Žinomą vilnietę neapykanta atvedė už grotų

Danutės Balsytės-Lideikienės teismas
Danutės Balsytės-Lideikienės teismas
  © Edvard Blaževič

Vilnietė Danutė Balsytė-Lideikienė, tapusi žinoma XXI amžiaus pradžioje, kai paaiškėjo, kad jos leidžiamas „Lietuvio kalendorius“ pilnas antisemitinių ir kitas tautas įžeidžiančių pareiškimų, o pati moteris vėliau dėl neva pažeistų teisių iš Lietuvos Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT) reikalavo kelių milijonų litų, neigiamos nuomonės apie žydus neatsisakė ir vėliau, tačiau virtualioje erdvėje liejama neapykanta vėliau D. Balsytę-Lideikienę atvedė ne tik į teismą, bet ir už grotų. Praeitų metų pradžioje suimta ir areštinėje daugiau nei mėnesį praleidusi vilnietė dar bandė įrodyti, kad šių metų vasarį buvo nuteista nepagrįstai, tačiau šią savaitę tapo aišku, kad nuo šiol D. Balsytė-Lideikienė savo nuomonę turės reikšti atsargiau – Vilniaus apygardos teismas pripažino, kad vilnietė viešai niekino žydus, todėl buvo nuteista pagrįstai.

Tyrėjai nustatė, kad D. Balsytė-Lideikienė savo nuomonę apie žydus virtualioje erdvėje reiškė paveikta tam tikrų įvykių. Štai 2013 m. rugsėjo 30 d. vilnietei užkliuvo vienas straipsnis apie pasaulio litvakų ryšius su Lietuva: po šiuo straipsniu per dieną moteris iš Antakalnio bibliotekos ir vienos interneto kavinės parašė šešis komentarus, kuriuose litvakus lygino su c**jakais, ir pareiškė, kad lietuviams – Lietuva, o žydams – židinys.

Dar vienas D. Balsytės-Lideikienės pykčio protrūkis įvyko tų pačių metų spalio 17 d., kai paaiškėjo, kad Lietuvos politikai sveikino žydų kilmės Nobelio premijos laimėtoją. Šįkart moteris vėl litvakus vadino c**jakais, o žydus – benkartais. Iš viso vilnietė per kelias dienas parašė 12 komentarų, kuriuose, kaip konstatavo teismas, kurstė susidoroti su žydais arba viešai juos niekino.

Beje, tai buvo ne pirmas kartas, kai teisėsaugai užkliuvo viešai reiškiama D. Balsytės-Lideikienės nuomonė. Vilnietė itin išgarsėjo, kai paaiškėjo, kad jos leidžiamas „Lietuvio kalendorius“ yra antisemitinis leidinys. Nuo 1995 m. kalendorių leidusi leidyklos „Metskaitliai“ savininkė smūgio sulaukė 2000 m., kai „Lietuvio kalendoriuje“ buvo aptikta teiginių, kad tam tikros Rusijos, Lenkijos ir Baltarusijos teritorijos yra tik laikinai okupuotos Lietuvos žemės, antisemitiniai pareiškimai – dar neišparduotas kalendoriaus tiražas buvo konfiskuotas, o D. Balsytė-Lideikienė dėl neva pažeistų teisių kreipėsi į EŽTT, prašydama milijoninės kompensacijos, tačiau jai buvo priteisti tik keli tūkstančiai eurų.

2013 m. išsakyti pareiškimai apie žydus D. Balsytei-Lideikienei uždirbo baudžiamąją bylą dėl įžeidimo ir viešo niekinimo bei kurstymo susidoroti – teisme D. Balsytė-Lideikienė kartais nepripažindavo rašiusi ksenofobiškų komentarų, kartais pripažino, tačiau leisdavosi į samprotavimus apie žydų tautą, teigdavo, kad jos komentaruose nebūta nei niekinimo, nei raginimo susidoroti. Galiausiai dėl vengimo atvykti į teismą moteris atsidūrė už grotų, o Vilniaus miesto apylinkės teismas vilnietei šių metų vasarį skyrė arešto bausmę, kuri buvo laikoma jau atlikta, kadangi moteris už grotų jau buvo praleidusi 33 paras. Tiesa, dėl žydų įžeidimo D. Balsytė-Lideikienė buvo išteisinta, šią veiklą Lietuvoje dekriminalizavus.

Nors ir neteko dar kartą pakliūti už grotų, moteris apskundė nuosprendį Vilniaus apygardos teismui, teigdama, kad buvo nuteista nepagrįstai – anot D. Balsytės-Lideikienės, ją nuteisęs teisėjas Ovidijus Ramanauskas tik perrašė prokuratūros kaltinimą, kuris neturi jokio teisinio pagrindo, o jos nuomonė yra brutaliai represuojama. Moteris taip pat teigė, kad niekam negrasino ir neragino su niekuo susidoroti, tik išsakė savo nuomonę, be to, prokurorai neturėjo „autentiškų“ komentarų, todėl negalėjo pradėti ikiteisminio tyrimo.

Tačiau apeliacinį skundą išnagrinėjusi Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija D. Balsytei-Lideikienei nebuvo palanki – teisėjai atkreipė dėmesį į tai, kad ne tik buvo nustatyti kompiuteriai, iš kurių rašyti žydus įžeidžiantys komentarai, bet D. Balsytė-Lideikienė pati šiais komentarais gyrėsi bibliotekos darbuotojoms.

Tiesa, teisėjai konstatavo, kad moteris nekurstė susidoroti su žydais – tik juos niekino. Tačiau paskirtos bausmės – už grotų jau praleistų 33 parų – toks nusikalstamos veikos perkvalifikavimas nepakeitė.


Žinomą vilnietę neapykanta atvedė už grotų

Danutės Balsytės-Lideikienės teismas