Ekspertas: teroristinių išpuolių tikimybė Lietuvoje lygi nuliui

Po sprogimų Briuselyje sustiprintas saugumas
Po sprogimų Briuselyje sustiprintas saugumas
© SCANPIX
BNS
2016-07-05 07:56

Nėra jokių požymių, kurie rodytų, kad teroristiniai išpuoliai Lietuvoje yra tikėtini, interviu LRT KLASIKAI sakė terorizmo ekspertas iš Didžiosios Britanijos Tasnime’as Akunjee (Tasnimas Anundžis).

Anot jo, teroristai ieško didelių taikinių, siekia skambių antraščių, nes tada jie patys sau atrodo didesni, nei iš tikrųjų yra, tad jie savo dėmesį telkia į JAV, Jungtinę Karalystę, Prancūziją. Šiuo požiūriu Lietuva – nedidelis ir mažiau patrauklus taikinys žmonėms, kurie nori daryti įtaką pasaulinei politikai.

„Žinoma, ne vien vidaus politikos padėtis ar istorija lemia, ar šalis patenka į teroristinių išpuolių rizikos zoną. Bet teroristinėms grupuotėms pulti Lietuvą būtų labai keblu. Kodėl? Nes Lietuva pasaulio mastu yra labai maža žaidėja. Jei teroristinė organizacija Lietuvą panaudotų kaip savo taikinį, ji parodytų, kad pati yra silpna, rinkdamasi tokį silpną taikinį. Taigi, jie savo dėmesį telkia į stambius žaidėjus – JAV, Jungtinę Karalystę, Prancūziją“, – sakė T. Akunjee.

Teroristų taikinių pasirinkimas, pasak eksperto, iš dalies susijęs ir su istoriniais motyvais – išgyventomis skriaudomis ir nuoskaudomis, patirtomis dėl kolonijinės praeities.

„Pažvelkime į Lietuvos istoriją – jūsų šalis neturėjo kolonijų, nepuoselėjo negatyvaus požiūrio į jokias islamo šalis, Lietuvoje turite totorių populiaciją, kuri sėkmingai ir gana taikiai čia gyvena jau daugiau kaip 700 metų“, – svarstė britų ekspertas.

Kaip anksčiau skelbė BNS, balandį atlikta Eurobarometro apklausa parodė, jog lietuviai mažiau nei dauguma kitų europiečių baiminasi teroro aktų pavojaus.

Paklausti, ar, jų nuomone, šalyje yra didelė terorizmo rizika, teigiamai atsakė 13 proc. Lietuvos gyventojų. Bendrai Europos Sąjungos šalyse taip manė 40 proc. apklaustųjų. 43 proc. lietuvių mano, kad Lietuvoje yra vidutinė terorizmo rizika, ir dar tiek pat – kad ji maža. Europoje laikančių terorizmo grėsmę maža vidutiniškai yra 11 proc.

Mažiausiai terorizmo grėsmės įžvelgia Slovėnija, Estija ir Latvija. Lietuva šioje statistikoje yra šešta. Terorizmo grėsmę kaip didžiausią vertina Prancūzija, Didžioji Britanija ir Belgija.

40 proc. lietuvių mano, jog veiksmingiausia kovoti su terorizmu pasaulio mastu, o 30 proc. – ES mastu.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.