnas būtų lauke, – teigė Arvydas Galminas, veterinarijos gydytojas. – Dažniausiai peršalusius šunis puola viršutinių kvėpavimo takų uždegimai, o aštrūs ledo gabalai gali pažeisti pėdas. Šunų drabužių pardavėjai pastebi, kad lietuviai vis dažniau augintiniams perka šiltus drabužius, vos išgirdę orų prognozę.“

O štai šunų drabužių parduotuvės direktorė Malgožata Bartoševič patarė keturkojais pasirūpinti ir šiems laiką leidžiant patalpoje. „Visko reikia, tai ir megztukai, nes patalpose irgi ne visada būna labai šilta, ypač tokiais minusais, taip pat ir striukytės, kombinezoniukai tiek dviem kojytėms, tiek keturioms kojytėms, su gobtuviukais, žodžiu, kaip save aprengiat, taip ir augintinius.“

Šunų drabužių kainos prasideda nuo 10 eurų, o už kombinezoną jau teks sumokėti apie 40 eurų. Be to, žmonėms svarbu ir šunų drabužių mados.

„Šiais metais populiaru yra visų pirmiausia, kad šilta būtų mūsų žiemą dabar tokią. Kita vertus, tai vėlgi – kaip pas žmones pastelinės spalvos ateina, tai ir šunim irgi renkasi pagal savo drabužius, pagal savo tašytes, pagal savo charakterį, paties augintinio ir savininko“, – pasakojo moteris.

Namie gyvenančius šunis prieš vedant į lauką patariama aprengti, nesvarbu, kokia jų veislė. O štai vienkiemiuose kai kurie augintiniai pririšti prie būdos praleidžia visą parą. Anot veterinarijos gydytojų, tai nėra blogai, jei šuo lauke gyvena ir žiemą, ir vasarą.

„Paprastai jie būna prisitaikę prie žemesnių temperatūrų, bet, be abejo, labai svarbu, kad jie turėtų užuovėją, būdą tinkamai apšiltintą, tokiu atveju yra pakankamai saugu netgi iki minus 25, kai kuriais atvejais netgi iki minus 30 laipsnių. Tokiu atveju padidėja energetiniai praradimai gyvūnų, tai maisto kiekį reikėtų padidint arba paskirt tokį maistą, kuris energetiškai yra aktyvesnis, tai vaikišką maistą suaugusiam gyvūnui galima duot“, – patikino veterinarijos gydytojas A. Galminas.

Jei lauke gyvenantis šuo šeriamas sausu ėdalu, būtina pasirūpinti, kad jis bent jau turėtų šilto vandens.