Kinijos žinia pasauliui: lėktuvnešiu veržiasi į Ramųjį vandenyną

Kinijos lėktuvnešis „Liaoning“ pirmąkart išplaukė į atvirą vandenyną
Kinijos lėktuvnešis „Liaoning“ pirmąkart išplaukė į atvirą vandenyną
© SCANPIX
Brad Ledon | CNN
2016-12-27 19:25

Vienintelis Kinijos lėktuvnešis išplaukė į Ramųjį vandenyną, šaliai mėginant pademonstruoti savo karinę galią ir plėsti karinius jūrų pajėgumus.

Lėktuvnešio „Liaoning“ naikintuvai J-15 praėjusią savaitę dalyvavo pratybose Geltonojoje jūroje, kurių metu pilotai mokėsi kautis ir pasipildyti degalų ore. Vėliau lėktuvnešis su jį lydinčia fregatų ir eskadrinių minininkų flotile pasuko į atvirą Ramųjį vandenyną, už Taivano ir Japonijai priklausančių Okinavos salų linijos.

Pirmadienį kinų laivai traukė į Pietų Kinijos jūrą – regioninių nesutarimų vietą, kur Kinija pastaruoju metu stiprino įtvirtinimus ginčijamose salose. Naujausias posūkis neliko nepastebėtas Kinijos kaimynų.

Taivanas išreiškė didelį susirūpinimą, o jo gynybos ministras pabrėžė būtinybę neprarasti budrumo.

„Mūsų priešo grėsmė auga kiekvieną dieną. Mes turime nuolat palaikyti kovinę parengtį“, – sakė Taivano gynybos ministras Feng Shih-kuanas.

Tuo metu Japonijos gynybos ministerija patvirtino, kad, jos duomenimis, lėktuvnešis „Liaoning“, kurį Kinija įsigijo iš Ukrainos 1998 metais, o po to perstatė ir 2012 metais paleido kaip pratybų laivą, pirmą kartą išplaukė į atvirą Ramųjį vandenyną.

„Mes stebime šį įvykį, kuris rodo, kad Kinija plečia savo galimybes užsiimti kariniais veiksmais jūroje“, – sakė japonų ministrų kabineto sekretorius Yoshihide Suga.

Panašu, kad būtent tai Kinija ir nori parodyti.

Perspėjimas rytinei Ramiojo vandenyno pakrantei?

Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Global Times“ pirmąją Kalėdų dieną paskelbė redakcijos komentarą, kuris sutapo su lėktuvnešio „Liaoning“ manevrais.

Agentūra kvietė Kiniją stiprinti savo laivyną, stiprinti „Liaoning“ kovinę parengtį, plaukti prie rytinės Ramiojo vandenyno pakrantės ir ieškoti galimybių įkurti aprūpinimo bazių Pietų Amerikoje.

„Global Times“ taip pat skelbia, kad pratybos rodančios išplėstas „Liaoning“ kovines galimybes, kaip ir galimų veiksmų zoną, kuri dabar galinti apimti rytinę Ramiojo vandenyno dalį, įskaitant ir JAV Vakarų pakrantę.

„Kai Kinijos lėktuvnešio laivynas vieną dieną pasirodys JAV pakrantėse, tai gali paskatinti naujai susimąstyti apie laivybos taisykles, – rašė „Global Times“. – Jeigu laivynas galės pasiekti zonas, kur JAV turi pamatinių interesų, turės keisti situacija, kai JAV vienašališkai spaudžia Kiniją.“

Naujienų agentūra paragino Kiniją paspartinti nuosavų lėktuvnešių statybas. Manoma, kad Pekinas šiuo metu jau artėja prie vieno lėktuvnešio statybų pabaigos ir planuoja statyti dar vieną, CNN sakė Havajų Ramiojo vandenyno universiteto profesorius ir buvęs JAV Ramiojo vandenyno vadavietės Jungtinio žvalgybos centro direktorius Carlas Schusteris. Tiesa, jis taip pat pabrėžė, kad Pekinas dar negreitai išvystys pajėgumą grasinti dideliu atstumu.

Sudėtingas iššūkis

„Kinija neturi patyrusių jūrų aviatorių ar lėktuvnešio įgulos narių, kuriais galėtų remtis, kurdama savo lėktuvnešių pajėgas, – C. Schusteris sakė elektroniniame laiške CNN. – Jie viską turi kurti nuo nulio. Tai yra sudėtingas iššūkis pajėgoms, kurių pagrindą sudaro 2 metų tarnybą atliekantys šauktiniai.“

C. Schusterio teigimu, Kinija planuoja apie 2027-2029 metus turėti keturių lėktuvnešių laivyną. Net ir tokiu atveju, šis turės mažiau nei pusę JAV karinio laivyno pajėgumų. Amerikiečiai šiuo metu naudoja dešimt lėktuvnešių ir stato du naujus, iš kurių vienas baigiamas įrengti.

Tačiau „Global Times“ ragina Kiniją kuo greičiau projektuoti karinę galią už salų „pirmosios linijos“, juosiančios šalies rytines pakrantes arka nuo šiaurinių Paraselio salų Pietų Kinijos jūroje pro Taivaną, Okinavą iki Rytų Kinijos jūros šalia Pietų Korėjos.

„Vienintelis Kinijos lėktuvnešio laivynas privalo turėti galimybę ir drąsą plaukti toliau, – teigė naujienų agentūra. – į tuos vandenis, kur Kinijos laivynai dar nėra lankęsi.“

Akivaizdi nuoroda į rytines Ramiojo vandenyno pakrantes.

Kinijos žinia pasauliui: lėktuvnešiu veržiasi į Ramųjį vandenyną

Kinijos lėktuvnešis „Liaoning“ pirmąkart išplaukė į atvirą vandenyną
+4