Nepradėkite švęsti per anksti: šie metai bus ilgesni nei įprastai

Laikas
Laikas
© Pixabay.com
Alfa.lt
2016-12-29 11:09

Pasauliui 2016-ieji iš tiesų nebuvo patys geriausi. Būtent šiemet mus paliko daugybė garsenybių, tokių kaip Davidas Bowie‘is ar George‘as Michaelas, o politiniame gyvenime ėmė sklandyti tokie žodžiai bei jų junginiai kaip „Brexit“ ar „JAV prezidentas Donaldas Trumpas“.

Nemaža pasaulio dalis iš tiesų džiaugiasi, jog šie nesėkmingi metai jau į pabaigą. Tačiau panašu, jog juos teks išgyventi kiek ilgiau, nei mes esame įpratę.

Kaip rašo „Science Alert“, mokslininkai iš Tarptautinės žemės sukimosi ir normatyvų sistemos tarnybos nusprendė, jog šie metai bus sekunde ilgesni.

Tai reiškia, jog šių metų pabaigoje, gruodžio 31-ąją, bus pridėta viena keliamoji sekundė (angl. leap second). Taigi, kai laikrodis vidurnaktį rodys 23:59:59, toliau iš tiesų seks 23:59:60, ir tik po to oficialiai ateis 2017 metai.

Keliamieji metai ir keliamosios sekundės yra reguliuojamos Tarptautinės žemės sukimosi ir normatyvų sistemos tarnybos, kuri prižiūri koordinuotą pasaulinį laiką (UTC). Tiek keliamieji metai, tiek keliamosios sekundės skirtos suderinti laiką pagal Žemės planetos sukimąsi.

reklama

Kadangi 2016 metai yra keliamieji (primename, jog vasaris turėjo 29 dienas), šie metai apskritai taps neįprastai ilgi, pridėjus ir keliamąją sekundę. Toks reiškinys pasitaiko itin retai.

Apskritai kalbant, kiekvieni metai trunka 365 dienas, 5 valandas, 48 minutes ir 45 sekundes. Būtent dėl šios priežasties kas ketverius metus spėja susidaryti dar viena papildoma para metuose.

Tiesa, kaip aiškina mokslininkai, keliamieji metai šimtmečių sandūroje turi būtinai dalytis iš 400 – tik tuomet juose atsiras papildoma vasario diena. Kitu atveju keliamųjų metų amžių sandūroje nebelieka.

Vis tik kartais susiklosto taip, jog dėl Žemės sukimosi, derinant laiko tikslumą, tenka pridėti ir papildomą sekundę, kuri ypač svarbi užtikrinant sklandų kompiuterinių sistemų darbą.