Kompensacijos už darželius: ne tik karpo, bet ir iš vilniečių atėmė vieną mėnesį

Vilniaus miesto savivaldybėje netikėtai priimtas sprendimas. Paaiškėjo, kad žadėta 100 eurų kompensacija nevalstybines švietimo įstaigas lankantiems vaikams turi tam tikrų išlygų, apie kurias nežino net patys privatūs darželiai.

Jau šeštadienį naujienų portalui Alfa.lt tiek tėvai, tiek vieno privataus darželio direktorė sakė, kad apie naują tvarką, kai kompensacija bus mokama tik už tas dienas, kuriomis vaikai lankė darželį, sužinojo vos prieš kelias dienas. Tuo metu Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas Alfa.lt sakė, kad šie pokyčiai privačių darželių neturėtų stebinti.

Apie pokyčius žino tik retas privatus darželis

Gruodžio 7 d. per savivaldybės tarybos posėdį priimtas spendimas pakeisti kompensaciją privačius darželius lankantiems vaikams, ją skaičiuojant pagal lankytų dienų skaičių, o ne nepriklausomai nuo lankytų dienų skaičiaus, kaip buvo anksčiau. Šis sprendimas nebuvo plačiai paviešintas, posėdyje taip pat buvo priimtos kompensacijos už aukles vaikams, kurie ilgiau nei metus negauna vietų darželyje.

„Savivaldybė kompensuoja 100 (vieną šimtą) eurų tėvų (globėjų) mokamo mėnesio mokesčio kiekvienam vaikui, kurio vienas iš tėvų (globėjų) sudarė mokymo sutartį su nevalstybine švietimo įstaiga“, – nurodoma senojoje tarybos sprendimo redakcijoje.

reklama

Po gruodžio 7 d. tarybos posėdžio atsiradusi naujoji redakcija, teigianti, kad „savivaldybė kompensuoja iki 100 (vieno šimto) eurų (sumą, proporcingą faktiškai lankytų dienų skaičiui) tėvų (globėjų) mokamo mėnesinio mokesčio kiekvienam vaikui, kurio vienas iš tėvų (globėjų) sudarė mokymo sutartį su nevalstybine švietimo įstaiga“, įsigalios nuo sausio 1 d., o apie šiuos pokyčius žino tik retas privatus darželis.

„Savivaldybės laišką gavome tik vakar, kai kurie privatūs darželiai dar net nėra gavę informacijos, o tvarka įsigalioja jau nuo sausio pradžios. Tik vakar vakare informavome tėvus”, – šeštadienį Alfa.lt sakė vieno privataus darželio Vilniuje direktorė.

Anot jos, jei vaikas darželį lankys ne visas dienas, gaus ne visą kompensaciją. Pavyzdžiui, jei per mėnesį yra 20 darbo dienų, o vaikas ateis tik 10, jam priklausys pusė kompensacijos, tai yra 50 eurų, o skirtumą teks kompensuoti tėvams.

Jei reikės, kreipsis ir į teismą

VšĮ „Sarmatika“ ir UAB mokyklos „Užupynė“ direktorė Alina Sinicė Vilniaus miesto privačių darželių vardu kreipėsi į sostinės savivaldybę prašydama peržiūrėti savo sprendimą keisti kompensacijos tvarką, kuris, kaip rašte savivaldybei teigė moteris, pažeidžia ir konstitucinius, ir civilinius principus.

„Jei mes imtumėme mokesčius tik už vaiko lankomumą, darželis finansiškai neišsilaikytų. Todėl ir yra stabilus, nekintantis kiekvieno mėnesio mokestis ir 100 eurų kompensacija buvo nekintanti. Dabar, kai kompensacija priklausys proporcingai nuo lankytų dienų, tėvai jaus labai didelį skirtumą”, – aiškino A. Sinicė.

Jeigu naujos tvarkos nebus atsisakyta, A. Sinicė neatmeta galimybės imtis ir teisinių žingsnių. Kaip rašoma darželių kreipimesi į sostinės savivaldybę, nėra aišku, kaip turėtų būti įgyvendinamas naujas tvarkos aprašas, kokiu būdu įstaigoms išrašant šeimoms sąskaitas už ugdymą reikės taikyti kompensavimą, kai įstaigos kompensavimo lėšas gaus tik po dviejų mėnesių po sąskaitų tėvams išrašymo.

„Taigi minimas sprendimas ne tik sukelia šeimoms, bet ir ugdymo įstaigoms finansinę naštą, administruojant lėšas ir vykdant ūkinę komercinę veiklą”, – teigiama pareiškime.

