Plikledis paralyžiavo Lietuvą: į ligonines plūsta traumų patyrę žmonės, trūksta net neštuvų

Lietuvą sukaustęs plikledis ir lijundra ketvirtadienio rytą sukėlė tikrą chaosą: eismo sąlygos ir kantriausiems vairuotojams kėlė galvos skausmą, šaligatviai pavirto sunkiai įveikiamomis čiuožyklomis, aidėjo greitosios medicinos pagalbos automobilių sirenos.

Nors sostinės viešąsias erdves prižiūrinčios įmonės teigė, kad sutelkė visas pajėgas, bandydamos normalizuoti gatvių ir šaligatvių padėtį, Vilniaus miesto ligoninių priimamuosiuose nusidriekė traumuotų žmonių eilių, o greitosios pagalbos ekipažams sunkiai pavyko spėti į įvykių vietas.

Traumos – nuo ankstyvo ryto

Oro temperatūrai besimainant tarp pliusinės ir žemiau nulio, keliai pasidengė slidžiu ir vos įžiūrimu ledu, kuris tapo nelaimės pranašu daugeliui į darbus skubėjusių gyventojų. Pasak Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus Tadeušo Rodzo, Vilniaus mieste traumos prasidėjo jau paryčiais.

„Šiandien jaučiamas ypatingas traumų padidėjimas, ekipažai nespėja važinėti, ligoninėse trūksta neštuvų“,– teigė T. Rodzas. – Greitosios pagalbos automobiliai zujo nuo Naujosios Vilnios iki atokiausių rajonų – visur buvo slidu.“


Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius taip pat pabrėžė, kad padaugėjo ir eismo įvykių, todėl susidarė spūsčių.

Traumatologijos skyriai perpildyti

„Šiandien iki pietų kreipėsi apie 100 dėl paslydimų nukentėjusių žmonių. Iš jų 8 žmonėms prireikė rimtesnės medikų pagalbos, jie paguldyti į stacionarą tolimesniam gydymui“, – Alfa.lt teigė VšĮ Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojas traumatologas Artūras Zubrickas.

Medikas pabrėžė, kad ligoninės Traumatologijos skyrius yra perpildytas, beveik nėra net ir stovimų vietų. Taip pat skaičiuojama, kad šią savaitę dėl slidumo kreipėsi 20 proc. daugiau žmonių nei praeitą savaitę.

„Pas traumatologą šiuo metu laukia maždaug 60 žmonių, o dar net ne vakaras. Laukiame dar daugiau nukentėjusiųjų“, – ketvirtadienio situaciją apibendrino A. Zubrickas.


Dėl slidumo žmonės dažniausiai patiria patempimų, sumušimų, pakaušio, alkūnės sužalojimų, čiurnos raiščių traumų, stipinkaulio lūžių.

„Vyresnio amžiaus žmonės dažniau patiria dubens kaulų lūžių, šlaunikaulio viršutinės dalies, o jaunesni pacientai – patempimų, raiščių plyšimų, sumušimų. Sužalojimų rimtumas priklauso nuo kinetinės energijos“, – aiškino traumatologas.

Pagrindinė prevencijos priemonė – likti namuose

Medikai pastebi, kad susiklosčius tokiai situacijai keliuose daugiausia traumų patiriama keliaujant į darbą ar iš jo, tačiau turint galimybę patartina likti namuose.

„Traumos priežastis aiški – slidi danga. Pagrindinė prevencija – jei gali neiti, geriau neik“, – aiškino A. Zubrickas.


Medikas taip pat pabrėžė, kad itin svarbu pasirinkti tinkamą neslystančią avalynę, vengti ledu padengtų kelio atkarpų.

„Tokiomis aplinkybėmis būtina žiūrėti po kojomis ir elgtis itin atsargiai“, – perspėjo medikas.

Atokvėpis žadamas tik trumpam

Vilniaus miesto viešąsias erdves valanti įmonė „Mano aplinka“ paskelbė, kad 15 val. sostinėje padėtis šiek tiek normalizavosi. Tai lėmė pliusinė temperatūra, lietus ir gausybė išberto smėlio bei chloridų mišinio.

Bemaž pusšimtis kiemsargių teritorijose pluša nuo 4 val. ryto, o popiet teritorijas pradėjo barstyti jau trečią kartą. Skelbiama, kad atodrėkio ant šaligatvių staiga tikėtis neverta, nes ledas įšalęs. Kiek geresnė padėtis nuokalnėse, kur atitirpęs ledas nuteka žemyn. Visgi kiemsargiai tebedirba įtemptai ir visomis pajėgomis.

Tačiau savaitgalį vėl prognozuojama minusinė temperatūra, o sostinės viešąsias erdves prižiūrinčios įmonės jau rikiuoja sniego valytuvus.Plikledis paralyžiavo Lietuvą: į ligonines plūsta traumų patyrę žmonės, trūksta net neštuvų

Rytinis plikledis ir prastos oro sąlygos užpildė ligoninių koridorius
+2