Seimas kirto per GPM lengvatą gyvybės draudimui: nuo sausio tvarka griežtės

Viktoras Pranckietis
Viktoras Pranckietis
  © Paulius Peleckis

Parlamentas ketvirtadienį nutarė sugriežtinti naudojimąsi gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata gyvybės draudimo sutartimis.

Dalis valdančiųjų iš pradžių siūlė visiškai naikinti GPM lengvatą nuo kitų metų naujai sudaromoms arba pratęsiamoms gyvybės draudimo sutartims, tačiau vėliau siūlymai buvo sušvelninti.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) siūlė nustatyti 1000 Eur įmokų, kurioms būtų galima pritaikyti GPM lengvatą, lubas. Taigi gyventojas pagal šią tvarką per metus galėtų susigrąžinti iki 150 Eur sumokėtų mokesčių.

Vis dėlto Seimas, pritaręs konservatoriaus Jurgio Razmos pasiūlymui, minėtas įmokų lubas padidino iki 2000 Eur. Tokiu atveju, kaip teigė J. Razma, gyventojai galės per metus susigrąžinti iki 300 Eur. Tokią poziciją buvo pateikusi ir Vyriausybė.

Šios įmokų lubos bus taikomos visoms, įskaitant ir anksčiau sudarytoms, gyvybės draudimo sutartims. Už šį konservatoriaus pasiūlymą balsavo 71 Seimo narys, 29 iniciatyvos nepalaikė, 12 susilaikė.

„Už“ visą Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimo paketą balsavo 85 Seimo nariai, 9 buvo „prieš“, 32 susilaikė.

Konservatoriai Andrius Kubilius ir Mykolas Majauskas siūlė numatyti, kad naujoji tvarka įsigaliotų ne nuo 2017 m. sausio, o nuo kitų metų liepos, tai yra numatyti, kad 1000 Eur įmokų lubos galiotų tik naujoms gyvybės draudimo sutartims. Vis dėlto šiai iniciatyvai Seimas nepritarė.

Opozicijoje dirbančių konservatorių atstovai kritikavo griežtinamą GPM lengvatos gyvybės draudimui tvarką.

A. Kubilius tikino, kad tokiu būdu valdžia siunčia neigiamą signalą verslui. Tuo metu konservatorius Kazys Starkevičius teigė, kad sugriežtinta tvarka užguls apie pusės Lietuvoje pečius.

„Tai palies apie 400 tūkstančių apsidraudusių, o Lietuvoje dirba apie milijonas. <...> Tai palies apie pusę dirbančiųjų“, – aiškino K. Starkevičius ir pridūrė, kad dėl tokių sprendimų lietuviai kreipsis į Strasbūro teismą.

Tuo metu „valstiečių“ atstovas BFK pirmininkas Stasys Jakeliūnas K. Starkevičiui atrėžė, kad jo skaičiavimai nėra tikslūs.

„Šita lengvata naudojasi apie 200 tūkstančiai žmonių“, – tikino S. Jakeliūnas ir pridūrė, kad GPM lengvata subsidijuojama neproporcingai ir yra socialiai neteisinga.