Vilnietė mama: mums tie 50 eurų, kurie būtų nurėžti, labai dideli pinigai

Dėl netikėtai pakitusios tvarkos socialiniame tinkle „Facebook“ užvirė pasipiktinusių tėvų diskusija. Vieni stebėjosi, ar kompensacija pagal dienų skaičių reikš, kad jos dalies neteks tėvai, kurių vaikai ilgokai sirgo. Kiti atvirai kalbėjo, kad privatūs darželiai brangiai atsieina, bando sutaupyti vaikus į juos leisdami ne penkias, o, pavyzdžiui, tris dienas per savaitę. Sumažinus kompensaciją, šeimos biudžetas nukentėtų. Į panašią situaciją pateko ir vilnietės Agnės Maldžiuvienės šeima.

reklama

„Kaip perkūnas iš giedro dangaus – ryte atsikėliau pasiskaitinėti visokius forumus ir net išsižiojau, – naujieną apie besikeičiančią kompensacijų tvarką įvertino dukrą, kuriai gruodžio pradžioje suėjo dveji, auginanti moteris. – Mums tie 50 eurų, kurie būtų nurėžti, labai dideli pinigai.“

Pedagoginį darbą dirbanti moteris, jame pasirodyti turėjusi rugsėjį, nuo vasaros ieškojo privačios ugdymo įstaigos. Vilnietė neslėpė, kad jų šeima eilėje į valstybinius darželius neturi daug prioritetų. Abu dirba, moka paskolą už butą ir skaičiuoja kiekvieną eurą. Ieškodami tinkamo privataus darželio, patyrė, kad nėra lengva rasti tokį, kuris sutiktų vaiką priimti kelias dienas per savaitę. Galiausiai savo rajone išsirinko lanksčiai į tėvų darbo grafiką ir finansines galimybes žiūrintį privatų darželį. Pirmus mėnesius, rugsėjį, spalį ir lapkritį, dukra į darželį ėjo po keturias dienas, paskui dėl užsitęsusių ligų jų sumažėjo iki trijų.

„Ačiū dievui, kad darželis į situaciją žiūri lanksčiai – mums ir 20–30 eurų yra pinigai, – kad turime supratingus darbdavius. Pasikeitusi tvarka man kelia šoką. Vaikui dveji metai, realiai išėjau į darbą tam, kad pusę savo algos palikčiau darželiui. Pusė darželiui, pusė paskoloms, dalis vyro algos – mokesčiams. Taip ir sukamės. Mes net neturime tokio prabangos dalyko kaip mašina, nes ją reikia išlaikyti. Gyvename kaip ir daugelis jaunų šeimų. Jie negali sudaryti sąlygų vaiką priimti į valstybinį darželį, ir mes mokame trigubai, beveik keturgubai brangiau už vaiko ugdymą priklausomai nuo dienų skaičiaus. Bet mes mokame ne dėl to, kad norime jį leisti į privatų darželį, nes tai yra prestižas. Mes neturime kitos išeities“, – atvirai kalbėjo A. Maldžiuvienė, kuriai pagal vaiko lankomų dienų skaičių nuo sausio priklausys tik pusė kompensacijos.

Apkarpyti biudžeto jau nebegali

Labiau apkarpyti šeimos biudžeto jauna šeima šiuo metu negali, sulaukti vietos valstybiniame darželyje jau beveik nesitiki. „Tu negauni darželio ir iš tavęs dar atima tą lašą jūroje – kompensaciją“, – stebėjosi vilnietė mama.

Jai atrodo, kad trišalės sutartys, pasirašomos tarp tėvų, privataus darželio, kurio lankymas bus kompensuotas 100 eurų, ir savivaldybės, sudarytos taip, kad tėvams tampa nepalankios – nėra terminų, garantijų. „Jos yra niekinės. Dabar išsitraukiau tą sutartį, ieškau, gal duoda garantiją tam tikriems metams – nuo tada iki tada, gal mokslo metams, nes dažniausiai vaikus darželiai priima nuo rugsėjo mėnesio. Bet ne, jokių datų, tik pasirašome, kad jie įsipareigoja mokėti 100 eurų pagal nutarimą, kurį bac ir pakeičia, atima iš mūsų dalį kompensacijos“.

Kalbėdama apie vaikų ugdymą, A. Maldžiuvienė pabrėžė, kad savivaldybė šiuo atveju nesugeba jo padaryti visiems prieinamo, o, dorodamasi su savo padarytomis klaidomis, blogina sąlygas vilniečių vaikams. Apskritai priėmimo į darželius sistema turi trūkumų: pavyzdžiui, jos pažįstamų šeimos vaikas kurį laiką buvo labai žemoje vietoje priėmimo eilėje, nors mama turi visišką neįgalumą, kitų prioritetų. Kita šeima apsisprendė, kad vienas iš tėvų negrįžta į darbą, nes taip bus pigiau, negu rinktis privatų darželį net ir su savivaldybės kompensacija.

