Neįprasta Saulė danguje: ar derėtų sunerimti?

Alfa.lt
2017-01-05 10:41

Kartais danguje gali sutviksti Saulė, lydima itin keistų atspindžių ar apsupta paslaptingo žiedo. Kai kuriems toks reiškinys gali pasirodyti išties keistas, paslaptingas ir sunkiai paaiškinamas.

Štai Detroite visai neseniai taip pat pavyko užfiksuoti tokį reiškinį, kuris suglumino pakeleivius. Atrodo, horizonte leidžiasi tarsi trys Saulės, sujungtos šviesos puslankiu.

Iš tikrųjų toks reiškinys mokslininkams nėra svetimas ar nesuvokiamas. Tai yra vadinamasis halas, kuris kartais suformuoja dėl neįprastų sąlygų ore.

Halas – tai optinis reiškinys, susidarantis lūžtant ir atsispindint šviesos spinduliams plunksninių ir plunksninių sluoksninių debesų šešiabriauniuose prizmės formos ledo kristaluose. Kartais halas gali pasirodyti persišviečiančiant ledo rūkui arba galingo kamuolinio debesies viršuje, kai Saulės spinduliai prasiskverbia per išsklaidytą jo viršūnę.

Halas gali būti įvairių formų: balsvi vaivorykštiniai šviesos ratilai, lankai, juostos, stulpai, kryžiai, dėmės, netikros saulės (parheliai) aplink Saulės ar Mėnulio diską. Iš viso yra užfiksuota apie 50 įvairių halo formų.

reklama

Lietuvoje halas aplink Saulę susidaro 40–60 kartų per metus, o aplink Mėnulį – 15–20 kartų. Dar keletą kartų galima pastebėti netikrų saulių, atskirų halo dalių – stulpų ir lankų.