Aistras kursto siauruko ateitis

Siaurukas
Siaurukas
  © BNS
Ūkininko patarėjas
2016-04-05 06:59

Bene garsiausias Rytų Aukštaitijos turizmo ir pramogų objektas – siaurukas – šiuo metu yra ant permainų slenksčio.

Tarnybinę etiką pažeidęs VšĮ Aukštaitijos siaurasis geležinkelis direktorius Gintaras Kerbedis pasitraukė iš pareigų. Laikinai vadovauti įstaigai paskirtas direktoriaus pavaduotojas gamybai. O kada įvyks konkursas Aukštaitijos siaurojo geležinkelio direktoriaus pareigoms eiti, dar nežino nė Anykščių rajono savivaldybė – viena iš siauruko valdytojų. Mat dėl to dar neapsisprendžianti kita siauruko dalininkė – Susisiekimo ministerija.

Šis kelias savaites trunkantis neapsisprendimas visuomenėje kursto gandus, jog siauruko direktoriaus postą greičiausiai užims „politinis“, tai yra kuriai nors partijai priklausantis asmuo.

Kerbedis pažeidė įstatymą

2013 m. gegužę G. Kerbedis sudarė autorinę sutartį su savo svainiu dėl traukinio vagono „Pafawag“ eksterjero ir interjero dizaino koncepcijos projekto sukūrimo bei apmokėjo už įvykdytus darbus. Apie tai Valstybinei tarnybinės etikos komisijai (VTEK) pranešė „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ direktoriaus pavaduotojas technikai Vismantas Užalinskas.

Įvertinusi per tyrimą surinktus duomenis, VTEK priėjo išvadą, jog, pasirašydamas sutartį su svainiu, G. Kerbedis negalėjo išlikti objektyvus ir nešališkas. Jis privalėjo kreiptis į tiesioginio jo vadovo teises ir pareigas įgyvendinantį VšĮ Aukštaitijos siaurasis geležinkelis visuotinį dalininkų susirinkimą ir nusišalinti nuo minėtų viešųjų pirkimų procedūrų. Bet siauruko direktorius to nepadarė.

G. Kerbedis pateikė prašymą atleisti iš einamų pareigų iškart po to, kai VTEK kovo 9 dieną nusprendė, jog jis pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimą vengti interesų konflikto, o jam kilus – nusišalinti.

Atleido iš darbo„šalių susitarimu“

„Atleistas jis nebuvo, iš pareigų Gintaras Kerbedis pasitraukė savo noru, Anykščių rajono savivaldybės tarybai patenkinus jo prašymą atleisti iš darbo. Kovo 10-oji buvo paskutinė G. Kerbedžio darbo diena siauruke. Nuobaudos G. Kerbedis taip pat negavo“, – „ŪP“ informavo Adelė Aglinskaitė, Anykščių rajono savivaldybės specialistė ryšiams su visuomene.

Anykščių rajono tarybai vienbalsiai patenkinus G. Kerbedžio prašymą atleisti jį iš einamų pareigų „šalių susitarimu“, jam buvo išmokėta trijų mėnesių išeitinė kompensacija.

Kol įvyks konkursas eiti Aukštaitijos siaurojo geležinkelio direktoriaus pareigas, jas laikinai eis V. Užalinskas. Kada tiksliai turėtų įvykti konkursas Aukštaitijos siaurojo geležinkelio direktoriaus pareigoms eiti, dar nėra žinoma. Pasak A. Aglinskaitės, dėl to dar turėtų apsispręsti Susisiekimo ministerija. O kada tai įvyks – neaišku.

G. Kerbedis Aukštaitijos siaurojo geležinkelio direktoriumi tapo daugiau kaip prieš 10 metų. Į šį postą be konkurso jį paskyrė buvusi Panevėžio apskrities viršininkė Gema Umbrasienė. Ilgai merdėjęs siaurukas, G. Kerbedžiui vadovaujant, atgimė tiesiogine prasme ir tapo patraukliu bei populiariu turizmo objektu.

„Nepolitiniam“ – jokių šansų?

Du aukštojo mokslo baigimo diplomus – statybų inžinieriaus ir mechanikos magistro – turintis V. Užalinskas „ŪP“ sakė dar neapsisprendęs, ar dalyvaus konkurse, kai šis bus paskelbtas eiti siauruko vadovo pareigas. „Kadangi esu nepartinis, manau, turiu mažai šansų“, – prisipažino pašnekovas.

Panevėžyje sklandančių gandų, kad taikąs į buvusią „Kerbedžio vietą“, mums nepatvirtino ir Gintaras Šileikis, Aukštaitijos siaurojo geležinkelio kultūrinio turizmo vadybininkas. Šias pareigas buvęs Seimo narys ir liberalsąjūdietis užėmė, kai Susisiekimo ministerijai vadovavo Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis.

„Ne, ne, jokiu būdu, – panevėžiečių kalbas esą šis nori tapti siauruko vadovu, paneigė eksliberalas G. Šileikis ir patikino: – Siaurukas dabar turi daug naujų įdomių projektų. Darbas vyksta sklandžiai, nuosekliai, puikiai.“

Aukštaitijos siaurasis geležinkelis, pamėgtas ne tik Lietuvos, bet ir užsienio turistų, jungia Panevėžį su Rubikiais Anykščių rajone. Tai yra ilgiausias – 70 kilometrų – siaurojo geležinkelio ruožas Europoje.