Demaskuota korupcinė schema: kas Lietuvoje pelnosi iš Rusijos maisto produktų embargo?
Tarptautinis žurnalistinis tyrimas

Tomas Dapkus | Alfa.lt
2016-02-29 05:55

Rusijai įvedus europietiškų maisto produktų embargą, suklestėjo tarptautinis korupcinis tinklas, kuris gausiai pelnosi iš šio antieuropietiško draudimo. Šiame tinkle svarbų vaidmenį atlieka Rusijos, Moldovos ir Lietuvos piliečiai. LNK laidai „Alfa“ savaitė“ su Moldovos tiriamosios žurnalistikos asociacijos „RISE Moldova“ žurnalistais pavyko įsiskverbti į šį tarptautinį šešėlinį tinklą.

Rusijos embargo šešėlinio pelno šaltinis

Vakarai Rusijai dėl jos agresijos prieš Ukrainą įvedė sankcijas, atsakydamas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė embargą europietiškiems maisto produktams. Dabar Kremlius bando skaldyti Europos Sąjungą, skelbiant, kad kai kurioms Europos narėms bus atšaukiamas maisto produktų embargas. Briuselyje Europos Sąjungos Tarybos Vyriausiųjų veterinarijos pareigūnų suvažiavime dalyvavęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Jonas Milius sako, kad Europos Sąjunga išliks vieninga.

„Visos šalys palaikė mano pasisakymą, kad nebūtų skaldomos. Ir, aišku, Europos Komisijos nuomonė tokia, taip, kad, aš manau, tikrai nebus suskaldytos mūsų šalys“, – sako VMVT direktorius J. Milius.

Laidos „Alfa“ savaitė“ tyrimas atskleidžia, kad suvešėjo tarptautinis korupcijos tinklas, kuriame su Rusijos bei Moldovos veikėjais aktyviai dalyvauja ir Lietuvos piliečiai. Klastodami kilmės šalį, jie veža uždraustus vaisius į Rusiją. Moldovoje suimtas vyriausiasis fitosanitaras Aleksandras Čobanu, įtariama, už kyšius išdavinėjęs sertifikatus europiečiams, tarp jų – lietuviams. Rusija leidžia vaisius vežti iš prorusiškos ir nuo Moldovos atskilusios Padnestrės, taip pat kai kurioms Moldovos įmonėms.

Negaudami sertifikatų, tokių pervežimų organizatoriai Lietuvoje pradėjo ieškoti naujų galimybių. Tai leido žurnalistams įsiskverbti į korupcinę schemą.

Papirkinėja Moldovos pareigūnus

Pateikiame įtariamų tarpininkų ir verslininkų pokalbių, kuriuose šnekamasi apie kyšius, išrašus (kalba netaisyta).

Tariamas tarpininkas Vladas: O (dabar sulaikytas vyriausiasis Moldovos fitosanitaras – Alfa.lt) A. Čobanas kiek norėjo?

Lietuvos verslininkas Modestas: Pagal mane, ten buvo tūkstantis dolerių. Pas mane žinai, kiek stovi šalyje, dvidešimt penki obuolių dabar.

Tariamas tarpininkas Vladas: Galima dar Padniestrėje...

Lietuvos verslininkas Modestas: Aš viską kol kas sustabdžiau. Aš paprašiau, kad nebekrautų. Taigi, jei pramuš, tai aš iš tavęs mėnesį galiu paimti iki 150–200 mašinų.

Tariamas tarpininkas Vladas: Tai puiku. Jei po 800 eurų?

Lietuvos verslininkas Modestas: Taip. Pas mane obuolių apie 150–200 mašinų. Aš tik savus. Mano pažįstami taip pat prašo, iš jų neimu. Apskritai neimu. Aš jiems taip tris kartus.

Tariamas tarpininkas Vladas: O jūs tik iš Lenkijos? Ar...

Lietuvos verslininkas Modestas: Pas mane ... Eina iš visur, bet daugiausiai iš Lenkijos.

Vėliau Modestas Lietuvoje susitiko su, kaip jis galvojo, Moldovos fitosanitarų pasiuntiniu Igoriu, kuris iš tiesų buvo „Alfa“ savaitės“ patikėtinis.

Kyšis: 200 tūkst. eurų į mėnesį

Tariamas tarpininkas Igoris: Norėčiau išgirsti tavo variantą moldaviškos temos. Norėsime grynais, jokių net „ofšorų“, schemą tu žinai.

Lietuvos verslininkas Modestas: Taip, žinau schemą.

Tariamas tarpininkas Igoris: Jūsų sandėliai Skaidiškėse?

