„Valstiečiai“ blaivybės bizūnu mojuos ir keliuose: vairuotojams – sausas įstatymas

Naktinis kelių policijos reidas Vilniuje
Naktinis kelių policijos reidas Vilniuje
  © Edvard Blaževič

Blaivybės idėją puoselėjantys Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderiai neslepia – kova su alkoholio vartojimu persikels ir į kelius. „Valstiečiai“, siekdami atgrasyti vairuotojus nuo velnio lašų, žada imtis radikalių priemonių.

„Stiprinsime vairavimo apsvaigus prevenciją. Sieksime iki nulio mažinti leistiną alkoholio promilių kraujyje ribą visiems vairuotojams, skatinsime modernių automatinių apsvaigimo fakto nustatymo sistemų su veido atpažinimu diegimą, įpareigojimą gydytis pažeidus taisykles ir kt., stiprinsime atsitiktinio vairuotojų testavimo praktikos taikymą“, – teigiama LVŽS programoje „Darni Lietuva“.

Alfa.lt kalbintas „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, kad šių siekių, derinant programines nuostatas su koalicijos partneriais socdemais, nebuvo atsisakyta.

„Tai yra, man atrodo, neišbraukta iš mūsų programos, kai abi pusės nagrinėjo, tai aš suprantu, kad koalicijos partneriai pritaria šitam. Aišku, ruošiantis priimti sprendimą diskusija dar bus, bet tikiuosi daug platesnio palaikymo negu tik koalicijos partnerių“, – aiškino R. Karbauskis.

Bedė pirštu į vartojimo kultūrą

Apie 0 promilių reikalavimą visiems vairuotojams Lietuvoje diskutuota ne kartą. Vienas iš šią idėją įgyvendinančių pataisų iniciatorių kadenciją baigiančioje Vyriausybėje – vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis. Tąkart ministerija įregistravo 0 promilių reikalavimą absoliučiai visiems vairuotojams įteisinančias įstatymo pataisas, tačiau jos priimtos nebuvo.


Pats Saulius Skvernelis Alfa.lt teigė, kad 0 promilių reikalavimas bus sprendžiama ateityje.

„Ateityje žiūrėsime. Bus naujas vidaus reikalų ministras ir jam bus klausimas“, – nedaugžodžiavo S. Skvernelis.

Tuo metu R. Karbauskis neslėpė tikintis, kad 0 promilių nuostata vairuotojams sulauks paramos ir Vyriausybėje, ir policijos pareigūnų gretose.

LVŽS lyderio teigimu, šiuo metu įstatymu numatyta alkoholio koncentracija vairuotojams – iki 0,4 prom. – suteikia teisę vairuojantiems vartoti svaigiuosius gėrimus, spėliojant, ar nustatyta norma nebus viršijama.

„Jeigu mes turime nuostatą, kad 0, tai reiškia 0. Jeigu mes turime nuostatą, kad leidžiamas kažkoks girtumas, tai tokiu atveju mes iš karto pasakome, kad žmogus gali pats nuspręsti, kada jis tą girtumą pasiekia. <...> Mes duodame viltį, kad neva pavartok ir gal neturėsi to girtumo, ir bus viskas tvarkoje <...>.

Prie vairo žmogus, pavartojęs alkoholio, iš viso neturi sėsti. Jeigu visuomenėje bus aiški norma, kad alkoholis yra draudžiamas vairuotojui, tada bus ir kontrolė tų, kurie sėda į mašiną, tų, kurie dalyvauja vakarėlyje ir mato, kad kažkuris žmogus išgėręs ruošiasi išvažiuoti, – jam bus pasakoma „klausyk, žmogau, jei tave sustabdys, tu gali teisių netekti, gali baudą gauti ir gali, neduok Dieve, avariją sukelti“, – aiškino R. Karbauskis.

„Jeigu būtų kita vairavimo, alkoholio vartojimo kultūra, gal tokio klausimo nebūtų reikalinga kelti. Gal už kažkiek metų gal tą reikalavimą kažkas ir panaikins, kai bus visai kita mūsų kultūra“, – pažymėjo „valstiečių“ vadovas.

Reikės „pūsti“ visiems?

„Valstiečių“ atstovas, blaivininkas Aurelijus Veryga, kuris įvardijamas vienu realiausių kandidatų į sveikatos apsaugos ministrus, neatmeta, kad valdantieji 0 promilių reikalavimu visiems vairuotojams nesustos.


Portalui Alfa.lt A. Veryga teigė, kad „pūtimas“ į alkotesterį vairuotojams galėtų tapti visuotine prievole, kitaip tariant, nepaisant to, ar policijos pareigūnui kiltų įtarimas dėl vairuotojo blaivumo, ar ne, šiam pasitikrinti alkoholio matuokliu būtų privalu.

„Kodėl gi ne? Tai techniškai nėra sudėtinga. Jeigu tai būtų labai sudėtinga techniškai, tai žmonės gaišintųsi be reikalo. Kadangi tai yra labai nesunku ir nebrangu, nes nei ta įranga yra brangi, nei tie kandikliai, tai kodėl gi ne?“ – kalbėjo A. Veryga.

„Valstiečių“ atstovas taip pat užsiminė ir apie vadinamųjų alkoblokų, neleidžiančių valdyti transporto priemones, jei vairuotojas yra apsvaigęs nuo alkoholio, įrengimą ne tik specialios paskirties automobiliuose, bet visose transporto priemonėse.


„Tos alkospynos galėtų tapti savotiška prevencine priemone. Kada tai galiotų visiems be išimties, tada mes absoliučiai išspręstume problemą, nes nebegalėtum, jei vartojai alkoholio, važiuoti. Tik tiek, kad tai per dieną neatsiras. Problemų mes turime dabar, ir kol visas autoparkas pasikeistų, atsirastų su tokiom alkospynom, tai gali praeiti 5–10 metų, bet kaip idėja ji yra svarstoma“, – svarstė A. Veryga.

Socdemai abejoja

Portalo Alfa.lt kalbintas valdančiosios koalicijos partnerių socialdemokratų vicepirmininkas Algirdas Sysas tikino, kad socdemai 0 promilių reikalavimo visiems vairuotojams klausimu nėra vieningi.

„Ir šitoje kadencijoje, kai mes svarstėme panašų arba tokį patį siūlymą, tai buvo skirtingos nuomonės frakcijoje – buvo ir pritariančių, ir nepritariančių. Tai aš manau, kad tokia pati situacija bus ateityje“, – kalbėjo A. Sysas.


Pats socdemas atviravo, kad tokioms radikalioms priemonėms jis nepritaria.

„Analizuokime avarijų priežastis ir kodėl jų įvyksta. Ne dėl to avarijų įvyksta, kai žmogus turi 0,1 ar 0,2 promilės alkoholio. Dažniausiai avarijų įvyksta, kai turi 2, 3 ar 5 promiles. Aš nesu siūlymo viską suabsoliutinti ir suvesti į 0 promilių šalininkas.

Šiuo metu įstatymai numato, kad visiškai blaivūs prie vairo privalo sėsti taksi vairuotojai, motociklų ir keturračių vairuotojai, komercinį transportą vairuojantys asmenys ir vairuotojai, neturintys dvejų metų vairavimo patirties. Visiems kitiems vairuotojams taikoma 0,4 promilės riba.