Teismo sprendimas, pradžiuginsiantis skiepų priešininkus: neskiepytus vaikus turės priimti į darželius
Papildyta 15.20

Skiepai
Skiepai
  © SCANPIX

Vaikai, kurių tėvai nepaskiepijo, taip pat turi teisę būti priimami į vaikų darželius, nors nuo šių metų sausio 1 d. jiems tokią galimybę buvo atėmusi Sveikatos apsaugos ministerija. Tokį sprendimą antradienį paskelbė Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), išnagrinėjęs keturių Seimo narių skundą dėl buvusio sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio priimto įsakymo, jog nuo šių metų nepaskiepyti vaikai į darželius nebus priimami.

Šių metų sausį įsigaliojus prieštaringai vertinamam buvusio sveikatos apsaugos ministro įsakymui, vaikai, nepaskiepyti pagal profilaktinio skiepijimo kalendorių nuo tymų, raudonkės ir poliomielito, į darželius nebegali būti priimami. Tiesa, darželius jau lankantys vaikai iš jų nėra išprašomi.

Tokį V. P. Andriukaičio įsakymą buvo apskundę keturi Seimo nariai – Dangutė Mikutienė, Gintaras Tamošiūnas, Aurelija Stancikienė ir Vitalijus Gailius. Politikai panoro teisėjų išaiškinimo, ar šis įsakymas neprieštarauja įstatymuose įtvirtintiems lygių galimybių ir lygiateisiškumo principams.

Anot penkių LVAT teisėjų vardu kalbėjusio teisėjo Andriaus Bakavecko, išnagrinėjus skundą teko pripažinti, jog V. P. Andriukaičio priimtas įsakymas prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintiems principams, todėl turėtų būti panaikintas.

Iš keturių į teismą besikreipusių Seimo narių išklausyti sprendimo atvyko tik „darbietė“ D. Mikutienė. „Noriu pasveikinti su tokiu teismo sprendimu ir nuraminti visas mamas, kad visi sveiki vaikai privalo būti priimti į darželius. Kol dar nebuvo paskelbtas teismo sprendimas, buvome gavę labai daug laiškų, kad sudaromos sutartys, vietos rezervuojamos, bet buvo laukiama šio teismo sprendimo“, – džiaugėsi Seimo narė.

D. Mikutienė taip pat negailėjo kritikos buvusiam sveikatos apsaugos ministrui ir visai jo vadovautai ministerijai – anot politikės, tokių įsakymų, kuriuos reiktų ginčyti teismuose, yra ne vienas.

„Šiandien teismas patvirtino, kad tokie draudimai gali būti nustatyti tik įstatymu. Tokių įstatymų nėra, todėl tokie ministro įsakymai pažeidė konstitucinės teisės principus ir įstatymų viršenybės principus.

Tai yra visiškai akivaizdu, kad ministerijos teisininkai yra labai nekompetetingi. Be kita ko, daug yra dar tokių įsakymų, kuriuos būtų galima skųsti teismui“, – teigė D. Mikutienė.

LVAT sprendimas – galutinis ir neskundžiamas.