Minimalizmas prieš vartotojų visuomenę: kas ką nugalės?

Kraustymas
Kraustymas
  © 123rf.com

„Tinkamas apsivalymas atlaisvina piniginę ir psichiką“, – sako vokietė Jasmin Mittag, su savo draugu pradėjusi internetinę kampaniją „Minimalizmas – dabar!“ Šiemet ji labai rimtai pažiūrėjo į pavasarinį apsivalymą. Iki metų pabaigos moteris tiksi sumažinti savo turtą iki pačių būtiniausių daiktų. Jos forumas internete turi padėti kitiems atsikratyti balasto. Minimalistinis judėjimas Vokietijoje įgauna pagreitį.

Ko mums iš tikrųjų reikia ir kodėl? Šį klausimą sau kelia minimalistai.

Pavasarį daugumai žmonių kyla noras atlikti generalinį namų tvarkymą. Kai kas pagaliau pasiryžta iškraustyti rūsį, surūšiuoti nebenešiojamus drabužius, sutvarkyti knygų lentynas ir atsikratyti senų, nereikalingų daiktų.

Minimalizmas

Ir 37 metų J. Mittag pasiryžo atsikratyti viso namų šlamšto, bet jos užmojai siekia dar toliau. Ji tvirtai užsibrėžė iki metų pabaigos apsivalyti taip, kad jos namuose liktų tik tokie daiktai, kurių jai tikrai reikia.

Dabar moteris turi daug internetinių bendražygių. Minimalistinio judėjimo dalyviai forume skelbia, ko jie atsikratė, ir motyvuoja bei skatina vieni kitus. Dauguma pradeda nuo turimų daiktų rūšiavimo į kasdien naudojamus, abejotinus ir nenaudojamus.

Šlamštas

Įkvėpimo pagauti dalyviai neapsiriboja materialiais dalykais ir pradeda tokiu pat būdu rūšiuoti savo įpročius, finansines išlaidas ir santykius su kitais žmonėmis. Išmestų dalykų sąrašuose galima rasti tokių įrašų kaip „nereikalingi susitikimai“, „mobiliojo telefono naudojimo sutartis“ ar „vasaros meilė nr.1 ir nr.2“.

Kodėl aš turiu šį daiktą?

J. Mittag pernai Hanoveryje įkūrė minimalistų klubą. Kas šešios savaitės į jį susirenka apie 30 žmonių, pasirengusių padiskutuoti apie savo gyvenimo stilių ir pasidalyti su kitais vertingais patarimais. Tokių klubų jau atsirado ir dešimtyje kitų Vokietijos miestų, tarp jų – ir Kelne, Štutgarte, Hamburge.

Vokiečių filosofas Jürgenas Hanemannas teigia: „Kuo mažiau žmogus turi, tuo laisvesnis jis yra nuo viso to vartojimo spaudimo ir teroro. Mūsų visuomenėje vartojimas vaidina tokį didelį vaidmenį, kad dauguma pasislepia po savo turtu ir save suvokia bei apibūdina pagal jį.“

Kas turi mažiau turto, būna priverstas daugiau gilintis ir aiškintis su savimi. „Daiktų kiekio sumažinimas iki būtiniausių padeda žmogui sužinoti, ką reiškia geras gyvenimas. Taip per išorinę tuštumą atsiranda vidinė pilnuma“, – sako filosofas.

Minimalizmas

Ir J. Mittag įsitikinusi, kad daiktų atrinkimas turi daug bendro su savęs pažinimu. Ji pataria paimti į ranką kiekvieną daiktą, paklausti savęs, kaip dažnai jį naudojate kasdienybėje ir kodėl jį apskritai laikote. Anot jos, galima leistis ir į kompromisus. „Jeigu nesate tikri, iš pradžių galima atsisakyti pusės daiktų arba sukrauti dalį į dėžes ir išgabenti į rūsį“, – pataria ji.

Kas nedaug atiduoda, tas mažai uždirba!

Kaip ir dauguma kitų minimalizmo šalininkų, J. Mittag nebenori daugiau investuoti nei laiko, nei pinigų į daiktus, kurių jai neprireikia reguliariai arba kurie dažniausiai guli nenaudojami. „Viskas, ką aš turiu, turi dalelę manęs“, – sako ji. Nereikalingus drabužius, dekoratyvinius daiktus, aplankus ir senas knygas iš studijų laikų ji jau seniai išdovanojo, išdalijo, iškeitė ar išmetė į konteinerį.

Minimalizmas

„Minimalizmas reiškia vartojimo vengimą, bet ne jo išsižadėjimą“, – sako J. Mittag. Ji stengiasi pirkti kuo įmanoma mažiau naujų dalykų, o nenaudojamus kuo greičiau paleisti į apyvartą, kad apsaugotų aplinką.

Kiekvienas Vakarų Europos gyventojas pagal mokslininkų apskaičiavimus turi apie 10000 daiktų. Jeigu J. Mittag sykį prireikia plaukų garbanojimo žnyplių, kad pasipuoštų vakarėliui, ar lituoklio meno dirbiniui, ji pasiteirauja interneto mainų ir dalybų portale, ar kas nors galėtų jai paskolinti ar atiduoti tokį daiktą.

Minimalizmas

Tiesa, tokia akcija užtrunka ilgiau, nei tuo atveju, jeigu ji laikytų tokį daiktą savo namuose, tačiau ji skatina socialinius santykius. Tokiu būdu moteris susipažįsta su daugybe naujų žmonių.

Yra dar vienas dalykas, kuriuo minimalizmas labai žavi J. Mittag. „Kas išleidžia nedaug pinigų, tam nereikia ir daug uždirbti.“ Jai lieka daugiau laisvo laiko sau ir įvairiai visuomeninei veiklai.