Vilniečiams teks sumokėti beveik ketvirčio milijono eurų sąskaitą už technologijų parką

Sapiegos ligoninės teritorija
Sapiegos ligoninės teritorija
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
Alfa.lt
2016-03-18 05:55

Vilniaus savivaldybei iškrausčius ligonius iš Sapiegų parke esančių pastatų ir juos perleidus technologijų parkui „Vilnius Tech Park“, teks mokėti baudą – t. y. grąžinti dalį Europos Sąjungos (ES) lėšų, už kurias buvo renovuotas pastatas ligoniams.

Pažeidusi sutarties sąlygas ir per anksti leidusi įsikurti startuoliams, savivaldybė iš miesto biudžeto turės grąžinti apie 230 tūkst. eurų.

Anot Vilniaus vicemero Gintauto Palucko, buvusi miesto taryba, vadovaujama eksmero Artūro Zuoko, žinojo apie gresiančias sankcijas, o dabartinė valdžia išsprendė problemą geriausiu iš blogiausių variantų – vietoje visos ES paramos, kuri siekė daugiau nei 1 mln. eurų, teks grąžinti apie penktadalį lėšų.

Ligonius pakeitė startuoliai

Praėjusių metų viduryje Sapiegų parke esantys pastatai, kuriuose buvo slaugomi ligoniai, liko tušti.

Ligoniai perkelti į buvusią vaikų polikliniką, o atlaisvintos patalpos, prieš ketverius metus rekonstruotos už ES fondų energetiniam efektyvumui didinti skirtas lėšas, atiduotos naujai besikuriančiam technologijų ir meno centrui „Vilnius Tech Park“.

Pasikeitus patalpų valdytojui, teko pakeisti ir patalpų naudojimo paskirtį.

Tačiau, atlikus tokius perkraustymus, inicijuotus tuometinės miesto valdžios, ir pakeitus patalpų naudojimo paskirtį, savivaldybei teks sumokėti baudą, mat pagal taisykles draudžiama gavus ES paramą penkerius metus keisti patalpų naudojimo paskirtį.

„Šiuos dalykus, tiesą sakant, jau žinojo anoji taryba, kuri priiminėjo sprendimus, nes buvo gauta parama ir buvo suremontuotos patalpos, kurios pagal ES taisykles turėjo būti naudojamos pagal paskirtį penkerius metus.

Gavosi tokia situacija, kad ana taryba priėmė sprendimą išnuomoti visą technologijų parką. Sapiegos ligoninė savo patalpas susitvarkė pagal europinės paramos projektą ir jie išsikėlė. Pagal investicinę ES programą liko terminas vieneri metai, kai tos patalpos nenaudojamos pagal paskirtį – jos visos buvo išnuomotos technologijų parkui“, – teigė Vilniaus vicemeras G. Paluckas.

Bauda – iš miesto biudžeto

Dabartinei miesto valdžiai teko leistis į derybas su Finansų ministerija ir Lietuvos verslo paramos agentūra dėl ES lėšų, skirtų renovuoti pastatus ligoniams. Visa parama siekė daugiau nei 1 mln. eurų.

Savivaldybė derėjosi, kad, pažeidus finansavimo sutartį, tektų grąžinti kuo mažiau pinigų – būtų skirta tik maža bauda arba jokios.

„Visa tai lėmė, kad Verslo plėtros agentūra, įvertinusi tokius dalykus, liepė grąžinti penktadalį paramos sumos. Jei jau taip paprastai tariant, tai nėra bauda, tai lėšų grąžinimas, bet didelio skirtumo, aišku, nėra, nes pinigus reikia grąžinti, o tai sudaro apie 230 tūkst. eurų nuo visos paramos sumos“, – kalbėjo G. Paluckas.

Grąžinti dalį pinigų iš paramos teks iš miesto biudžeto, kurie, anot vicemero, jau numatyti biudžete. Technologijų ir meno centro ši bauda nepalies.

Geriausias iš blogiausių variantų

Atlikus perkraustymus ir ligoniams skirtus pastatus perleidus startuoliams, buvo likęs vos vienerių iš penkerių metų terminas, kuris buvo pažeistas, gavus ES paramą. Palaukus vienerius metus, nebūtų reikėję naudoti biudžeto lėšų projektui įgyvendinti.

„Jei tai būtų buvęs mėnesio ar dviejų reikalas, tai būtų buvę viskas gerokai paprasčiau, tačiau tų vienerių metų laikotarpis baigsis šių metų antroje pusėje. Iš visų variantų, kurie galėjo būti, šitas, sakykim, sąžiningiausias, nes galėjo grėsti už sutarties sąlygų nesilaikymą bauda visos ES paramos dydžio – 1 mln. eurų. Tai čia tik penktadalio lėšų grąžinimas už tą laikotarpį, kai patalpomis pagal paskirtį nesinaudojama“, – pridūrė vicemeras G. Paluckas. Maža to, visi sprendimai jau buvo priimti buvusios tarybos metu.

Pagal privataus investuotojo ir savivaldybės tarybos sutartį iki 2017 m. sausio 1 d. technologijų parke turės būti sukurtos mažiausiai 725 darbo vietos. Mažiausiai 12 darbo vietų bus nemokamai skirtos startuoliams, kurie dar tik kuriasi Vilniuje ir pradeda savo veiklą. Likusių 90 procentų nuomininkų veikla privalės būti susijusi su parko tikslais – IT, kino ir TV produkcijos, reklamos, vizualinių menų startuoliai, rizikos kapitalo fondų ir verslo akseleratorių, technologinių inovacijų kūrimo erdvės.

Alfa.lt primena, kad naujai išrinkta savivaldybės taryba buvo pristabdžiusi projektą, kai paaiškėjo, kad investuotojai siūlė savivaldybei įkeisti nuomos teisę, nors ankstesnei tarybai tai užkliuvę nebuvo. Nauja sutartimi ši teisė buvo panaikinta nebeliko iš savivaldybės anksčiau reikalauto būsimų pajamų užstatymo bankams iš patalpų nuomos: viešoji įstaiga atsisakė reikalavimo įkeisti nuomos teisę ir turės ieškoti kitų būdų, kaip finansuoti projektą, neįkeičiant su savivaldybės turtu susijusių pajamų.

Vilniečiams teks sumokėti beveik ketvirčio milijono eurų sąskaitą už technologijų parką

Sapiegos ligoninės teritorija
+12