Ilgai laukta dovana vairuotojams: jau aiški diena, kada riedėsime Vakariniu aplinkkeliu

Vakarinis aplinkkelis
Vakarinis aplinkkelis
© Edvard Blaževič

Vilniečiai ir miesto svečiai, dūstantys begalinėse automobilių spūstyse, jau gali lengviau atsikvėpti, kadangi laukti liko išties nedaug.

Vilniaus miesto savivaldybės atstovai pranešė, kad jau gruodžio pabaigoje visų ilgai lauktas Vakarinis aplinkkelis bus atvertas eismui, todėl tiek keliaujantys miesto gatvėmis, tiek mėginantys aplenkti miestą Kauno bei Panevėžio kryptimis išvengs bereikalingo galvos skausmo gaištant laiką spūstyse.

Patys savivaldybės atstovai džiaugiasi, kad darbai Vakariniame aplinkkelyje jau į pabaigą, nors dėl nepalankių oro sąlygų kai kuriuos „kosmetinius“ ūkio darbus greičiausiai teks nukelti į pavasarį.

Rangovai kurį laiką dirbo į skolą

Vilniaus vakariniame aplinkkelyje darbus vykdo didžiausia transporto infrastruktūros bendrovė Baltijos šalyse AB „Kauno tiltai“. Dar pavasarį naujienų portalą Alfa.lt Vilniaus miesto savivaldybės atstovai informavo, kad balandžio 1 d. Vilniaus vakarinio aplinkkelio III etapo darbų buvo atlikta už 32,305 mln. Eur su PVM sumą. Tačiau šie pinigai darbus vykdančios bendrovės vis dar nebuvo pasiekę, todėl savivaldybė kurį liko buvo likusi skolinga.

reklama

Darbai Vakariniame aplinkkelyje buvo atliekami naudojant Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšas. Tiesa, tuomet iš savivaldybės atsakymo buvo galima suprasti, kad ir jų iki minėtos datos nebuvo gauta.

„Atsižvelgiant į tai, kad dar šiuo metu vyksta paraiškos vertinimas ir nėra pasirašyta finansavimo sutartis, už darbus rangovams nėra sumokėta. Pasirašius finansavimo sutartį iš karto, rangovams bus sumokama už atliktus darbus“, – balandžio mėnesį Alfa.lt teigė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Infrastruktūros skyriaus vedėjas Linas Bartusevičius.

Nepaisant to, AB „Kauno tiltai“ Vilniaus vakarinio aplinkkelio III etapo statybos vadovas Gediminas Turčinskas pasakojo, kad net ir negavus pinigų Vilniaus vakarinio aplinkkelio III etapo darbų bendrovė su partneriais nestabdė ir dirbo iš savo lėšų „į skolą“.

Ir tik rugsėjo mėnesį Europos Komisija pritarė Lietuvos pateiktam didelės apimties projektui „Transeuropinio tinklo jungtis – Vilniaus miesto vakarinio aplinkkelio III etapas“ ir patvirtinto per 84 mln. Eur finansavimą, kuris leido atsiskaityti rangovams už atliktus darbus.

Aplinkkeliu riedėsime jau prieš Kalėdas

Šiuo metu Vakariniame aplinkkelyje atliekami baigiamieji darbai. Kaip naujienų portalui Alfa.lt kalbėjo Virginijus Pauža, Vilniaus Miesto ūkio ir transporto departamento direktorius, jau po kelių savaičių šiame kelyje bus atvertas eismas.

„Tiesiog mes ruošiamės atidarymui, nes kaip ir planuojam gruodžio 20 dieną paleisti eismą aplinkkeliu. Tai darbai eina anksčiau grafiko, pagal sutartį jie turėjo baigtis kitų metų kovo mėnesį, tai mes tą anksčiau padarysim trimis mėnesiais“, – kalbėjo pašnekovas.

Anot V. Paužos, dabar, kai leidžia oro sąlygos, dar kai kur yra piešiamos eismo juostos, daromi atitvarai, atliekami kiti smulkūs ūkiniai darbai. Vis dėlto pašnekovas sutinka, kada oro sąlygos trukdo atlikti darbus, dalis jų veikiausiai persikels į pavasarį.

Pasiteiravus, ar šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybė vėl turi problemų dėl projekto finansavimo, V. Pauža patikino, kad viskas vyksta sklandžiai pagal planą.

