Daugiau nei 100 tūkst. delsiančių vairuotojų praras teisę vairuoti

Valstybinės įmonės Regitra padalinys
Valstybinės įmonės Regitra padalinys
© Organizatoriai

Liko jau mažiau nei mėnuo iki nemažai daliai vairuotojų svarbaus termino pabaigos. Šių metų vasario 3 diena žymi laiko ribą, iki kurios senojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimus vis dar tebeturintys vairuotojai gali išsaugoti teisę vairuoti.

Po vasario 3-iosios daugiau nei 100 tūkstančių negalės išvažiuoti į gatves, nes jų senieji popieriniai vairuotojo pažymėjimai tiesiog nebegalios, todėl kelių policijos pareigūnai turės visą teisę priversti šiuos eismo dalyvius patuštinti savo pinigines.

„Regitros“ atstovai teigia, kad nemaža dalis rizikos grupėje atsidūrusių asmenų tiesiog klaidingai įsivaizduoja, kad vairuotojo pažymėjimo keitimo procedūra yra labai sudėtinga ir atima daug brangaus laiko.

Taip pat nuogąstaujama, kad vairuotojų su seno tipo vairuotojų pažymėjimais yra tiek daug, kad net ir dirbdami visu pajėgumu specialistai jau nebespėtų aptarnauti didžiosios dalies užsivėlinusių vairuotojų.

Užsisvajojo daugiau nei 100 tūkst. vairuotojų

reklama

Valstybės įmonės „Regitra“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas naujienų portalui Alfa.lt pasakojo, kad prarasti teisę vairuoti rizikuoja 118 tūkstančių vairuotojų (š. m. sausio 1 dienos duomenimis).

Tiesa, tai nereiškia, kad būtent tiek vairuotojų vis dar žada užplūsti „Regitros“ filialus skirtinguose Lietuvos miestuose. Dalis vairuotojų tiesiog jau nebeketina sėsti prie automobilio vairo, todėl jiems vairuotojo pažymėjimo keitimas nėra aktualus. Nors egzistuoja ir dalis vairuotojų, kurie vadovaujasi klaidingais įsitikinimais.

„Mes skaičiavome, kad kažkur apie 20 procentų, ko gero, neateis būtent dėl to (senatvės – red. past.). Maždaug nuo 60 plius metų amžiaus (vairuotojų – red. past.) dalis, mes galvojame, kad jau turbūt neis (keisti vairuotojo pažymėjimo – red. past.). <...> Spėjame, kad 20 procentų, nes vėlgi, sakykime, yra daug žmonių, kurie apskritai nevairuoja: išsilaikė, padėjo į stalčių ir guli tas vairuotojo pažymėjimas.

Yra dėl amžiaus, kurie nevairuoja. Plius dabar atsirado dar viena... Ne bėda, bet... Kadangi praeitais metais Vyriausybė berods pritarė, kad galbūt nereikės vežiotis su savimi vairuotojo pažymėjimo. Vėlgi dalis žmonių tikriausiai suprato, kad jo nereikės turėti, nors tai nėra tiesa. Iš tikro pažymėjimą bet kuriuo atveju bent jau namie reikės turėti kaip daiktą. Čia tų įvairių dalykų visuma ir sugeneruos kažkokį procentą, kuris, ko gero, neateis“, – svarstė S. Šuminas.

Likusi dalis vairuotojų, kurie vis dar ketina išriedėti į gatves, atranda savo priežasčių, kodėl jie neskuba užsukti į „Regitros“ filialą.

„Mano galva, dar medicininės pažymos yra pagrindinė kliūtis, dėl ko žmonės atideda viską, kadangi reikia turėti galiojančią medicinos pažymą. Jeigu žmogus yra vyresnis, pas mus kažkaip yra tokios tradicijos, nesvarbu, kad aš jau nevažinėsiu su sunkvežimiu ar autobusu, bet jeigu aš turėjau tas kategorijas, tai aš jau noriu, kad jos man ir liktų pažymėjime.

Tai jeigu eina pas daktarą vyras su daug metų, tai vėlgi yra didelė tikimybė, kad dalies kategorijų jūs negalėsite vairuoti dėl sveikatos būklės. Tai žmonės nenori prarasti tų kategorijų, nežinau, dėl kokių ten priežasčių, gal jiems patinka turėti pažymėjime, ir vėlgi vėl vengia eiti (pasikeisti vairuotojo pažymėjimą – red. past.)“, – kalbėjo pašnekovas.

