Generalinės prokuratūros užvaldymo planas: ar pavyks nusikalstamam pasauliui susodinti savus?

Evaldas Pašilis
Evaldas Pašilis
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
Tomas Dapkus | Alfa.lt
2016-05-09 05:55

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis paskelbė papildomas atrankas į Generalinės prokuratūros (GP) Baudžiamojo persekiojimo departamento (BPD) ir Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento (ONKTD) vyriausiųjų prokurorų pareigas. Anot E. Pašilio, taip siekiama, kad konkurse dalyvautų daugiau prokurorų. Tačiau papildoma atranka pradėjo kelti klausimų. Buvęs ilgametis aukštas STT pareigūnas ir Seimo narys Povilas Urbšys įspėja, kad į Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro pareigas nusikalstamas pasaulis siekia pastatyti sau lojalų prokurorą.

Aukštas prokuroras supainiojo interesus?

Per pirmąjį atrankos etapą, kuriame generaliniam prokurorui neaišku, kodėl neįtiko tuomečiai departamentų vyriausieji prokurorai Irmantas Mikelionis ir Simonas Slapšinskas, Vyriausiųjų prokurorų atrankos komisijos nariu buvo ir Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras Simonas Minkevičius. Dabar S. Minkevičius pats nusprendė papildomai dalyvauti GP Baudžiamojo persekiojimo departamento vadovo atrankoje.

„Tai yra viešųjų ir privačių interesų konflikto požymiai, nes kas tada gali paneigti teiginius, kad jis nebuvo suinteresuotas vertinti kitus pretendentus, kadangi, ko gero, pats galvojo kitą kartą pretenduoti į tą patį postą. Ir, kiek man žinoma, būtent lyg tai neneigė generalinio prokuroro pavaduotojas Žydrūnas Radišauskas, kad įkalbinėjo būtent S. Minkevičių dalyvauti atrankoje, tai irgi suponuoja nuomonę, kad iš anksto yra numatytas asmuo, kuris turi laimėti šitą atranką. Tai kam imituoti atranką ir vaizduoti, kad tai vyksta bešališkai ir skaidriai“, – stebėjosi Seimo narys P. Urbšys.

„Pašalinus konkurentus yra paprasčiau laimėti ir lipti karjeros laiptais. Toks dalyvavimas sietinas su galimu viešų ir privačių interesų konfliktu, ir, išgirdęs šią informaciją, kreipsiuosi į generalinį prokurorą, paprašydamas įvertinti, ar nėra šiuose veiksmuose galimo interesų konflikto, manau, kad tai gali būti ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos tyrimo objektas”, – sakė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.

Generalinis prokuroras E. Pašilis sako, kad dėl šių dalykų bus sprendžiama.


„Patikėkit, spręsim dar, nes dabar nėra dar paties posėdžio, aš negalėčiau pasakyti, nes lygiai taip pat, kiek žinau, ir dėl (komisijos pirmininko – Alfa.lt) Ž. Radišausko gali būti klausimų, galbūt bus pareikšta nušalinimų”, – sakė generalinis prokuroras E. Pašilis.

Minkevičius paleido Romanovą

Dabartinis Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras S. Minkevičius išgarsėjo, kai, būdamas Generalinės prokuratūros Baudžiamojo departamento, kuriam dabar pretenduoja vadovauti, prokuroru, vadovavo ir kontroliavo Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyboje (FNTT) atliekamam ikiteisminiam tyrimui dėl bankrutavusio Ūkio banko. Jam vadovaujant tyrimui iš teisėsaugos gniaužtų paspruko skandalingas bankininkas Vladimiras Romanovas. Pabrėžtina, kad įžūliai ignoruotas ir prieš tai įvykęs rezonansinis pabėgimas, kai „Snoro“ akcininkai Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas nuo teisingumo pasislėpė Londone ir vėliau Maskvoje. Po to, kai skandalingai paspruko šie veikėjai, visuomenė tikėjosi, kad teisėsauga jau pasimokė ir tokio masto įtariamieji nebepasislėps. Tačiau prokuroro S. Minkevičiaus dėka V. Romanovas išvyko oriai ir nebaudžiamai: žlugusio Ūkio banko akcininkui šis prokuroras ne tik nebuvo skyręs kardomosios priemonės, bet net ir neprieštaravo, kad įtariamasis V. Romanovas išvyktų į Rusiją prieš pat suplanuotą apklausą. V. Romanovas, globojamas Rusijos, toliau ten ir slapstosi nuo Lietuvos teisėsaugos.

Maža to, vėliau, jau V. Romanovui esant Maskvoje buvo tikimasi, kad įtariamasis atvyks į vieną iš Europos Sąjungos valstybių ir bus sulaikytas pagal slapta išduotą Europos arešto orderį, tačiau šią informaciją S. Minkevičius nutekino žiniasklaidai. Tai įrodo prokuroro ir žurnalisto susirašinėjimas socialiniuose tinkluose. Taip V. Romanovas buvo įspėtas nekelti kojos iš Rusijos.

