Vaikų vardai tampa vis išradingesni: Hulija ar Arionela, Deilonas ar Orenas?

Kūdūkus
Kūdūkus
  © Flickr

Kuris vardas mažyliui jums yra mielesnis – įprastas ir dažnai girdimas ar retas, užsienietiškas? Smiltė, Denisa, Emilija ar Odrė? Lukas, Eivis, Matas ar Dymas? Tokie populiariausi ir rečiausi vaikų vardai yra užregistruoti šių metų sausio–gegužės mėnesiais Šiauliuose.

Pažvelgus į populiariausių vaikams suteiktų vardų sąrašą, sudarytą Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus, žymesnių pokyčių, lyginant kelerių pastarųjų metų duomenis, nepastebima. Mieste vis dar galima dažniausiai išgirsti šaukiant Smiltę, Emiliją, Godą, Gabiją, Viltę. Be šių vardų, iš populiariausiųjų sąrašo nedingsta ir Ievos, Elijos, Ugnės, Emos, Luknės, Liepos, Lėjos, Urtės vardai.

Nežymūs pokyčiai matomi, aptariant ir dažniausiai berniukams suteikiamus vardus. Pirmosiose vietose pagal populiarumą yra Luko, Mato, Kajaus, Domo, Domanto, Jokūbo, Jono, Emilio ir Gabrieliaus vardai, tačiau gana dažnai vaikai pavadinami ir Kristupu, Dovydu, Tajumi, Nojumi. Galima pastebėti, kad 2014 metais tarp populiariausių vardų dominavę Beno, Kamilės ir Austėjos vardai šiais metais prarado anksčiau užimtas pozicijas.

Beje, pasak Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Vilmos Melenienės, vardų tendencijos akivaizdžiau kinta tik maždaug per dešimtmetį, todėl kelerių metų duomenys įprastai būna labai panašūs.

Kur kas įdomesnė situacija vyrauja nepopuliariausių, t. y. vardų, suteiktų tik vienam vaikui tuo laikotarpiu, sąraše. Čia galima aptikti ir senesnių lietuviškų vardų, ir tų, kurie mūsų ausiai skamba itin keistai ir priverčia suklusti. Nors ir keista, tačiau per šių metų laikotarpį buvo įregistruota tik po vieną mergaitę, kurioms suteiktas Aurelijos, Evelinos, Beatričės ar Gretos vardas. Anksčiau taip pat dažnai berniukams duoti vardai, tokie kaip Linas, Karolis, Robertas, Artūras ar Giedrius, šiais metais įregistruoti tik po vieną kartą.

Panašu, kad išmonės, renkant vaikų vardus, tėvams tikrai netrūksta. Nepopuliariausių vardų sąraše dominuoja lietuviams visiškai svetimi vardai, atėję iš užsienio kalbų. Jeigu Atėnės, Deimilės ar Dano vardai jau skamba pakankamai artimai, tai mergaitė Kendra ar berniukas Germanas tikrai dar kelia nuostabą. Be to, akivaizdu, kad tėvai nevengia savo mažylių pavadinti vardais, kuriuos galima išgirsti ir televizijos serialuose: Anchelis, Danielis, Kamila, Luiza. Taip pat užfiksuota nemažai vardų be lietuviškų galūnių, pavyzdžiui, Andrea, Aiden, Lovell, Sofia, Harvey, Reid, Emily.

Dar šiek tiek įdomesnių, retesnių Šiauliuose įregistruotų vaikų vardų: Arionela, Amėja, Adrianas, Deilonas, Dovas, Etilija, Frėja, Gaudrė, Hulija, Jasmina, Kaunas, Laisvis, Mila, Mėta, Meinardas, Neitas, Orenas, Reinas, Vytis, Zinaida, Zoja.