Gal jau palikite vyžas už durų?

Saulė Pauliuvienė
Saulė Pauliuvienė
© Asmeninis albumas

Kai ponas Ramūnas Karbauskis porino, jog valdyti valstybę reikia patikėti profesionalams, norėjosi ploti. Tačiau kai ponas Ramūnas Karbauskis, vadovaudamas Seimo Kultūros komitetui, pradėjo gilintis į ginekologiją ir genetiką, norėjosi verkti.

Bet ašarodamas toli nenukeliausi, todėl norint suprasti poną Karbauskį tiesiog knieti išgerti tuos 18 litrų alkoholio, esą tenkančio kiekvienam lietuviui, pastudijuoti, kuo skiriasi moters ir karvės apvaisinimas, ir pėdinti į tvartą pas tą romų gyvulį, kuris ne vieną mūsų senelių ar prosenelių šeimą gelbėjo nuo bado.

***

Ponas Ramūnas Karbauskis nerūko ir negeria alkoholio. Dar ponas Ramūnas Karbauskis negeria kavos, ir šitas faktas galėtų būti tik detalė, atspindinti, jog sykį pažadėjęs mamai negerti nė puodelio, mylintis sūnus pažadą ištesėjo. Kilnus, žodžio besilaikantis, eilinį kartą savo vertybėms ištikimas žmogus.

Tai gal ponas Ramūnas Karbauskis atsakys, kuo apsisvaiginęs jis, kalbėdamas apie pagalbinį apvaisinimą, įbrido į savo taip mylimo gyvulio – karvės – mėšlo krūvą?

reklama

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas, „valstiečių“ pergalingo žygio į Seimą vedlys, nuolat kartojantis, kad patikės valstybės valdymą profesionalams, suklupo ties medicina. Ir suklupo jis ne dėl to, kad nuoširdžiai tiki, jog vaikus neša Naisių gandrai ar kad poras, kurios negali susilaukti vaikų, nubaudė Dievas. Suklupo, nes jam pasidingojo, kad dirbtinio apvaisinimo specialistai yra klanas, kuris nori kuo daugiau uždirbti, ir jau jis, ponas Ramūnas Karbauskis, šitam klanui tikrai nepasiduos.

Kol ponas Ramūnas Karbauskis galvoja, kad susimokę pagalbinio apvaisinimo specialistai ir farmacininkai tik ir tyko jį apsukti, norėčiau tokiu pačiu stiliumi suabejoti: koks stiprus toksikologų, psichiatrų ar visagalių sveikatinimo specialistų klanas nusprendė, kad lietuvis visiškai degradavęs, neturintis jokių vertybių, negana to, neprotingas ir negalintis pats nuspręsti, kiek vaikų jis nori ar gali susilaukti? Nemokantis sveikai maitintis, nemokantis sportuoti ar nemėgstantis tvoroms pokšint lįsti į eketę? Ponas Aurelijus Veryga? Ponas Dainius Kepenis? Ar vėl tas pats ponas Ramūnas Karbauskis? O negeriančių, nerūkančių, gražiai vaikus auginančių šeimų jie nepažįsta? Ar jų regėjimo laukas ir bendravimo ratas apribotas tik degradavusiais žmonėmis?

***

Dėl to, kad ponui Ramūnui Karbauskiui vaidenasi priešai ir pavojai, negali pykti. Po to, kai „valstiečiai“ į valdančiąją daugumą tarsi avinų bandą nusivedė socialdemokratus, jis neturėjo kada atsikvėpti. Šitai valdžiai šimto dienų be kritikos taisyklė negaliojo, todėl ponas Ramūnas Karbauskis sulaukė daug pašaipų ir patyčių, kurios užgožė kur kas svarbesnį dalyką – dalis pono Ramūno Karbauskio komandos yra fanatiška ir sektantiška. Ir tai kur kas blogiau, nei lyginti moters apvaisinimą su karvės ar avies.