„Naujasis generalinis prokuroras turėtų atidžiai įvertinti šią istoriją”, – sakė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.

S. Minkevičius toje pačioje Ūkio banko byloje skandalingai buvo nutraukęs ikiteisminį tyrimą prieš įtariamą V. Romanovo bendrininką „Boslitos“ vadovą Gintarą Skorupską, kuriam pareikšti įtarimai dėl beveik 15 milijonų eurų Ūkio banko turto iššvaistymo su V. Romanovu. G. Skorupskas siejamas su viena žiauriausių Kauno nusikalstamo pasaulio Daškinių grupuote. Ikiteisminis tyrimas G. Skorupsko atžvilgiu buvo atnaujintas įsikišus tuomečiam GP Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiajam prokurorui Simonui Slapšinskui.

Sieja tamsūs ryšiai su advokatais?

„Kažkodėl S. Minkevičiaus pavardė vis figūruoja tose bylose, kur priiminėjami palankūs sprendimai arba V. Romanovui, arba jo aplinkai, tai yra įdomus sutapimas. Kartais tokie palankumai atsiranda dėl to, kad yra ryšiai su advokatu tose bylose arba paprasčiausiai kažkoks suinteresuotumas, bet kai nėra iki galo atsakyta į tuos klausimus, tai kyla klausimai dėl to pačio prokuroro reputacijos”, – sakė buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos viršininkas, Seimo narys P. Urbšys.

Prokuroras S. Minkevičius taip pat vilkino „Vilniaus energijos“ bylą, ji į teismą pateko tik perdavus kitam prokurorui. Abiejose bylose įtariamuosius gina advokatas Jovitas Elzbergas.

Generalinis prokuroras E. Pašilis apie tai mažai ką žino.

„Vėlgi aš neturiu tokios informacijos, kad pakomentuoti galėčiau, tiesiog man reikėtų geriau tos bylos duomenis žinoti, kad galėčiau vertinti”, – sakė generalinis prokuroras E. Pašilis.

Jau būdamas Klaipėdos apygardos vyriausiuoju prokuroru S. Minkevičius darė spaudimą nutraukti didžiausio šalies istorijoje kyšio bylą, kurią tyrė STT Klaipėdos valdyba. Vėliau ir ją Generalinė prokuratūra atnaujino ir perdavė tirti Kauno apygardos prokuratūrai. Tyrimas tęsiamas iki šiol.

Glaudūs ryšiai su įtariamaisiais?

Kriminalinės policijos biuras aiškinasi, ar jo skyriaus viršininkas Artūras Kemežys kartu su Klaipėdos apygardos vyriausiuoju prokuroru S. Minkevičiumi ir finansinėmis aferomis įtariamais atliekų tvarkytojais nuolat vyksta į žvejybą Norvegijoje, o įtariamieji tai daro pažeisdami jiems skirtas kardomąsias priemones.

„Kol kas atliekam vidinį vertinimą ir sprendžiam, ar atlikti tarnybinį patikrinimą. Šiuo metu būtent jūsų įvardinto kolegos A. Kemežio nėra, jisai atostogauja, išvykęs į užsienį, kiek aš žinau”, – penktadienį popietę sakė Kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis.

Kaip informavo Generalinė prokuratūra, Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras S. Minkevičius taip pat šiuo metu atostogauja ir nebuvo pasiekiamas.

Šmeižto kampanija prieš aukštus prokurorus

Šioje prokurorų atrankos istorijoje aiškėja ir daugiau nešvarių detalių. Paaiškėjo, kad generalinis prokuroras E. Pašilis buvo užpiltas šmeižikiškais anoniminiais skundais prieš tuomečius Generalinės prokuratūros departamentų vadovus. Įtarimai telkiasi ir virš dabar į departamentų vadovų pareigas kandidatuojančių prokurorų.

„Anoniminių keletą laiškų esame gavę, bet konkrečiai negalėčiau pasakyti, ar prokuroras V. Kukaitis, ar kiti asmenys”, – sakė generalinis prokuroras E. Pašilis.

Vilniaus apygardos Vilniaus apylinkės prokuroras Vytautas Kukaitis siekia užimti GP Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiojo prokuroro pareigas. Šis departamentas kontroliuoja ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) bylas. Tuo metu Specialiųjų tyrimų tarnyba Respublikos prezidentei yra pateikusi pažymą apie tai, kad Romualdui Boreikai vadovaujant FNTT Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) grobstymo bylos buvo skaldomos į epizodus ir nutraukiamos už kyšius.

Kaip PVM bylų skaldytojas bene daugiausiai pasižymėjęs būtent prokuroras Vytautas Kukaitis, dar pravardžiuojamas Misteriu PVM.

