Paviešinta JAV žvalgybos ataskaita: Kremlius veikė Trumpo pergalės rinkimuose labui

Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas
© SCANPIX
Alfa.lt
2017-01-07 00:34

Rusija siekė paveikti JAV prezidento rinkimų rezultatus Donaldo Trumpo naudai – tokia išvada pateikiama penktadienį išslaptintuose žvalgybos dokumentuose.

Pasak ataskaitos kišimosi tikslai buvo „pakirsti visuomenės tikėjimą demokratiniu procesu Jungtinėse valstijose, diskredituoti Valstybės sekretorę Clinton ir pakenkti jos rinkiminiam ir prezidentiniam potencialui“. Ataskaitoje teigiama, kad Kremlius turėjo „aiškią preferenciją“ prezidentinėse lenktynėse, t.y. Donaldą Trumpą.

Kaip priemonės, kuriomis mėginta tai padaryti, įvardijamos kibernetinės atakos, įtaka per Kremliaus valdomas žiniasklaidos priemones, taip pat ir apmokami socialinių tinklų vartotojai, vadinamieji „troliai“. Taip pat su „dideliu užtikrintumu“ žvalgyba praneša, jog Rusijos Vyriausioji žvalgybos valdyba (GRU), nutekinusi informaciją kibernetinėse operacijose, perdavė šią WikiLeaks šaltiniams.

Pažymoje neatskleidžiamos visos detalės, įrodančios Rusijos kaltumą, tad dalies skeptikų ji neabejotinai neįtikins. Joje taip pat nėra tvirtinama, kad Rusijos įsitraukimas į rinkimus esmingai paveikė jų galutinį rezultatą.

Po penktadienio susitikimo su JAV žvalgybos pareigūnais Donaldas Trumpas nebuvo linkęs pakeisti savo įsitikinimo, jog Rusija nesikišo į rinkimų procesą, tačiau kalbėjo, jog paves savo administracijai sukurti naują planą, kaip kovoti su kibernetinėmis atakomis ir atremti jis.

reklama

Savo pareiškime jis kalbėjo apie „Rusiją, Kiniją, kitas valstybes, išorines grupes ir žmones“, nereferuodamas į naująsias žvalgybos išvadas, kuriose kalbama konkrečiai apie Rusiją.

Ši ataskaita parengta bendradarbiaujant trims pagrindinėms žvalgybos tarnyboms – CŽV, FTB ir NSA. Su viešai prieinama ataskaita galima susipažinti čia.