Kas nutiko gyvybei Proksimoje?

Kosmosas
Kosmosas
© Technologijos.lt
Konstanta.lt | Alfa.lt
2016-12-30 07:14

Planeta prie artimiausios Saulės kaimynės, Proksima b, gali būti tinkama gyvybei. Ši planeta yra labai arti savo žvaigždės, tačiau patenka į jos gyvybinę zoną, mat Kentauro Proksima yra gerokai blausesnė už Saulę.

Bet tai sukelia ir problemų – planeta greičiausiai yra potvyniškai prirakinta prie žvaigždės, t. y. į žvaigždę visą laiką atsukta viena planetos pusė. Be to, tokios žvaigždės, kaip Kentauro Proksima, santykinai daug dažniau ir daug stipriau sužimba žybsniais, kurie gali pakenkti planetai. Ir visgi sumodeliavus sąlygas planetos paviršiuje paaiškėjo, kad jos gali būti tinkamos gyvybei atsirasti ir vystytis.

Tam tereikia, kad planeta turėtų atmosferą ir magnetinį lauką, analogiškus Žemei. Ar tai yra įmanoma ir tikėtina, kol kas nežinia, bet laikui bėgant turėtume išsiaiškinti šias Proksimos b savybes. Tada geriau galėsime įvertinti ir tikimybę, kad ten pavyks apsigyventi arba surasti nežemiškos gyvybės. Tyrimo rezultatai arXiv.

Ieškant egzoplanetų, gaunami žvaigždės duomenys – ar tai būtų šviesio kreivė ieškant tranzitų, ar radialinio greičio informacija ieškant planetos poveikio žvaigždės judėjimui – pirmiausia būna apdorojami, išvalant triukšmą – įvairius atsitiktinius virpesius.

Toks apdorojimas gali įvesti tam tikrų neapibrėžtumų ar netikslumų į galutinį rezultatą ir netgi pašalinti silpnus tikrus signalus. Dabar pasiūlytas naujas metodas, sukurtas remiantis duomenų išgavimo iš nuotraukų metodais, kuris signalus ir triukšmą nagrinėja kartu. Metodas, vadinamas multifraktaline analize, daro prielaidą, kad gauti „žali“ duomenys susideda iš periodiško signalo ir stochastiško (t. y. statistiškai atsitiktinio) triukšmo, tačiau nagrinėja juos nedarydamas prielaidos, kiek kuris elementas svarbus tuose duomenyse.

Metodas patikrintas su vienos žinomos egzoplanetos duomenimis ir tą planetą tikrai atranda. Dabar reikia jį patikrinti su prastos kokybės duomenimis ir bandyti ieškoti egzoplanetų, kurios kol kas nėra atrastos. Tyrimo rezultatai arXiv.