Konservatorių „planas Lietuvai” – geri pavyzdžiai, mažai dėmesio žmogui?

Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Įsibėgėjant Seimo rinkimų kampanijai, Lietuvos partijos pradeda supažindinti visuomenę su savosiomis rinkiminėmis programomis. Rinkiminių programų aptarimo ciklą Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI) atidarė Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas europarlamentaras Gabrielius Landsbergis su Seimo nariu Dainiumi Kreiviu. Jie pristatė vieną pagrindinių partijos 2016 m. Seimo rinkimų programos dalių ekonomikos srityje, pavadintą „Naujas planas Lietuvai“.

Konservatorių pasiūlymus vertino VU TSPMI politologai Vytautas Kuokštis, Nerija Putinaitė ir Ramūnas Vilpišauskas.

Siūlo remtis sėkmingais pavyzdžiais

„Sekdama sėkmingais Izraelio ir Airijos valstybių suklestėjimo pavyzdžiais, TS-LKD parengė ambicingą sprendimų programą. Ekonominis ir socialinis Lietuvos atsilikimas gali būti įveiktas taip pat sėkmingai, kaip ir ankstesni valstybės strateginiai uždaviniai - integracija į ES, NATO bei energetinės nepriklausomybės siekis“ – kalbėjo G. Landsbergis.

TS-LKD ,,Naujame plane Lietuvai‘‘ akcentuojamas dėmesys naujų darbo vietų kūrimui, inovacijų svarbai, tiesioginėms užsienio investicijoms, regionams, darbo jėgos mobilumo didinimui, reemigracijai.

,,Jeigu nieko nekeisime, per 15 metų Lietuva neteks 35 proc. darbingo amžiaus žmonių, o tai yra blogiausias rodiklis visoje ES. Dėl to Lietuvą aplenks investicijos, o valstybės teikiamų socialinių paslaugų sistema taps nebetvari‘‘ – savosios 2016 metų Seimo rinkimų programos svarbą pristatė TS-LKD partijos pirmininkas G. Landsbergis.

Be to, konservatoriai tikina, jog įgyvendinus jų siūlomą rinkiminę programą, iki 2021 metų bus sukurta daugiau nei 147 000 naujų darbo vietų, vidutinė senatvės pensiją, turintiems būtinąjį darbo stažą, sieks 400 eurų, o vidutinis darbo užmokestis - net 1250 eurų.

Abejonės dėl potencialo

Politologai, vertindami G. Landsbergio pristatytą ,,Naują planą Lietuvai‘‘, nurodė programos privalumus, tokius kaip dėmesys regionams, tačiau nevengė ir kritikos. R. Vilpišauskas, N. Putinaitė ir V. Kuokštis pabrėžė konkrečių ir realių sprendimų programoje trūkumą.

N. Putinaitė, vertindama konservatorių ekonomikos programą, abejojo ar buvo pasirinktas tinkamas laikotarpis planams įvykdyti. Ji mano, kad pristatyta programa – šalies vizija penkiolikai metų į priekį, o ne ketveriems, kaip žada konservatoriai.

Kreipdama dėmesį į švietimo politiką, profesorė pastebėjo, kad yra bandoma apeiti sudėtingus klausimus. Programoje akcentuojamas darbo vietų kūrimas susijęs su potencialu, kurioje Lietuvoje esą itin trūksta. ,,Regionai tušti, potencialo nėra, daug demotyvuotų žmonių‘‘, – problemą įvardijo politologė. N. Putinaitė taip pat pastebi atotrūkį tarp inovatyvios investicijų Lietuvos, realybės ir siūlomų sprendimų bei pabrėžia masinės specialistų imigracijos iš užsienio svarbą.

Daktaras V. Kuokštis, vertindamas programą, pagyrė teisingai identifikuotas problemas, bet nustebo dėl to, kad TS-LKD itin mažai dėmesio skyrė Lietuvos fiskalinei ir mokesčių politikai.

,,Absoliuti dauguma Lietuvos ir užsienio ekspertų pastebi, kad yra problema dėl pernelyg didelio darbo jėgos apmokestinimo. Apie tai nėra kalbama, kaip ir apie nekilnojamojo turto mokesčio, aplinkos apsaugos mokesčio ir panašiai‘‘, – trūkumus įvardija politologas.

V. Kuokštis taip pat pasigenda TS-LKD pozicijos dėl šešėlinės ekonomikos ir socialinės nelygybės.

Atotrūkis nuo realybės?

VU TSPMI direktorius R. Vilpišauskas kėlė klausimą dėl konservatorių pasirinkto savosios programos pristatymo būdo. Pasak politologo, TS-LKD, pasitelkdami sėkmingų šalių, tokių kaip Airija ir Izraelis, pavyzdžius atitrūksta nuo realybės ir nuošalyje palieka paprastus žmones.

,,Trūksta konkretumo apie bendras sąlygas ne tik tiems, kurie yra sėkmingi, bet ir tiems, kuriems nesiseka‘‘, – trūkumus išryškino R. Vilpišauskas.

R. Vilpišauskas taip pat pabrėžė politinės lyderystės svarbą ir kitų partijų demonizavimo požymius TS-LKD programoje.

,,Ar pačioje partijoje yra sutelkta lyderystė ir noras įgyvendinti reformas? Pažiūrėjus į tai, kas vyksta praktikoje, partijos nuolat demonizuoja vienos kitus, tad tikėtis politinės lyderystės lieka labai mažai vilčių‘‘, – abejones išreiškė R. Vilpišauskas.

Atvirame TS-LKD partijos programos pristatyme, kuriame dalyvavo VU TSPMI studentai ir visi norintys susipažinti su programa, sklandė palaikanti nuotaika, tačiau netrūko ir aštresnių klausimų.

,,Ar jūs, norėdami konstruoti lietuvių kiekį Lietuvoje, netyčia ,,neglušinate‘‘ ekonomikos?‘”, – vieno jauno vaikino reakcija į pasiūlymus dėl reemigracijos sukėlė šurmulio bangą, o taip pat ir G. Landsbergio šypseną.

Baigiantis pristatymui, R. Vilpišauskas išreiškė viltį, kad ir kitos Lietuvos partijos surengs panašius savųjų rinkimų programų pristatymus netolimoje ateityje.

Konservatorių „planas Lietuvai” – geri pavyzdžiai, mažai dėmesio žmogui?

Gabrielius Landsbergis
+5