Būsimas karas kosmose: kamikadzės, grobikai ir lazeriai

Amerikiečių kosminis bepilotis X37B
Amerikiečių kosminis bepilotis X37B
  © SCANPIX

Pasaulyje įtampa auga su kiekviena diena. Didžiosios šalys – Jungtinės Valstijos, Kinija ir Rusija – viena kitai demonstruoja raumenis. Kibernetinėje erdvėje karas tarp valstybių jau vyksta: jos ne tik viena kitą šnipinėja, vagia paslaptis, bet kišasi į viena kitos vidaus reikalus, bando paveikti politinius procesus. Karas taip pat jau vyksta ir dėl žmonių „galvų“ – pasaulėžiūros, požiūrio į svarbius įvykius, jų vertinimą. Šiame kare aktyviai naudojama propaganda, dezinformacija ir informacinės diversijos.

Tikras karas, kaip mes jį dažniausiai suprantame, jau vyksta tarp didžiųjų valstybių, tik tiek, kad jis vykdomas svetimomis rankomis. Sirijos pilietiniame kare Rusija aktyviai remia tos šalies prezidento Basharo al Assado kariauną, padeda jai ginklais, žiniomis, bombomis, pati bombarduoja Sirijos miestus ir gyvenvietes. Jungtinės Valstijos ne taip aktyviai, bet vis dėlto remia sukilėlius, kovojančius prieš B. al Assadą.

Atrodo, kad kol kas laisvas ir ginklų nepaliestas liko tik kosmosas. Deja, ir už Žemės atsmoferos ribų taip pat prasidėjo karinės lenktynės. Didžiosios šalys siekia kontroliuoti kosmosą ir kuria įvairius naujus ginklus. Su kai kuriais iš jų jus supažindinsiu, remdamasis CNN medžiaga.

Kamikadzė

Amerikiečių kosmoso specialistai nuolat stebi Rusijos palydovus. Vieno stebėjimų metu užfiksuotas judantis objektas. Pradžioje amerikiečiai pagalvojo, kad tai galėtų būti kosminė nuolauža, kurių aplink Žemę – daugybė. Tačiau stebimas objektas judėjo kontroliuojama trajektorija, pavojingai priartėdavo prie kitų Rusijos palydovų ir vėl nuo jų nutoldavo.

Saugiai priartėti prie palydovo, kurio greitis gali siekti virš 20 tūkst. kilometrų per valandą – tikras iššūkis. Šis faktas sudomino JAV specialistus. Jie pradėjo aiškintis.

Nauji kosminiai ginklai

Paaiškėjo, kad stebėtojai užfiksavo 2014 metų gegužę paleistą Rusijos palydovą „Kosmos 2499“, kuris kosmose geba laisvai manevruoti, pasiekti nurodytą objektą, prisiartinti prie jo. JAV specialistai priėjo prie išvados, kad šis palydovas, sveriantis vos 50 kilogramų, gali būti skirtas naikinti kitiems palydovams.

JAV žurnalistai užklausė Rusijos apie šį palydovą, jo paskirtį ir galimybes, tačiau atsakymo nesulaukė. Be to, teigiama, kad apie šio palydovo paleidimą Rusija nustatyta tvarka neinformavo kitų valstybių.

Be kita ko, Rusija sukūrė ir neseniai į kosmosą paleido dar vieną manevringą palydovą „Luč“, kuris gali atlikti mažiausiai kelias funkcijas: prisiartinti prie kito palydovo ir perimti į jį įeinančią bei iš jo išeinančią civilinę, o gal ir karinę, informaciją, tai yra šnipinėti, arba prisiartinti prie kito palydovo ir jį sunaikinti.

Grobikas

JAV kosmoso specialistai atidžiai stebėjo Kinijos dirbtinio palydovo „Shiyan“ veiklą kosmose. Jie pamatė keistą dalyką, kuris juos sudomino. Palydovas „Shiyan“, kurio pavadinimas reiškia „eksperimentą“, prisiartino prie mažesnio palydovo. Kurį laiką du dirbtiniai kūnai skrido greta vienas kito, ir staiga mažesnis palydovas pradingo. Po kiek laiko jis vėl atsirado, o po kelių minučių – vėl pradingo.

Nauji kosminiai ginklai

Specialistai išsiaiškino, kad Kinijos palydovas turi specialią roboto ranką, leidžiančią pagauti svetimą palydovą, jį laikyti ir neleisti įvykdyti užduotos misijos. Pekinas pripažino kontroliuojąs tokį specialų palydovą, tačiau griežtai paneigė, kad jį rengiasi naudoti kariniams tikslams. Palydovas esą padeda mokslininkas tirti kosmoso nuolaužas, keliančias vis didesnę grėsmę tyrimo programoms.

JAV specialistai neatmeta galimybės, kad kinų palydovas gali iš rikiuotės išvesti ar sunaikinti svetimą palydovą.

Lazeris

Prieš kelerius metus JAV karinio jūrų laivyno pajėgos Persijos įlankoje išbandė lazerinį ginklą. Galingas lazeris įrengtas kariniame laive, jį valdo karininkas, patogiai sėdėdamas uždaroje, šiltoje patalpoje. Ranka jis valdo lazerio valdymo pultelį, panašų į žaidybinį, ir žiūrėdamas į kompiuterio ekraną, nutaiko jį į taikinį bei paleidžia šviesos pliūpsnį. Pirmieji lazerio bandymai buvo sėkmingi – juo pavyko sunaikinti taikinių kaip žemėje, taip ir ore.

Lazerinį ginklą intensyviai kuria ne viena valstybė. Kol kas tarp jų yra susitarimas negaminti itin stiprių lazerių, kurie galėtų pasiekti kosmose esančius objektus bei juos sunaikinti.

Nauji kosminiai ginklai

Dabartinio lazerinio ginklo šviesos spindulys, kaip prožektoriaus, šviečiant į tolį pranyksta. Jis negali sunaikinti palydovo, tačiau jį sustiprinus, atsivertų galimybės naikinti dirbtinius palydovus.

Kosminis bepilotis

Jungtinės Valstijos pagamino pirmąjį kosminį „droną“ X37B, kuris turi neįtikėtinų gebėjimų. Jį galima nuskraidinti į kosmosą ir susigrąžinti atgal, t.y. kosminis lėktuvas yra daugkartinio naudojimo.

Amerikiečių kosminis bepilotis X37B

X37B su savimi gali paimti nemažą kiekį krovinio ir jį iškelti į Žemės orbitą. Jis yra itin manevringas ir gali lengvai bei saugiai priartėti prie dirbtinių palydovų. Jis gali orbitoje nenusileisdamas praleisti ilgą laiką ir neprarasti savo gebėjimų.

JAV kosmoso specialistai teigia, kad „dronas“ yra naudojamas išskirtinai vien civiliniams tikslams. Tačiau kas galėtų paneigti, kad esant reikalui šis bepilotis aparatas gali tapti galingu kosminiu naikintuvu?

Būsimas karas kosmose: kamikadzės, grobikai ir lazeriai

Amerikiečių kosminis bepilotis X37B