Kaip įtakingi advokatai iš valstybės kraunasi milijonus?

Rolandas Valiūnas
Rolandas Valiūnas
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Prestižiniame sostinės Užupio rajone dygsta vieno turtingiausių šalies advokatų Rolando Valiūno vila su vaizdu į Vilniaus Gedimino pilį. Prabangiame name bus įkurti ne tik vyno rūsiai, bet ir advokato kaupiama dešimčių milijonų eurų vertės meno kolekcija. Advokatas R. Valiūnas, globojamas politikų, šildosi iš stambių užsakymų valstybiniame energetikos sektoriuje, tačiau advokatų apetitas ir artimi ryšiai su politikais stumia Lietuvą į abejotinas, bet itin brangias tarptautines avantiūras.

Milijonai eurų išmesti advokatams, rezultatas – pralošta byla

Užsakymais „ValiūnasEllex“ advokatų kontorą apipylė dar konservatorių premjero Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė. Vien teisininkų paslaugoms konservatorių vadovaujama Energetikos ministerija ir jai pavaldžios įmonės išleido 95 mln. tuomečių litų (27,5 mln. Eur), kurių liūto dalį nusinešė ne kas kitas, o R. Valiūno advokatų kontora. Jo vadovaujama advokatų kontora dalyvavo ir visuose keturiuose arbitražuose su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“.


Dar 2012 metų spalio mėnesį Lietuva inicijavo ieškinį Stokholmo arbitraže (SCC) prieš „Gazprom“ dujų koncerną dėl vartotojų permokų už gamtines dujas kompensavimo. Energetikos ministerija arbitraže patyrė beveik 10 mln. Eur (9 886 291 Eur) išlaidų. Rezultatas – Lietuva visiškai pralošė savo inicijuotą ieškinį. Tradiciškai šiame teisiniame procese nuo Energetikos ministerijos dalyvavo ir R. Valiūno advokatų kontora su amerikiečių advokatais „Shearman and Sterling“ ir dar viena taip pat prestižinė Vilniaus kontora.

Maža to, Vyriausybė apskundė Stokholmo arbitražo sprendimą Švedijos teismui. Šis procesas, nors ir mažai tikėtina, kad baigsis Lietuvos pergale, Energetikos ministerijai kainuos papildomas išlaidas advokatams.

„Tikrai nežinau tenai visų kontorų, kurios buvo samdomos. Buvo samdomos net ir tarptautinės kontoros, kurios Lietuvoje nedirba, bet yra aukšto lygmens specialistai, tai šioje vietoje tarptautinių specialistų paslaugų Lietuvai tikrai reikėjo ir reikia“, – sakė buvęs premjeras A. Kubilius.


Ir nors buvęs konservatorių premjeras neigia artimesnius ryšius su R. Valiūnu ir jo kontora, A. Kubilius iš tiesų palaiko artimus draugiškus ryšius su įtakingu advokatu ir net kartu su konservatorių rinkimų štabo vadovu ir šešėliniu energetikos ministru Dainiumi Kreiviu dalyvauja įvairiuose R. Valiūno rengiamuose korporatyviniuose vakarėliuose.

Ministerija permokėjo advokatams

Pasak Seimo vicepirmininko socialdemokrato Gedimino Kirkilo, akivaizdu, kad advokatai nori gerai uždirbti iš valstybinių užsakymų, dėl ko siekia daugiau kontraktų, nepaisant bylos rezultatų.

„Paprastai advokatai, kurie imasi tokių bylų, jie, aišku, žino, kad jie uždirbs, ir gal nelabai jiems tas rezultatas rūpi, jei jie įtikino tuometinę valdžią tokią bylą pradėti, tai, aišku, turi tam tikrą atsakomybę. Aišku, didžiausią atsakomybę turi valdžia“, – sakė Seimo vicepirmininkas G. Kirkilas.

Maža to, gerai informuoti „Alfa“ savaitės“ šaltiniai patvirtino, kad Energetikos ministerija dar ir permoka savo samdomiems advokatams. Pavyzdžiui, Hagos arbitraže besibylinėdama su tuo pačiu dujų koncernu „Gazprom“. Tokiais pinigais nesimėtė net Rusijos dujų monopolininkas, kurio teisines išlaidas žino Energetikos ministerija kaip viena iš arbitražo šalių.

Stumia Lietuvą į tarptautinę avantiūrą

Pajutę brangių užsakymų skonį, advokatai nusitaikė ir toliau melžti valstybę. Energetikos ministras Rokas Masiulis rugpjūčio pabaigoje paskelbė apie tai, kad neva svarstoma galimybė bylinėtis su Baltarusija dėl Astravo atominės elektrinės (AE) statybų, kuri neabejotinai kelia didelę grėsmę Lietuvos ir ypač sostinės Vilniaus saugumui.


