Stalo žaidimai ir protmūšiai išstumia pabodusius alaus vakarus

Stalo žaidimai
Stalo žaidimai
  © „Žaidimų karaliaus“ nuotr.
Alfa.lt
2016-04-18 12:36

Lietuvių laisvalaikio praleidimo būdai iš tiesų labai keičiasi. Tendencija, kad alaus butelį ir girtas blevyzgas keičia sportas ir intelektualios pramogos, itin ryški.

Jau kuris laikas įvairaus amžiaus ir polėkio žmones į kavines, barus, bibliotekas ar kitas erdves traukia protų kovos, o dabar matyti ir nauja mada – intelektualių pramogų spektrą plečia patys įvairiausi stalo žaidimai.

Keičiasi požiūris

Itin ilgą laiką Lietuvoje žaidimai buvo suvokiami kaip tik vaikams sutvertas užsiėmimas, nors pasaulyje šis stereotipas išsklaidytas jau palyginti seniai. Retas lietuvis ir dabar galėtų įsivaizduoti savo tėvus su šypsena draugų rate ridenančius kauliukus ir su žaidimo figurėle „čiuožiančius“ žemyn per gyvatės uodegą.

Greičiau, sakančius „baik tu, gėda“. Nors visiems žinoma, kad ir tokių vaikams skirtų žaidimų, prie kurių galvą pasukti tektų ne vienam ir suaugusiam. Ilgą laiką kone vienintelis dalykas, kurį vyresnieji ryždavosi žaisti buvo „Monopolis“.

Skaičiavimo ir strateginio mąstymo reikalaujantis žaidimas kai kuriuos užkabino ir sužadino norą ieškoti panašių laiko praleidimo būtų. Kiek vėliau sekė tokių žaidimų kaip „Alias“ ar „Uno“ bumai. Pastarieji, beje, taip pat dažnai būdavo perkami vaikams, tačiau vyresnieji, regis, jau kur kas labiau laukdavo būti pakviesti prie žaidimų stalo.

Stalo žaidimai

Galbūt žodis „žaidimas“ buvo per daug siejamas su vaikais. Suaugusiam sakyti „žaidžiu“, matyt, nesiversdavo liežuvis. Vis dėlto pastarasis laikas į šią sritį atnešė ryškių pokyčių. Visų pirma, į intelektualias pramogas didžiąją dalį šalies įtraukė nuvilnijusi protmūšių banga, o „žaisti“ tapo ir suaugusiu užsiėmimu. O taip pat pradėjo keistis ir draugų susibūrimų bei susitikimų formatas – alumi ir vynu užpiltus vakarus pradėjo keisti rimtis, palinkus prie strateginio stalo žaidimo suaugusiesiems, arba juokas „išdūrus“ bičiulį gudrumo reikalaujančiame žaidime.

Savanaudiška dovana

Stalo žaidimas dabar viena populiariausių dovanų ne tik vaikui ar paaugliui, bet ir bendraamžiui broliui, draugui, žmonai ar net... tėvams.

„Žaidimai – lavina vaiko atmintį, mąstymo gebėjimus. Padeda koncentruoti dėmesį. Kitaip tariant, per smagumą jis intelektualiai tobulėja“, – kodėl devynmečiui sūnui perka stalo žaidimą, atsakė vilnietė Dalia.

Žaidimų parduotuvėje sutiktas 29-erių Vytautas tikino, kad ieško žaidimo sau ir draugams. „Turime kelis žaidimus namie. Vieną tą su nykštukais, kur reikia atspėti, kuris kenkėjas. Kitą, kaip ir dažnas, „Alias“. Pas kaimynus neseniai žaidėme tokį strateginį žaidimą, pavadinimo nepamenu, bet ieškau ko nors panašaus“, – atviravo vyras, pabrėžęs, kad stalo žaidimai tampa dažna pasibuvimų su draugais dalimi.

25-erių Tadas, paklaustas, ko konkrečiai dairosi žaidimų parduotuvėje, juokdamasis išsidavė – dovanos žmonai.

„Na, mes ir dviese, ir su draugais mėgstame pažaisti žaidimų. Dažniau atsiveža draugai, bet žinau, kad ji norėtų, nesu prieš ir aš. Išsirinksiu tokį, kurį norėčiau ir pats išbandyti – taip vienu šūviu du zuikiai, – šmaikštavo jaunas vyras. Beje, toks pokštas jau įprastas ir draugų rate. Dovanoji tokį žaidimą, kurį pats labiausiai norėtum išbandyti.“

Plečiasi rinka

Nusipirkti žaidimą vakarui tiek sostinėje, tiek kituose miestuose ne bėda – jais prekiauja ir didžiausi prekybos centrai, ir mažesnės parduotuvės. Nesunkiai galima atrasti ir specializuotų žaidimų parduotuvių, kuriose – itin platus pasirinkimo spektras.

