Kaip išrinkti vaikui kuprinę, nežalojančią nugaros

Kuprinių pristatymas
Kuprinių pristatymas
  © Edvard Blaževič
Alfa.lt
2016-08-10 17:00

Nors prekybininkai pastebi, jog vis daugiau tėvų vaikams perka kuprines su pakietinta nugarėle, padedančia palaikyti stuburą tiesų, visgi specialistai įspėja apie didėjančias vaikų stuburo, nugaros, kaklo skausmų ir netinkamos laikysenos problemas. Pagal pardavimų duomenis, 2014 m. ergonominės (pakietintos) kuprinės sudarė vos 11 proc., 2015 – 15 proc. visų parduotų kuprinių, o šiemet jau prognozuoja, jog jų pardavimai sieks 25 proc. visų kuprinių pardavimų. Į ką reikia atkreipti dėmesį, kad išrinkta kuprinė nežalotų vaiko stuburo, komentuoja kineziterapeutė Liana Stričkienė.

„Remiantis mūsų internetinės parduotuvės duomenimis, prieš penkerius metus Lietuvoje kuprines tėvai dažniau parinkdavo tiesiog pagal vaiko norus ar kainą. Tačiau šiais laikais tendencijos kinta – tėvai atsižvelgia ne tik į kuprinių stilių, bet ir į tai, kaip jos atitinka vaiko sveikatą“, – teigia internetinės parduotuvės rinkodaros direktorė Giedrė Vilkė.

Kineziterapeutė L. Stričkienė teigia, kad šiais laikais daugėja mokyklinio amžiaus vaikų, besiskundžiančių sveikatos problemomis, kurias gali lemti ir netinkamai parinkta kuprinė. Dažniausiai juntamas sprando, pečių juostos, nugaros, juosmens srities, galvos skausmas. Specialistė pabrėžia, kad svarbiausias vaidmuo, renkantis kuprinę, tenka pradinukų tėvams, nes tokio amžiaus vaikų stuburas dar nėra susiformavęs, raumenys – per silpni atlaikyti didelį svorį ant pečių.

„Renkantis kuprinę, reikia nepamiršti kelių svarbiausių dalykų – svorio, dydžio, ergonomiškumo, petnešų ilgio ir pločio. Be to, vaikui pradėjus skųstis skausmais, tėvai dažnai numoja ranka ir liepia tiesiog užsiimti aktyvia veikla. Prasidėję raumenų spazmai, kurie pereina į galvos skausmą, nežada nieko gero – juos ignoruojant raumenų vystymasis sutrinka, negana to, vaikas pradeda kūprintis. Ši problema kiekvienais metais vis auga, tad būtina stebėti, ar vaikas nesikūprina ir nekenčia skausmo“, – komentuoja kineziterapeutė L. Stričkienė.

Specialistė pateikia keletą patarimų, padėsiančių tėvams ne tik išrinkti kuprinę, bet ir tinkamai padėti vaikui, kad būtų išvengiama sveikatos problemų.

Pradinių klasių mokiniai mėgsta į kuprinę prisidėti vadovėlių, kurių nereikės kitai dienai, ar netgi prisidėti nereikalingų, bet sunkių daiktų. Tad tėvai turėtų padėti mokyklinukui susikrauti knygas ir pasirūpinti, kad kuprinėje nebūtų nereikalingų nešulių.

Jaunesnio amžiaus vaikams reikėtų rinkti kuprines su anatomine / ortopedine nugarėle, kurios neapkrauna stuburo, tolygiai paskirsto tenkantį krūvį.

Diržų ilgis turi būti reguliuojamas, kad vaikas pats galėtų užsidėti kuprinę ant pečių, pernelyg daug neužlauždamas rankų. Diržai turi būti du – platūs ir paminkštinti, ne siauresni kaip 3,5 cm, nes tai padeda išvengti nugaros raumenų spaudimo. Kad vaikas nesikūprintų, kuprinė turi priglusti prie nugaros, bet nespausti.

Kuprinės dalis, besiliečianti su nugara, turi būti kieta, kad būtų išlaikoma forma.

Puiku, jeigu kuprinė turi diržą, juosiamą apie klubus: taip svoris nuo apatinės nugaros dalies tolygiai paskirstomas ant klubų.

Tuščia pradinuko kuprinė turėtų sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresnių – ne daugiau kaip 1 kg.

Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų būti ne daugiau kaip 10–15 proc. moksleivio kūno masės.

Geriausia rinktis kuprinę su keliais vidiniais skyriais, kad sudėjus daiktus būtų tolygiai paskirstomas svoris. Sunkiausius daiktus reikėtų dėti į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.

Kuprinė turi tikti vaiko amžiui – ji negali būti aukščiau pečių juostos, žemiau juosmens. Geriau pirkti naują kuprinę kas kelerius metus, siekiant apsaugoti vaiko laikyseną ir stuburą.

„Tiesiai ir gražiai laikysenai svarbi ne tik tinkama kuprinė, bet ir darbo bei poilsio įpročių ugdymas. Reguliarios pertraukėlės ruošiant namų darbus, fiziniai pratimai pagerina kraujo ir medžiagų apykaitą, apsaugo nuo ilgalaikio vienos kūno vietos apkrovimo“, – kompleksiškai situaciją vertinti siūlo kineziterapeutė L. Stričkienė.

Kaip išrinkti vaikui kuprinę, nežalojančią nugaros

Kuprinių pristatymas
+5