Gyvenimas smaližiams gali apkarsti: svarstoma įvesti cukraus mokestį

LNK
2016-12-12 20:28

Naujos valdžios planuose – ne tik mokesčių mažinimas ar didinimas. Kalbama ir apie naujų įvedimą. Vieną tokių – cukraus mokestį – labiausiai pajus smaližiai. Svarstomas ir „puodelio“ mokestis, kuris pabrangintų gėrimus, pilamus į vienkartinius plastiko ar popierinius puodelius.

„Išlieka ta rekomendacija papildomai apmokestinti daug cukraus turinčius produktus ir saldiklių, kuriuos ypač mėgsta vaikai. Ir yra įvairios priežastys – diabetas ir dantų higiena, noras yra padaryti finansiškai mažiau patraukliais“, – teigė paskirtasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Pasak paskirtojo ministro, dar nepaskaičiuota, kokio dydžio būtų cukraus mokestis ir kam taikomas. Remiantis užsienio šalių patirtimi, greičiausiai bus apmokestintos ne konkrečios prekės, o procentinė cukraus koncentracija produkte. Desertų ir saldumynų gamintojams tai reiškia viena – teks didinti kainas.

Ne tik tortų kepėjai, desertų gamintojai pajustų apmokestintą cukrų. Tačiau dažnas jų sako, kad geriau kels kainas, nei cukrų keis saldikliais.

„Manau, kad mes tai labai ryškiai pajustume, nes jei dabar norim pagaminti kokybišką produktą, mes kepam su sviestu, nors yra margarinas daug pigiau. Taigi jei ieškotume pakaitalų, manau, mes nenorime, nes saldikliai dar labiau kenkia“, – aiškino Laura Butkutė-Olšauskė, „Crustum“ pardavimo vadovė.

reklama

Cukraus mokesčio šalininkų taikinys – ne tortai ir spurgos. Naująjį mokestį labiausiai pajus gaiviųjų, jogurto gėrimų mėgėjai.

Pasak naujojo sveikatos apsaugos ministro, dėl „cukraus mokesčio“ bus sprendžiama per artimiausius 3 mėnesius. Jo kolega, paskirtasis aplinkos ministras, žada įvesti vieno euro „vienkartinio puodelio mokestį“.

Puodelių popierius nėra paprastas, jis apdorotas, kad laikytų vandenį. Todėl taip lengvai kaip popierius neperdirbamas. Vienkartiniai puodeliai dabar kainuoja nuo kelių iki keliasdešimt centų, tačiau dažnai jų kaina būna įtraukta į gėrimo kainą.

Naujoji valdžia neatmeta, kad bus keliami ir kiti mokesčiai. Jau kitąmet gali būti padidintas pridėtinės vertės mokestis šildymui. Tai smarkiai smogs daugiabučiuose gyvenančių miestiečių kišenėms.

Plačiau – reportaže.