Siūloma riboti fejerverkų prieinamumą nepilnamečiams

Fejerverkai
Fejerverkai
  © Robertas Dačkus
ELTA
2016-03-21 09:27

Siūloma įteisinti, kad teisę įsigyti ir naudoti F1 kategorijos fejerverkus turi ne jaunesni kaip 16 metų asmenys.

Tokią Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymo pataisą įregistravęs Seimo narys Domas Petrulis sako, kad ji sudarys sąlygas didesnei jaunimo saugumo ir visuomenės rimčiai užtikrinti.

„Toks teisinis reguliavimas užtikrintų nepilnamečių ir mažamečių dėl civilinių pirotechnikos priemonių naudojimo įvykdytų nusikalstamų veikų (administracinių teisės pažeidimų) ir nelaimingų atsitikimų skaičiaus sumažėjimą. Su civilinėmis pirotechnikos priemonėmis susijusių nelaimingų atsitikimų ir nusikalstamų veikų (administracinių teisės pažeidimų) mastai Lietuvoje įrodo didelį pirotechnikos priemonių pavojingumą. Vis dažniau nukenčia nepilnamečiai.

Kadangi pardavėjai neprivalo registruoti F1 kategorijos pirotechnikos priemonių, taip suteikiama galimybė įsigyti pirotechnikos priemonių ne tik 16 metų sulaukusiems jaunuoliams, bet ir mažamečiams asmenims. Vaikai nesuvokia tikrojo pavojaus, kurį kelia pirotechnikos gaminiai. Uždraudus pirotechnikos priemones parduoti asmenims nuo 14 metų, sumažėtų nelaimingų atsitikimų ir nusikalstamų veikų, susijusių su mažamečių civilinės pirotechnikos naudojimu. Be to, būtų užtikrinta visuomenės rimtis ir saugumas", – sakė projektą parengęs D. Petrulis.

Šiuo metu galiojančiame įstatyme numatyta, kad F1 kategorijos fejerverkų gali įsigyti ir juos naudoti ne jaunesni kaip 14 metų asmenys, F2 kategorijos fejerverkų gali įsigyti ir juos naudoti ne jaunesni kaip 16 metų asmenys.

D. Petrulio duomenimis, Europoje ir pasaulyje remiamasi skirtinga civilinės pirotechnikos pardavimo skirtingoms amžiaus grupėms praktika. Norvegijoje, Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje, Suomijoje, Portugalijoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir dalyje Amerikos valstijų (Havajai, Kentukis, Mainas, Minesota, Montana, Naujasis Hampšyras) bet kokios klasifikacijos pirotechnikos priemones leidžiama įsigyti tik ne jaunesniems kaip 18 metų amžiaus asmenims.

„Nors ES teisynas numato, kad F1 klasės pirotechnikos gaminius būtų galima įsigyti ir nuo 12 metų, Europoje nėra populiari Lietuvos praktika leisti įsigyti pirotechnikos prekių nuo 14 metų. Daugelio Europos šalių įstatymų kūrėjai, įvertinę savo šalies mentalitetą, pasekmes, nusprendė, kad F1 kvalifikacijos pirotechniką būtų galima įsigyti ne anksčiau nei nuo 16 metų (Olandija, Airija, Belgija, Latvija)“, – sakė projektą parengęs Seimo narys D. Petrulis.