Ypač turint minty, kiek sekėjų jie turi. O jeigu dar įvertinsime, kad greta „valstiečių“ pievose netoliese visą laiką ganosi socialdemokratų, laukiančių, kada jie galės pripulti prie lovio, banda, visai nebesmagu. Didelė jėga, galinti fanatiškai priimti sprendimus, po kurių neliks nieko kita, tik skambinti psichologinės pagalbos telefonais, kurių pono Ramūno Karbauskio bendražygiai žada pristeigti kone kiekvienoje parapijoje. Jeigu, žinoma, dar bebus kam skambinti.

***

Bendražygiai poną Ramūną Karbauskį garbina, o ji pats, matyt, įsivaizduoja esąs genijus, kurio dėka Seime laimėti 56 mandatai. Nesvarbu, kad visiems buvo įsipykę tiek socialdemokratai, tiek konservatoriai, – šitos „detalės“ liko paraštėse, nes ta tautos dalis, kuri balsavo už „valstiečius“, kasdien žiūri į pono Karbauskio burną ir laukia, ką tokio pasakys naujas Mesijas, naujas genijus. Ir ponas Ramūnas Karbauskis apsvaigsta. Nuo valdžios. Nuo bendražygių garbinimo. Jam nereikia nei alkoholio, nei tabako – tai jau būtų perteklius.

Ir taip apsvaigęs ponas Ramūnas Karbauskis ima įsivaizduoti, kad jis, būdamas Seimo Kultūros komiteto pirmininkas, ūkininkas, gali lemti dešimčių tūkstančių šeimų, kurios negali susilaukti vaikų, likimą. Jis gali nuspręsti, ar moteris, iškentusi sudėtingą gydymą hormonais, turės jį išgyventi dar kartą.

Taip ponas Ramūnas Karbauskis įsivaizduoja tampantis profesionaliu mediku, kuris, jeigu jau labai prireiktų, galėtų ne tik bulvių lauke priimti kūdikį. Jis lauko sąlygomis galėtų išoperuoti ir apendicitą. Nes juk svarbiausia pasitikėti savimi. Arba nepasitikėti taip stipriai, kad, norint užmaskuoti savo nepasitikėjimą ir nesuvokimą, kur patekai, kiltų noras užmaskuoti fanatiškumu.

Taip ponas Ramūnas Karbauskis, nuolat prisimenantis profesionalus, nebepajėgia paslėpti akivaizdžios tiesos – tarp profesionalų jis yra pats tikriausias diletantas. Ir tas diletantas, nenorėdamas, kad kas nors tai pastebėtų, pradeda pasirodymą profesionalioje scenoje. Vyžos, nervingai nublokštos, guli Seimo viešbučio kamputyje.

reklama

Ponas Ramūnas Karbauskis gali nuspręsti, kaip atvesti tautą šviesaus rytojaus link – tereikia atimti iš jos alkoholį, rūkalus, azartinius žaidimus. Niekas negali sakyti, kad ponas Ramūnas Karbauskis yra visiškai neteisus. Problemų, susijusių su alkoholiu, iš tiesų daug. Ragauti alkoholio nemokame, lakame daug ir nekokybiško alkoholio, vairuojame išgėrę, girti daužome vaikus ir vienas kitą, dūmijame kaip kaminai, ir ne vienas lošėjas jau prašvilpė paskutinius šlamančiuosius. Ar tokią Lietuvą mato ponas Ramūnas Karbauskis?

***

Toks kategoriškumas ir įsitikinimas, kad tik tu vienas teisus, gali slėpti ne tik vyžas, apdairiai nukištas į kampą Seimo viešbutyje, bet ir ribotą mąstymą. Tokių „herojų“, kurie buvo įsitikinę savo vienų neklystamumu, istorija matė ne vieną. Ir visų jų likimas buvo ne koks. Drauge su jais – ne koks ir tų žmonių, kurie ėjo paskui jį nesusimąstydami.

Beje, o kodėl pono Ramūno Karbauskio profesionalų Vyriausybės (sąmoningai nesakau pono Sauliaus Skvernelio), kuriai jis diriguos iš Seimo Kultūros komiteto pirmininko kėdės, programoje nėra jokių nuostatų dėl kavos?