Nespėtų net ir dirbdami dviem pamainomis

S. Šumino teigimu, iki šiol į „Regitrą“ pasikeisti vairuotojo pažymėjimų užsukdavo vidutiniškai apie 10 tūkstančių žmonių per mėnesį. Paskutinį mėnesį tikimasi sulaukti didesnio vairuotojų antplūdžio, nors net ir labai norėdami „Regitros“ darbuotojai jau nespėtų iki vasario 3-iosios aptarnauti visų likusių užsivėlinusiųjų.

„Sakykime taip, mūsų riba būtų apie 30 tūkstančių (vairuotojo pažymėjimų per mėnesį – red. past.). Čia jau kalbu apie tai, kad jau dviem pamainom vyktų pačių pažymėjimų personalizavimas. Tokie jau būtų maksimalūs pajėgumai.

reklama

Tai jeigu liko, tarkime, 120 tūkstančių (nepakeistų vairuotojo pažymėjimų – red. past.), matau, mes visus šiuos metus vienaip ar kitaip vis dar dalyvausime pakeitime. Kas keičiasi po vasario 3, mes tuo pačiu režimu priimsime žmones ir ta pačia tvarka keisime. Tiesiog jų statusas kelyje šiek tiek keisis, kadangi jie neturės galiojančio dokumento“, – teigė jis.

Ne paslaptis, kad dalis vairuotojų viltingai tikisi, jog valdžia nuspręs dar pratęsti terminą po vasario 3-iosios, nors ir taip iki šio momento jis buvo nukeliamas ne vieną kartą. Patys „Regitros“ atstovai tikisi atvirkštinio scenarijaus, kad būtent vasario pradžia ir bus tas galutinis nekeičiamas terminas.

„ Esu tikras, labai noriu tikėti, kad neplanuoja, kadangi čia berods jau trečias bandymas pakeisti tuos pažymėjimus. Ir tos priežastys visuomet tos pačios: visi laukia iki paskutinio mėnesio, o po to nespėja. Tai čia, galiu pasakyti, nesvarbu, koks terminas, situacija visada bus ta pati“, – Alfa.lt sakė „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas.

Be reikalo bijo eilių

Pasikeisti vairuotojo pažymėjimą į naują vairuotojams kainuoja 14,19 euro. Visgi nemaža dalis vairuotojų nusprendė neskubėti į „Regitrą“, kadangi ten neva yra nusidriekusios milžiniškos žmonių eilės ir procedūra užtrunka itin ilgai. S. Šumino teigimu, toks manymas tikrai neatspindi realios situacijos „Regitros“ filialuose, kadangi žmonės per 5 minutes gali atlikti procedūrą nesusidurdami su jokiomis eilėmis.

„Tie srautai tokie labai įdomūs. Tai jie į savaitgalį daugėja, pradžioje savaitės nėra. Iš tikro labai sunku kažkokį (žmonių srautą – red. past.) išvesti, jie neprognozuojami. <...> Ta procedūra pakankamai greita, stengiamės, kad žmonės neužtruktų pas mus ilgai. Ta sistema, kaip ji veikia, mes patenkinti“, – dėstė pašnekovas.

Vairuotojams, kurie dar nespėjo pasikeisti seno pavyzdžio pažymėjimų, svarbu atminti, kad su savimi reikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, seną vairuotojo pažymėjimą ir galiojančią medicininę pažymą, užpildytą be klaidų.

„Nuolat prašome atkreipti dėmesį tų asmenų, kurie turi daugiau kategorijų negu vieną. Tai medicinines pažymas išduodami medikai neretai klaidų padaro. Ten užbraukia kokią nors kategoriją, reiškias, tos kategorijos negali vairuoti, o pasirodo, kad tai padaryta klaida. Tada sakom, kad turėtų medikas ją ištaisyti, nes neturime teisės tvarkyti kitų dokumento“, – akcentavo S. Šuminas ir pakartojo, kad „Regitros“ filialuose vis dar didelių eilių nėra, tad tai geras laikas pabandyti pasikeisti vairuotojo pažymėjimą kuo greičiau.