Kaimynų būsto remontas: ar kaimynas – draugas, tik neįvykus nelaimei?

Remontas
Remontas
© 123rf.com
Alfa.lt
2017-01-07 05:15

Kaimynai – geriausi jūsų draugai? Tačiau kodėl draugiški santykiai taip greitai pasibaigia tuomet, kai įvykus nelaimei – būsto užliejimui ar gaisrui – tenka atlyginti kaimynų patirtus nuostolius? Nesutariant dėl jų dydžio ir atlyginimo terminų, darni kaimynystė gali išgaruoti kaip dūmas. Draudikai nurodo, kad vidutiniškai kaimynų būsto remontas kainuoja apie 500 eurų, bet priklausomai nuo būsto ir jame esančio turto vertės ši suma gali pasiekti net kelis ar keliasdešimt tūkstančių eurų.

Draudikai pastebi, kad viena iš didžiausių baimių dėl būsto saugumo yra ne tik asmeninio turto praradimas, bet ir suniokotas kaimynų turtas. Ši baimė dar labiau išauga kaimynams pasidarius remontą ar tuomet, kai jų būstas tviska prabanga. Tokiu atveju remonto kaštai gali padidėti kelis kartus. Statistiniai duomenys rodo, kad per metus dėl nutikusių nelaimių nukenčia apie 30 tūkst. būstų Lietuvoje, o jų metu gali būti apgadinamas ir kaimynų turtas.

Įvykus nelaimei, dažnai nukenčia ir kaimynai

Tarp dažniausių būstuose pasitaikančių nelaimių – gaisrai ir būsto užliejimai. Kartais jie užklumpa visai netikėtai – būsto savininkams užmiršus išjungti įkaitusį lygintuvą, sumuštinių keptuvę, įkraunamus telefonus ar planšetinius kompiuterius, į elektros lizdą įjungtą televizorių. Gaisro rizika ypač išauga šildymo sezonu, kai dėl netinkamai naudojamų elektrinių šildytuvų gali įsiplieksti ugnis. Tuo metu vanduo namus užlieja trūkus vandentiekio ar kanalizacijos vamzdžiams, taip pat dėl buitinės technikos gedimų.

„Sukaupta statistika rodo, kad gaisro atveju, nors ugnis būna numalšinama laiku ir nespėja išplisti po gretimus būstus, dėl gesinimo darbų ir išlieto vandens beveik visuomet nukenčia ir kaimynai. Šiek tiek rečiau nuostoliai patiriami dėl gretimame būste trūkusio vandentiekio vamzdžio, tačiau rizika vis tiek išlieka pakankamai didelė. Dažniausiai nelaimės metu sugadinamos kaimynų lubos, sienos, grindys ar baldai – remontas neišvengiamas“, – sako Mindaugas Balinskas, „Compensa Vienna Insurance Group“ žalų departamento vadovas.

reklama

Didžiausia atlyginta žala – 10 tūkst. eurų

Nelaimės kaltininkų paieškos ir prisipažinimai, diskusijos dėl nuostolių dydžio ir jų atlyginimo termino gali pareikalauti daug nervų ir laiko. Natūralu, kad kilus ginčams dėl pinigų, kaimynų draugystė gali pasibaigti ir netgi virsti nesibaigiančiais teismo procesais.

„Pagal mūsų sukauptus duomenis, nelaimės atveju kaimynų būsto remontas vidutiniškai gali kainuoti apie 500 eurų. Tačiau ši suma gali kisti priklausomai nuo draudimo sumos ir kaimynų turto vertės – kuo prabangesnis būstas, tuo didesni nuostoliai. Skaičiai kartais verčia tiek nelaimės kaltininkus, tiek ir nukentėjusiuosius griebtis už galvos, mūsų užfiksuota didžiausia kaimynams išmokėta žala siekė net 10 tūkst. eurų“, – sako M. Balinskas.