Seimo kontrolierius: priešgaisrinei saugai globos namuose reikia didesnio dėmesio

Augustinas Normantas, Seimo kontrolierius, įstaigos vadovas (lrski.lt nuotr.)
Augustinas Normantas, Seimo kontrolierius, įstaigos vadovas (lrski.lt nuotr.)
  © Archyvas
Alfa.lt
2016-12-19 08:10

Reaguodamas į pranešimus žiniasklaidoje apie moters mirtį ir į gautus skundus dėl galimai pažeidžiamų žmogaus teisių Prienų globos namuose, Seimo kontrolierius Augustinas Normantas lankėsi Prienų globos namuose, kur vertino, kaip užtikrinamas gyventojų saugumas, ar pažeidžiamos žmogaus teisės globos namuose, ar įstaiga pasiruošusi ekstremalioms situacijoms.

Seimo kontrolierius domėjosi, kodėl Prienų globos namuose dūmuose užduso gyventoja, ar buvo imtasi visų priemonių išvengti nelaimės. Seimo kontrolieriui kilo abejonių, ar į nelaimę buvo sureaguota laiku ir ar globos namuose įrengta priešgaisrinė signalizacija suveikė laiku ir tinkamai.

2013 metais atlikdamas patikrinimą Prienų globos namuose Seimo kontrolierius nustatė keletą žmogaus teisių pažeidimų, tuomet Prienų globos namų administracija juos pašalino.

„Prieš trejus metus teikiau rekomendaciją užtikrinti visus priešgaisrinius saugos reikalavimus. Pateikdama informaciją apie rekomendacijos įgyvendinimą globos namų administracija patikino, kad yra įrengta veikianti gaisrinės saugos signalizacija, o, signalizacijai suveikus, esą operatyviai reaguoja darbuotojai, – kalbėjo Seimo kontrolierius. – Taigi kyla natūralus klausimas, ar darbuotojai nesureagavo, ar signalizacija nesuveikė. O gal buvo galima išvengti gyventojos mirties? Žinoma, į tai atsakys ikiteisminis tyrimas.“

Seimo kontrolierius yra ne kartą teikęs rekomendacijas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai inicijuoti Socialinės globos įstaigų licencijavimo tvarkos pakeitimą, jį papildant minimaliais gaisriniais saugos reikalavimais. Nors Vilniaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba pritarė Seimo kontrolieriaus rekomendacijoms, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Seimo kontrolieriaus rekomendacijų nesutiko įgyvendinti.

Seimo kontrolieriaus nuomone, būtina keisti reglamentavimą taip, kad kiekviena globos įstaiga pagal veiklos pobūdį atitiktų specialiuosius gaisrinės saugos reikalavimus.

„Ne kartą esame pastebėję, kad judėjimo negalią turintys gyventojai apgyvendinami antrame ar trečiame globos namų aukštuose, žmonės rakinami ar gali nesuveikti priešgaisrinė signalizacija. Šis atvejis dar kartą parodo, kad turi būti įtvirtintas pakankamas teisinis reglamentavimas, užtikrinantis gaisrinę saugą globos namuose“, – kalbėjo Seimo kontrolierius A. Normantas.

Per pakartotinį patikrinimą Seimo kontrolierius pastebėjo įsisenėjusias problemas, tarp kurių – svaigalų vartojimas įstaigoje. A. Normanto nuomone, globos namų direktorė turėtų didesnį dėmesį skirti prevencinių programų įgyvendinimui, vidaus tvarkos taisyklėse numatant nuobaudas gyventojams už rūkymą gyvenamosiose patalpose.

„Gyventojai turėtų būti pastoviai informuojami ir sistemiškai mokomi, kaip jiems reikėtų elgtis, į ką jie turėtų kreiptis esant ekstremaliai situacijai“, – kalbėjo Seimo kontrolierius A. Normantas.

Seimo kontrolieriaus nuomone, nors įstaigoje veikia gaisrinė pagalbos sistema, tačiau ji nėra efektyvi, nes suveikia tik esant dideliam dūmų kiekiui: „Įstaigoje veikia pagalbos kvietimo sistema, tačiau ji yra tobulintina.“