Seimo rinkimai: kokių rezultatų tikėtis?

Seimo rinkimai 2016: kokių rezultatų tikėtis? "Politika.lt" klubo diskusija
Seimo rinkimai 2016: kokių rezultatų tikėtis? "Politika.lt" klubo diskusija
© Karolis Kavolėlis

Kokių Seimo rinkimų rezultatų reikėtų tikėtis? Kas laimės, o kas pasiliks prie suskilusios geldos? Kokių koalicijų galima laukti ir kaip gali keistis Lietuvos politika? Į šiuos ir kitus klausimus antradienį „Politika.lt" klubo diskusijoje bandė atsakyti žurnalistas, publicistas Andrius Tapinas, VU TSPMI politologas dr. Mažvydas Jastramskis ir apžvalgininkas Rimvydas Valatka.

Laukia įspūdingi rinkimai

Į krištolinį rutulį pirmas žvelgė A. Tapinas, teigdamas, kad laukia įspūdingi rinkimai, kurie pažers ne vieną staigmeną.

„Remdamasis penkerių metų rinkimų patirtimi, spėju, kad tai, ko gero, bus įdomiausias rinkimų spektaklis, kokį mes esame matę per pastaruosius keliolika metų. Jeigu mes 2012 metais, nepaisydami visų dešiniojo sparno bravūrų, prezidentės paramos, mes jau žinojome, kas laimės rinkimus. 2008 metai buvo Arūno Valinsko šlovės metai. Tuomet irgi daugmaž buvo aišku, kad laimės dešinioji koalicija.


Kas bus 2016 metais? Jeigu prieš metus manęs būtų nuoširdžiai paklausę, kas bus 2016 metais, būčiau sakęs, kad valdžioje tikrai tvirtai išsilaikys socialdemokratai”, – sakė žurnalistas.

A. Tapinas prisipažino, kad prieš kurį laiką nė neįsivaizdavo, kas turėtų nutikti, kad ši partija, kurią „savo krūtine laiko Algirdas Butkevičius“, pradėtų aižėti. Pasak jo, turėjo būti neįtikėtinų dalykų, neįtikėtinų faktų rinkinys.

Socialdemokratų erozija

Pasak publicisto, prasidėjo Socialdemokratų partijos erozija. Ir ji prasidėjo gerokai vėliau, nei buvo tikimasi.

„Manau, kad erozijos startas užtruko gerokai ilgiau, nei tikėjomės, nei tikėjosi politologai. Tai reiškia, kad viskas truks ilgiau. Ir tai gerokai pavojingesnis dalykas Socialdemokratų partijai.


Jeigu kito mėnesio reitingai parodys tą patį lėtą smukimą, tuomet tas procesas gali tęstis ir kiti pat Seimo rinkimų. Pakrikimas, sumaištis – visa tai apnuogino Malinauskas”, – sakė A. Tapinas.

Be partijų įdarbio mažesniuose miestuose, be socialdemokratų reakcijos, A. Tapinas išryškino ir socialinių tinklų svarbą Seimo rikimuose. Pasak žurnalisto, interneto erdvė neapsiriboja ties Vilniumi ir Klaipėda, o „Facebooko“ sekėjai – potencialūs rinkėjai.

Pralošė visos valdžios

M. Jastramskis rinkimų įdomybių nepervertino. Pasak jo, labai įdomiai rinkimų kampanijai reikia daug pinigų, kurių Lietuva, palyginti su kitomis šalimis, neturi. Iš kitos pusės rinkimai įdomūs tuo, kad konkuruojama ne ideologijomis, ne programomis, o kompromatais.

„Sutinku su pastaba, kad iki šiol visos valdžios Lietuvoje pralošė. Galima buvo prognozuoti, kad ateis rinkimai ir tos partijos, kurios yra Vyriausybėje, negaus daugiau 25 procentų balsų. Ilgą laiką „socdemų” reitingai, atrodė, gali lemti Vyriausybės perrinkimą. Kaip bus, žiūrėsime”, – pasakojo M. Jastramskis.


Kalbėdamas apie Lietuvos kontekstą, politologas pažymėjo, kad rinkėjų apsisprendimą lems taip pat ir jų įpročiai. „Prognozė vyksta dabar, bet viskas priklauso nuo tam tikro kelio priklausomybės. Pavyzdžiui, tokia grupė Lietuvos rinkėjų, prosovietinės nostalgijos elektoratas, jau jiems būtų sunkiau įpiršti konservatorius ar liberalus. Jie labiau rinktųsi iš „socdemų”, „Tvarkos ir teisingumo”, Darbo partijos. Yra tokių žmonių, kurie nei į vieną, nei į kitą pusę”, – teigė M. Jastramskis.

Remiantis jo prognoze, į Seimą pateks ir 5 procentų barjerą peržengs šešios partijos. „Pirmą vietą, pagal dabartines sąlygas, (užims – Alfa.lt) socialdemokratai. Antrą–trečią vietą – liberalai ir konservatoriai. Ketvirtoje – „valstiečiai“ ir „žalieji“, penktoje – Darbo partija, dar pateks Lenkų partija (Lietuvos lenkų rinkimų akcija – LLRA – Alfa.lt)”, – prognozavo M. Jastramskis.

Kas yra rinkimai?

„Rinkimai yra tas pats, kas meilė ir vedybos. Vadinasi, tai nėra proto sritis. O mes esame čia tam, kad protingai paaiškintume, kas yra meilė, santykiai, barniai. Mes, Lietuvos žmonės, šiaip jau esame karšti – pas mus nuo meilės iki neapykantos tik vienas žingsnis. Visi rinkimai tai parodė”, – apie rinkimus kaip būrimą iš kavos tirščių kalbėjo apžvalgininkas R. Valatka.


Pasak R. Valatkos, ateityje valdžia nebus geresnė. Atvirkščiai, ji bus tik blogesnė.

„Ne visada tokia pati valdžia reiškia patį didžiausia blogį. Kodėl? Todėl, kad mes galime palyginti tai, kas atsitiko praėjusiais metais Lenkijoje. Bene pažangiausia Europos Sąjungos šalis, išvengusi krizės. Aštuonerius metus valdė liberalai, staiga visa valdžia iš esmės pareina į vieno žmogaus rankas. Demokratija yra, bet ji totalitarinė demokratija. Ar jūs norėtumėte tokios valdžios?” – klausė apžvalgininkas.

R. Valatka neišvengė ir klausimo, ar šis planuoja siekti Seimo nario mandato. „Eiti į Seimą iš bedarbių, mano nuomone, yra nusikaltimas prieš tautą. Pats rašiau, kad į Seimą turi eiti žmonės, kurie yra užsidirbę”, – į klausimą lyg ir atsakė R. Valatka.

Seimo rinkimai: kokių rezultatų tikėtis?

Seimo rinkimai 2016: kokių rezultatų tikėtis? "Politika.lt" klubo diskusija
+3