Ulickas: labiausiai stinga mūsų pačių sąmoningumo

Darius Ulickas
Darius Ulickas
  © Dmitrijus Radlinskas
Darius Ulickas | Alfa.lt
2016-04-28 13:23

Naujienų portalas Alfa.lt klausia: „Ar pavyks laimėti kovą su šiukšlintojais?”

Atliekos – problema, su kuria susiduria viso pasaulio valstybės. Vartojimas tik didėja, todėl šiukšlių tik daugės. Privalome reaguoti į esamą situaciją ir išmokti tvarkytis su atliekomis, o pradėti turime nuo savęs.

Visų pirma, džiaugiuosi, kad kova su šiukšlinimu duoda teigiamų rezultatų. Kasmet prie aplinkos tvarkymo akcijos „Darom“ prisijungia vis daugiau žmonių, kas rodo pilietinės pareigos didėjimą.

Akcija „Darom“ Lietuvoje pirmą kartą startavo 2008 metais. Tuomet buvo surinkta daugiau nei 500 tonų šiukšlių. O štai 2015 metais aplinką jau tvarkė per 250 tūkst. savanorių ir buvo surinkta apie 2 tūkst. tonų atliekų. Tokios akcijos ypač sveikintinos, mat po jų miestai ir miškai tampa švaresni ir gražesni.

Siekiant geresnių rezultatų kovoje su šiukšlinimu, pradėjo veikti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Tai reiškia, kad pirkdami užstato ženklu pažymėtas pakuotes, gyventojai palieka 10 euro centų užstatą, kuris grąžinamas šią tarą priduodant į parduotuvėse pastatytus taromatus. Tokiu būdu mažinama taršos gėrimų pakuotėmis problema, nes užuot išmetus nereikalingą butelį, gyventojai skatinami jį grąžinti.

Kadangi puikiai suvokiame, kad vartojimas tik augs ir todėl šiukšlių kiekis tik didės, turime sugalvoti, kaip tuos atliekų srautus valdyti. Vienas iš būdų – rūšiavimas ir šiukšlių perdirbimas. Daugelyje Europos šalių – tai įprastas ir kasdienis reiškinys. Lietuvoje situacija vis dar kur kas prastesnė nei kitose valstybėse. Į sąvartynus kasmet patenka per 3 mln. tonų įvairiausių atliekų, kurios ilgai nesuyra. Reikia užsiimti švietimu ir žmonėms paaiškinti, kad rūšiuoti labai paprasta ir tokiu būdų išsaugosime gamtą bei antrines žaliavas panaudosime pakartotinai.

Daugelis įsivaizduoja, kad į gatvę ar mišką išmesta šiukšlė greitai išnyks. Tačiau mažai kas žino, kad atliekai, priklausomai nuo jos tipo, gamtoje suirti gali prireikti net kelių ar kelių šimtų metų. Rūšiuodami šiukšles, mažinsime sąvartynus ir tausosime aplinką.

Kitas būdas kovoti su šiukšlintojais – didesnės baudos. Tačiau abejoju, ar tokia priemonė būtų veiksminga. Be abejo, nubaustas aplinkos teršėjas būtų pamoka, kaip nereikia elgtis, kitiems šiukšlintojams, tačiau aplinkos inspektoriai neturi tiek pajėgų, kad būtų nubaustas kiekvienas pažeidėjas. Tad turime imtis švietimo ir toliau ugdyti žmonių pilietinę atsakomybę.

Ko labiausiai stinga kovoje su šiukšlinimu? Mano nuomone, mūsų pačių sąmoningumo. Bene viskas, ką nusiperkame parduotuvėje, anksčiau ar vėliau taps šiukšle, tačiau užuot ją išmetę pro langą ar ant šaligatvio, nepatingėkime paieškoti šiukšliadėžės. Taip sukursime švarią aplinką, kurioje bus malonu gyventi ne tik sau, tačiau ir kitiems. Nebūkime pakantūs ir tiems, kurie teršia mūsų šalį. Užuot apsimetę, kad nematome, kaip dergiamos Lietuvos gatvės, sugėdinkime tą žmogų, nepraeikime pro numestą šiukšlę ir ją pakelkime.

Darius Ulickas, Seimo Darbo partijos frakcijos narys, Aplinkos apsaugos komiteto narys