„Mes ministerijoje bandome ieškoti būdų, tiksliau, ieškoti galimybių, ieškoti sprendimų su Baltarusija teisiniu keliu, galimai, kad jie, statydami elektrinę labai pigiai, dempinguoja, jų metodai neatitinka konkurencinės kovos metodų, tai gali turėti pagrindą teisiniam bylinėjimuisi“, – sakė energetikos ministras R. Masiulis.

Tačiau aiškėja, kad už šio ministro siūlymo ir vėl stovi ta pati R. Valiūno kontora. „Alfa“ savaitė“ susipažino su advokato R. Valiūno ir jo kolegų elektroniniu susirašinėjimu su Vyriausybe, kur jis siūlo veltis į teisinius ginčus su Baltarusija. Šie jo pasiūlymai pasiekė ir energetikos ministrą.

„Tokios informacijos negalėčiau nei patvirtinti, nei paneigti, nes jeigu nesiūlyčiau, tai būtų juokinga, o jeigu siūlytume, tai būtų pažeistas konfidencialumas“, – sakė advokatų kontoros „ValiūnasEllex“ vadovaujantis partneris R. Valiūnas.

Ministras R. Masiulis ginasi, kad iš įvairių advokatų kontorų ministerija sulaukia visokiausių siūlymų, tačiau nekonkretizuoja. Tačiau elektroninis susirašinėjimas tarp valdžios atstovų ir privačių advokatų rodo, kad pradžioje pasiekė R. Valiūno kontoros pasiūlymas, o tik po to energetikos ministras visuomenei pateikė siūlymą imtis teisinės kovos su Baltarusija.

Kirkilas: bylinėjimasis nėra kelias spręsti Astravo klausimą

G. Kirkilas svarsto, kad bylinėtis su kaimynais yra ne tas kelias, kuriuo reikėtų spręsti Astravo AE klausimą.


„Jei Lietuva šiuo atveju pradėtų bylą su Baltarusija, juo labiau be kokio nors pagrindo, neabejoju, kad mūsų dvišaliai santykiai nukentėtų. O ką tai reiškia dvišaliai santykiai? Mes turim didžiulę prekybą, jie naudojasi mūsų Klaipėdos uostu, jie pagrindiniai krovinių vežėjai, tai nuostoliai galėtų būti mūsų ekonomikai dideli. Tai kaip šios šalies prezidentas sureaguotų, nuspėt nėra sunku“, – prognozavo G. Kirkilas.

Ekspertai abejoja bylos nauda

Tarptautinės teisės specialistas sako, kad daug lemia tai, kaip Lietuva formuotų teisminį procesą. Tačiau bet kokiu atveju tai vargu ar padėtų.

„Viskas priklausys nuo to, kaip Vyriausybė suformuos savo reikalavimus. Tai, kad reikia bylinėtis, viena vertus, yra kaip ir pagrįsta, nes iš Baltarusijos kaip ir nėra atsakymo, nėra informacijos, kas vyksta su Astravo AE ir kaip toliau su ja bus, tačiau savaime toks bylinėjimasis neišspręs paties klausimo, atominės elektrinės statyba nebus sustabdyta“, – sakė tarptautinės teisės specialistas Andrius Bambalas.


Pasak Mykolo Romerio universiteto dėstytojo A. Bambalo, jei valstybė ir nuspręstų bylinėtis su Baltarusija, privačių vietinių advokatų samdyti neverta, nes jų patirtis per maža. Savo ruožtu tarptautiniai ekspertai per brangūs, o valstybė turinti ir savų specialistų.

„Paprastai, kuomet kyla ginčas dėl tarptautinės viešosios teisės pažeidimų, yra samdomos advokatų kontoros, bet šiuo atveju atsižvelgiant į tai, kad kyla klausimas dėl poveikio aplinkai vertinimo, specifinės srities, kur ir pati valstybė turi specialistų, tą atlieka ir įvairių ministerijų tarnautojai, tiek poveikio aplinkai vertinimo, tiek sprendžia ir Užsienio reikalų ministerija (URM) ar Baltarusijos informacija yra tinkama, tai atskirai Lietuvos advokatų kontoros, mano žiniomis, tarptautinės viešosios teisės ginti susijusios su poveikio aplinkai vertinimu nėra turėjusios, ir, pagal jau šiandien informaciją ir aktyviai reiškiamą viešą URM poziciją, manau, užtektų valstybės tarnautojų pajėgumų“, – sakė tarptautinės teisės specialistas A. Bambalas.

Lietuvai didelę grėsmę keliančios Astravo AE statybos, kurias vykdo Rusijos „Rosatom“ koncernas, šiuo metu vyksta sparčiu tempu, tačiau dažnai pasigirsta pranešimų apie įvairiausius su statyba susijusius incidentus.