„Buvo nuskambėjęs rezonansas dėl FNTT vadovo R. Boreikos vadovavimo, dėl neaiškių priimamų sprendimų įvairiose bylose, net ministras pirmininkas buvo sudaręs komisiją, ir tada ši komisija (vadovaudamasi ir Generalinės prokuratūros pateiktu apibendrinimu – Alfa.lt) atskleidė tuos dalykus, kad nepaaiškinama, kodėl kai kuriose bylose buvo padaryti sprendimai, kurie padėjo išvengti atsakomybės asmenims, kurie galėjo grobstyti valstybės lėšas. Tai kyla klausimas, kodėl tarp visų prokurorų neatsirado kito prokuroro, kuris galėtų pretenduoti? Man toks įspūdis susidaro, kad būtent ieškomi tokie pretendentai, kurie gali būti pažeidžiami, tada jais lengva manipuliuoti ir jie tada vadovausis ne įstatymu, o telefonine teise”, – sakė Seimo narys P. Urbšys.

Prokuroro V. Kukaičio atžvilgiu ne kartą vykdyti tarnybiniai tyrimai, jis baustas drausmine tvarka.

Nusispjauta į laisvės gynėjų kraują

Dar vienas prokuroras, dalyvaujantis atrankoje ir norintis vadovauti bet kuriam iš departamentų, yra prokuroras Rimvydas Valentukevičius. Ilgą laiką jis vadovavo Generalinės prokuratūros specializuotam skyriui, tyrusiam genocido, nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų bylas. R. Valentukevičius ne iš itin geros pusės žinomas laisvės gynėjams.

„A. Ramanausko byla 24 metus ėjo, tai iš jų virš 20 metų tai buvo absoliučiai prokuratūros žinioje ir jo skyriuje, ir jo žinyboje”, – piktinosi Kovo 11-osios akto signataras Algirdas Endriukaitis.

Signataras sako, kad yra kreiptasi ir į generalinį prokurorą, kad dėl bylas vilkinančių prokurorų būtų atliktas tarnybinis patikrinimas.

Korupcija įtariami veikėjai: atleiskite Mikelionį!

Korupcija įtariama Rolando Pakso partija „Tvarka ir teisingumas“ reikalauja, kad buvęs GP Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis, kuriam vadovaujant baudžiamojon atsakomybėn patraukta „tvarkiečių“ partija kaip juridinis asmuo ir atskiri jų lyderiai, tarp jų ir pats R. Paksas, nebūtų perskirtas antrai kadencijai. Jie kaltina, kad su aukšta korupcija kovojantį prokurorą I. Mikelionį neva globoja prezidentė Dalia Grybauskaitė ir tai trukdo jiems galutinai susidoroti su principingu prokuroru.

„Čia be prezidentės globos ir užtarimo tikrai jis nedalyvautų jokiuose kituose konkursuose, aplamai Mikelionis negali dirbti prokuroru!” – aiškino korupcija įtariamos partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos Seime seniūnas Petras Gražulis.


Prokuroro I. Mikelionio neperskirti GP ONKTD vadovu reikalauja ir įtariamojo Gedvydo Vainausko žiniasklaidos grupė ir net su „Vilniaus brigada“ siejami teisti veikėjai. Savo viešuose pasisakymuose jie generalinį prokurorą E. Pašilį vadina savo viltimi, kad nebeliks I. Mikelionio.

Urbšys: nusikalstamas pasaulis tiesia rankas į ONKTD

Tuo metu Seimo narys P. Urbšys įspėja, kad nusikalstamas pasaulis siekia pastatyti savo tiesiogiai kontroliuojamą prokurorą vadovauti Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentui vietoj iki šiol jam vadovavusio I. Mikelionio.


„Tokiam svarbiam padaliniui gali vadovauti prokuroras, kuris siejamas su kontrabandos organizatoriumi, dar Lietuvoje tokio dalyko nėra buvę. Nejaugi mes po daugiau nei 25 metų Nepriklausomybės nusipelnėm, kad būtent tokiam svarbiam departamentui vadovautų toks prokuroras?! Manyčiau, kad generalinis prokuroras pats turėtų būti suinteresuotas panaikinti abejones visuomenei, nes tada kitu atveju jis tampa bendrininku”, – perspėjo buvęs ilgametis STT Panevėžio valdybos viršininkas, Seimo narys P. Urbšys.

Atranka į Generalinės prokuratūros departamentų vyriausiųjų prokurorų vietas turėtų įvykti dar šį mėnesį.

Šio straipsnio autorius yra Tomas Dapkus, viešoje erdvėje apkaltintas daręs politikams įtaką, kuri galimai nedera su žurnalisto etika. Alfa.lt iš „MG Baltic Media“ įsigijus žiniasklaidos grupei „Naujienų centras“ T. Dapkus šiame portale nebedirba.