Valstybiniame darželyje jos dukrai vietos neatsirado, eilėje į jį ši buvo 50 vietoje. Savivaldybė vis keisdavo prioritetų skyrimo tvarką – A. Maldžiuvienė prisiminė, kad ne kartą kreipėsi klausdama, kodėl abu tėvai privalo būti registruoti tame pačiame rajone. Ši sąlyga vėliau pakito, nuspręsta, kad užtenka vertinti vieno iš tėvų registraciją. Tuomet jos dukra buvo pakilusi į 14 vietą, bet šiuo metu ir vėl krenta. Laimėti valstybinių darželių „loterijoje“ šeimai būtų didžiausias pasisekimas. Šiuo metu dukros ugdymas jiems atsieina keturgubai daugiau, negu tektų skirti valstybiniam darželiui.

Benkunskas: praleistas dienas reikės pateisinti

Sostinės vicemeras V. Benkunskas Alfa.lt tikino, kad kompensaciją mokėti tik už lankytas dienas nuspręsta siekiant išvengti įvairių manipuliacijų.

reklama

„Pamatėme, kad kai kuriais atvejais tėvai, sudarę sutartis su privačiais darželiais, dėl vienų ar kitų priežasčių neveda į privatų darželį vaikų ir netgi mėnesiais iškeliauja į šiltus kraštus ir panašiai. Tokių atvejų yra ir tiesiog siekiame įvesti monitoringą, kiek konkretus vaikas lanko privatų darželį. Kadangi valstybės biudžeto pinigai yra skiriami už ugdymo paslaugas, o ne sutarties formalų turėjimą, dėl to ir bus apmokama tik už faktiškai lankytas dienas”, – aiškino V. Benkunskas.

Vicemeras pabrėžė, kad savivaldybė visgi mokės už tas dienas, kurias vaikas praleido dėl pateisinamos priežasties.

„Pavyzdžiui, vaikas sirgo ir pateikiama daktaro pažyma arba tėvai išvyksta į komandiruotę ir neturi, kur palikti vaiko, nes po darbo valandų darželyje nėra galimybių jį prižiūrėti. Tokiais atvejais kompensacija ir pinigai tėvams bus suteikiami”, – sakė mero pavaduotojas.

V. Benkunskas tikino nesuprantantis privačių darželių nuogąstavimų, nes jie kiekvieną mėnesį kaip pildė, taip ir pildys ataskaitas apie savo turimus vaikus, su kuriais yra sudarytos trišalės sutartys.

„Kiekvieną mėnesį kiekviena įstaiga turėjo atsiųsti į savivaldybę vaikų sąrašą. <...> Dabar prie to kiekvieno sąrašo, kiekvieno vaiko bus prirašyta, kiek faktiškai dienų jis lankė. Atskiroje skiltyje bus pažymima, dėl kokių priežasčių tos dienos buvo praleistos. Jeigu pažymės, kad tai praleista dėl ligos, niekas nesikeičia, tą pačią sumą darželis ir gaus. Taigi iš administracinės pusės jokių kažkokių papildomų sunkumų privatūs darželiai neturės”, – aiškino V. Benkunskas.

Vilniaus vicemeras mano, kad nauja tvarka padės išvengti nusižengimų: „Suprantu, kad čia kai kurių darželių vadovai arba savininkai šiek tiek bando skatinti tėvus, sakydami, kad stipriai keičiasi tvarka, ir, tarkim, dėl ligos, jeigu vaikas sirgs, jūs negausit kompensacijos.”

Jo teigimu, iki šiol buvo tokių atvejų, kai privatūs darželiai teigė klaidingus duomenis apie vaikus, kurie jau kelis mėnesius nebelankė darželio, tačiau ataskaitose jie būdavo įrašyti.

„Dėl tokių piktnaudžiavimų mums net į prokuratūrą yra tekę kreiptis. Norime, kad iš tikrųjų tie pinigai būtų skirti tam, kam iš tiesų yra skirti”, – sakė V. Benkunskas.

Už rugpjūtį kompensacijos negaus

Dar viena pateikiama savivaldybės staigmena – nuspręsta trumpinti paramos laikotarpį. Nuo dabar kompensacija bus mokama ne už 12, o už 11 mėnesių.

reklama

„Didžioji dauguma privačių ugdymo įstaigų dirba visus kalendorinius metus nepertraukiamai. Šeimų poreikis naudotis vaikų darželių paslaugomis yra ištisus metus, vaiką pradėjus vesti į darželį nuo maždaug metų amžiaus lankymas dažnai tęsiasi iki mokyklinio amžiaus nepertraukiamai. Todėl sprendimas nekompensuoti į metus vieną lankymo mėnesį yra taip pat nepagrįstas ir neracionalus”, – laiške savivaldybei rašė A. Sinicė.

Vis dėlto sostinės vicemeras V. Benkunskas tikino, kad su tuo teks susilaikyti tiek privatiems darželiams, tiek tėvams.

„Šią tvarką prilyginame savivaldybės darželiams, nes jie veikia 11 mėnesių per metus. Tą vieną mėnesį dauguma darželių atostogauja”, – sakė V. Benkunskas.