Nuo žaidimų vaikams, kurie padeda diegti lietuvių, anglų ar matematikos pagrindus, iki sunkiausių strateginių žaidimų.

Įdomu tai, kad į stalo žaidimų rinką atkeliauja ir naujų žaidėjų. Vienas iš jų – internetinė žaidimų parduotuvė „Žaidimų karalius“.

Pastarąją įkūrusi Jolanta Rutkauskienė neslepia, kad dar visai neseniai į žaidimus žiūrėjusi skeptiškai ir tikrai niekada neįsivaizdavusi, kad jais prekiaus bei kvies žmones intelektualiau leisti laisvalaikį.

Stalo žaidimų internetinę parduotuvę įkūrusi moteris atviravo, kad į stalo žaidimų mėgėjų ratą įsitraukė labai netikėtai.

„Prieš kelerius metus organizavome su draugais Naujųjų metų sutikimą. Vyras tam, kad kitą dieną būtų ką veikti, nupirko stalo žaidimą. Ir iš tiesų, labai linksmai praleidome laiką“, – pasakojo J. Rutkauskienė.

Kitąmet, anot pašnekovės, vyras nusipirko dar vieną žaidimą, kuris netikėtai įtraukė ir daugelį poros draugų. Netrukus kompanijai susėsti prie stalo žaidimo tapo kone savaitinė tradicija, o prisijungiančiųjų ratas vis didėjo. Būtent tada moteris pradėjo domėtis – kokių gi dar nežaistų stalo žaidimų gali pasiūlyti pasaulinė rinka.

„Pasidomėjome, kokie žaidimai yra populiariausi pasaulyje ir Europoje. Pamačiau, kad Lietuvos rinka senokai buvo atsinaujinusi. Sužinojau viską, kas tik įmanoma apie tuos žaidimus, o iš geriausiųjų sudariau pačiai sau patinkančių sąrašą. Galiausiai ryžausi pradėti prekybą jais Lietuvoje“, – trumpai istoriją pasakojo Jolanta.

Moters teigimu, pasaulio stalo žaidimų rinka tokia įvairi ir taip sparčiai keičiasi, kad galimybių čia yra labai daug. Itin įdomių žaidimų – nuo šmaikščių, reikalaujančių daugiau mąstymo ar paprasčiausios sėkmės – tiesiog apstu.

Noras praplėsti Lietuvos rinką, supažindinti žmones su naujausiais ir įdomiausiais žaidimai ir paskatino dar visai šviežios svetainės įkūrimą.

Pasiūla seka paklausą

Retas protmūšių mėgėjas atsisakytų pažaisti stalo žaidimą, o dažniau kauliukus ridenantis žmogus veikiausiai mielai pažaistų ir proto kovas. Tai, kurią pramogą iš minėtų žmogus pasirenka, dažniausiai nulemia ne tik norai, bet ir galimybės.

Protų mūšius dažniausiai renkasi tie žmonės, kurie dažniau ir mieliau išeina iš namų, gali tiksliai planuoti savo vakarus, laiką. Galiausiai – turi kompaniją, kuri taip pat kas savaitę tuo pačiu metu gali bent kelias valandas skirti bendram įvairiausių klausimų gvildenimui.

Stalo žaidimams prioritetą suteikia tie, kuriems svarbu, kad intelektuali pramoga kartu būtų ir mobili – galima tiek namuose, tiek kelionėje. Ne ką mažiau svarbu ir tai, kad stalo žaidimai neįpareigoja surinkti didelės kompanijos, apstu žaidimų, kuriuos galima žaisti dviese ar net vienam.

Įdomu tai, kad atsižvelgiant į didėjantį intelektualių pramogų poreikį, plečiasi bei keičiasi ir šios srities rinka. Atsiranda protmūšių diskų, kurių dėka šį malonumą gali pajusti ir „naminukai“, o vis dažnesnis baras ar kavinė rengia ne tik proto kovas, bet stalo žaidimų vakarus.

Į pastaruosius žmonės užsuka dėl įvairių priežasčių – ir norėdami išbandyti dar neregėtus žaidimus, ir norėdami suremti jėgas su jau vieną ar kitą žaidimą perkandusiais žaidėjais, o galiausiai – tiesiog gerai praleisti laiką ir pasižiūrėti, kaip žaidžia kiti.