Modernus židinys – jauki liepsnos šiluma namuose

Židinys
Židinys
© Gamintojai
Supernamai.lt
2016-12-27 06:20

Nuo neatmenamų laikų žmogų traukė jauki natūralios liepsnos šiluma. Iš gamtos prieglobsčio perkėlus ją į būstą, tūkstančius metų ugnies buveine buvo ugniakurai, krosnys ir židiniai, teikę namams ne tik šilumą, bet ir ramybės, jaukumo pojūtį.

Šiandien, įvaldę daugybę alternatyvių būsto šildymo būdų, žmonės išnaudoja tiek tradicines, tiek pačias naujausias galimybes įsirengti namuose natūralios liepsnos šaltinį.

Židiniui namuose paprastai tenka ne tik šilumos šaltinio, bet ir reprezentacinio interjero akcento vaidmuo. Jis ne tik pritraukia dėmesį ištaigingumu, bet ir formuoja erdvės struktūrą, užbaigia arba padalija patalpų tūrius.

Tokia židinio paskirtis, kadaise buvusi svarbi Lietuvos rūmams ir dvarams, lieka aktuali ir šiandien. Tačiau šiuolaikiniame interjere vertinamas funkcionalumas ir ekonomiškumas, tad stambiems, gausiai dekoruotiems židiniams juose neretai pritrūksta vietos.

Architektai ir dizaineriai noriai griebiasi modernesnių sprendimų, paremtų originaliomis komponuotėmis, paprastomis formomis, faktūrų kontrastais.

Vietoje tradicinių uždarų korpusų neretai naudojami lengvi fasadiniai skydai, kapsulės su prizminiais arba panoraminiais stiklais, vizualiai palengvinančios židinio siluetą.


reklama
Platesnis įstiklinimas, suartinantis židinį su akvariumu, turi ir praktinį niuansą – jis leidžia našiau išnaudoti tiesioginį šiluminį ugnies spinduliavimą.

Anot architektės Rasos Jonikaitės, ypač mėgstančios cilindrinius arba pusapvalius židinius, tokio tipo įrenginiai neužgožia kambario erdvės, šiluma tolygiai sklinda aplinkui, o liepsna, matoma iš visų pusių, primena archajinį ugniakurą.

Jei visgi tokia konstrukcija atrodo per stambi arba trukdo judėti, galima naudoti erdvėje pakabinamą kapsulę, tokią kaip Lietuvos architektų pamėgtą prancūzišką „Ergofocus“ (diz. Dominique Imbert).

Paradoksalu, kad židinio ugniakuras kaip kompozicinis interjero elementas dažnai konkuruoja su kitu dėmesį traukiančiu akcentu – televizoriaus ekranu.

Ypač dažnai tai nutinka pastaraisiais metais, kai plokščių TV ekranų ir židinio durelių formatai gerokai supanašėjo. Kai kurie gamintojai siūlo nesiblaškyti ir sujungti juos vientisą kompaktišką bloką, formuojant savotišką namų altorių.

Sustiprinta šilumos izoliacija patikimai apsaugo televizorių nuo greta esančio židinio šilumos poveikio. Tik svarbu nesupainioti, kur būtent mesti malkas...

Židinys gali atlikti ne tik reprezentacinę funkciją, bet ir skatinti, organizuoti žmonių bendravimą. Įrengdamas posėdžių salę vienoje sostinės įstaigų, architektas G. Sakalis ryžosi panaudoti egzotiško dizaino židinį.

Priežastis labai paprasta: statant židinį kampe arba prie sienos, dalis susirinkusiųjų sėdės į jį nugaromis, o įrengus įprastą ugniakurą su gaubtu ir vertikaliu kaminu salės viduryje, sėdintieji priešais per jį nematys vienas kito.

Židinyje priverstinis oro tiekimas į degimo kamerą vyksta iš apačios per centrą, o dūmų srautas nusiurbiamas žemyn palei stiklines piramidės sienas, tad susidaro įtikinamas natūralaus laužo vaizdas. Perdangos storis neleido įleisti traukos kanalų į grindis, tad juos teko paslėpti aukštame židinio podiume.

reklama
Galiausiai salėje buvo sukurta atpalaiduojanti atmosfera, pasak užsakovų, labai padedanti derybose su svarbiais klientais.

Įkvėpti visuotinio mobilumo ir senųjų nomadų buities, minėtos firmos „Arkiane“ darbuotojai susimąstė, ar kietuoju kuru kūrenamas židinys negalėtų būti toks pat paslankus, kaip, sakykime, nešiojamasis elektrinis šildytuvas ar alyvinis radiatorius.

Aišku, 133 kg sveriantis modelis „Eclypsya“ priklauso visai kitai svorio kategorijai, lengvai pakelti jo neįmanoma, tad tenka naudoti specialų vežimaitį. Židinio korpusą sudaro du vienas į kitą įleisti cilindrai, kurių vidiniame dega kietasis kuras, o išoriniame cirkuliuoja kaitinamas oras. „Eclypsya“ galima lengvai pervežti iš svetainės į miegamąjį, o iš ten – į terasą, ir pavertus pastatyti į jam skirtą vietą, kurioje turi būti įrengti oro tiekimo ir dūmų išsiurbimo kanalai su specialiomis jungtimis.

Židiniai namų jaukumui.