„Problemų su finansavimu nebuvo, tiesiog nebuvome gavę patvirtinimo iš Europos Komisijos dėl finansavimo. <...> Po to, kai mes gavome teigiamą Europos Sąjungos išvadą, tai tas finansavimas iš karto prasidėjo, dabar eina pagal numatytą grafiką. Netgi papildomai šiemet dar žadama skirti 3,3 milijono eurų“, – aiškino jis.

reklama

Visgi darbai su Vakarinio aplinkkelio atidarymu dar tikrai nebus baigti. Pasak pašnekovo, yra numatyta ir daugiau tęstinių projektų, skirtų eismui gerinti.

„Eismo ribojimų daugiau tikrai nebus. Vakarinis aplinkkelis būtent tam ir yra, kad tie ribojimai mažėtų, būtų kuo geresnis susisiekimas mieste ir aplenkiant miestą tiek Panevėžio, tiek Kauno ir Klaipėdos kryptimi. O tolimesni darbai tai tęsis, nes planuojama, kaip tęstiniai tie projektai, tai yra Šiaurinė gatvė, Mykolo lietuvio gatvė, įvairios nuovažos toliau prasidės vėlgi, ten susiję su sklypų poėmiu, kadangi jie yra privatūs.“

Greitesnis automobilių eismas aplinkkelyje, lėtesnis – Senamiestyje

Jau suplanuota, kad Vakariniu aplinkkeliu bus galima važiuoti 90 km/val. greičiu, nes tai nesukels jokio pavojaus eismo saugumui. Priimdama sprendimą, savivaldybė su Automobilių kelių direkcija nagrinėjo eismo situaciją, srautus ir jų greitį tiek Vakarinio aplinkkelio etapuose, tiek Gariūnų gatvėje, Vilniaus pietiniame aplinkkelyje, Kirtimų gatvėje. Bendras kelio ruožas jungia magistralinius kelius A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda, A 15 Vilnius–Lyda ir A2 Vilnius–Panevėžys.

Tačiau yra numatyta ir išimčių, kur greitis bus sumažintas iki 70 km/val. dėl saugumo: prie dviejų lygių sankryžų su Šiaurine ir Ukmergės gatvėmis, prie persirikiavimo juostų, Gariūnų gatvėje prie šviesoforų reguliuojama sankryža su Paneriškių gatve. Toks pat greitis yra numatytas ir Vilniaus pietiniame aplinkkelyje prie persirikiavimo juostų, nuovažų į teritorijas.

„Eismas turi būti leidžiamas tokiu greičiu, koks jis yra saugus. Padidinus greitį aplinkkelyje nuo 80 iki 90 kilometrų per valandą, bus užtikrintas sklandus ir greitas transporto priemonių eismo srautas. Šiuo koridoriumi tranzitinis transportas aplenks miesto centrą, tai pat paskirstys transporto srautus į vakarinius miesto rajonus. Tuo tarpu kitur, siekiant užtikrinti pėsčiųjų saugumą, eismo greitis bus ribojamas“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Anot mero, kompleksiškai imamasi pokyčių Senamiestyje. Savivaldybė nuo gruodžio išplėtė gyvenamosios zonos ribas, eismas čia sulėtės – laikydamiesi Kelių eismo taisyklių, vairuotojai Senamiesčio gyvenamojoje zonoje gali važiuoti ne didesniu nei 20 km/val. greičiu.

Pėstieji vilniečiai ir miesto svečiai Senamiestyje galės vaikščioti važiuojamąja dalimi visoje gyvenamojoje zonoje, kurioje pėstieji turi pirmumo teisę prieš transporto priemones. Kelio ženklais „Gyvenamoji zona“ buvo pažymėtos tokios gatvės, kaip Vilniaus, Labdarių, Totorių, Benediktinių, Šv. Ignoto, A.Strazdelio, Šv. Dvasios, Arklių, Karmelitų, Visų Šventųjų, Mėsinių, Dysnos, Šiaulių, Ašmenos, Žemaitijos, Lydos, Kėdainių, Pranciškonų.

Ilgai laukta dovana vairuotojams: jau aiški diena, kada riedėsime Vakariniu aplinkkeliu

Vakarinis aplinkkelis