Lietuvos verslininkas Modestas: Taip, Sodų 10.

Tariamas tarpininkas Igoris: 800 eurų už sertifikatą tave tenkina?

Lietuvos verslininkas Modestas: Taip.

Tariamas tarpininkas Igoris: Kiek norite savaitei?

Lietuvos verslininkas Modestas: Pirmam prasukimui man reikia kažkur 20. O vėliau kažkur 200 (per mėnesį). Tik obuoliams. Siųsti mašiną į Moldovą brangu, man reikia, kad čia viskas vyktų.

Tariamas tarpininkas Igoris: Jūs grynuosius surinksite?

Lietuvos verslininkas Modestas: Žinoma. Pirmą partiją paleidžiam. 1–2 mašinas, kaip veikia schema, kaip moldovanai tenkina poreikius ir kaip paleisim... Man svarbiausia, kad būtų dokumentas ir jo patvirtinimas, visa kita išsispręsiu.

Tariamas tarpininkas Igoris: Įsivaizduoju, žinau Rusiją, Baltarusiją, žinau, kaip tai sprendžiama.

Lietuvos verslininkas Modestas: Taip, išsisprendžia.

Tariamas tarpininkas Igoris: Tai rusai bus laimingi, gavę lenkiškų obuolių (juokiasi).

Lietuvos verslininkas Modestas: Ir su kitomis (Europos) valstybėmis dirbu, kai normaliai paleisim. Tai tik obuoliai, o dar kriaušės, pomidorai.

Tariamas tarpininkas Igoris: Kaip sako žydai, mažais šaukšteliais, bet pastoviai.

Paaiškėjo, kad asmuo, norintis už kyšius įsigyti Moldovos fitosanitarų sertifikatus, yra buvęs vidaus reikalų sistemos darbuotojas Modestas Tylenis. Kartu su Rusijos piliečiais jis valdo įmones Latvijoje, taip pat atstovavo savo verslo partneriui Rusijos piliečiui priklausantiems „BT Logistika“ laisvos prekybos sandėliams Skaidiškėse. Vien tik šis verslininkas buvo pasiruošęs kyšiams skirti apie 200 tūkst. eurų per mėnesį.

Schemų organizatorius tyčiojasi iš muitinės vadovų patikinimų

Savo ruožtu Lietuvos Muitinės departamento prie Finansų ministerijos vadovai sako šios konkrečios schemos neva nežinantys, tačiau dėl dokumentų klastojimo, siekiant eksportuoti prekes į trečiąsias šalis, yra pradėti du ikiteisminiai tyrimai. Tačiau Muitinės departamentas tikina, kad jokių veterinarijos ar fitosanitarijos sertifikatų netikrina, nes tai nėra muitinės funkcija. Muitininkai aiškina, kad neva visa Europos Sąjungos produkcija iš Lietuvos yra eksportuojama legaliai, o sertifikatai neva keičiami jau Baltarusijoje.

„Eksporto procedūra užsibaigia ES šalyje ir iš naujo deklaruojama įvažiuojant į kitą šalį, t. y. Rusiją ar Baltarusiją, ir kokie ten dokumentai pateikiami, su kokiais spaudais, mes žinoti negalime“, – sako Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Jonas Miškinis.

Vis dėlto iš slapta įrašytų pokalbių aiškėja, kad muitininkų informacija yra niekinė. Būtent Lietuvoje, o ne Baltarusijoje europietiški vaisiai tampa moldaviškais. Į Vilnių iš Moldovos fitosanitarų sertifikatai siunčiami paštu. Slapti įrašai rodo, kad dabar sertifikatus buvo prašoma siųsti į Skaidiškes, Sodų gatvėje 10 esančią įmonę „BT logistika“. Schemą gerai žinantis M. Tylenis leidžia suprasti, kad eksportuoti moldaviškais tapusius vaisius į Rusiją – vieni niekai, mat viskas slapta suderinta su Lietuvos, Baltarusijos, Rusijos pareigūnais.

Modestas Tylenis: Visos prekės yra Lenkijoje, yra Graikijoje, Ispanijoje, Olandijoje – kriaušės. Obuoliai – Lenkijoje.

Tariamas tarpininkas Vladas: Čia tuos, kuriuos kaip moldaviškus norite...

Modestas Tylenis: Taip, visi europietiški.

Tariamas tarpininkas Vladas: Baltarusiai keičia ten patys?

Modestas Tylenis: Ką keičia?

Tariamas tarpininkas Vladas: Jūs išvežate, kol ne su mūsiškiais (Moldovos sertifikatais), baltarusiai ten viską klijuoja?

Modestas Tylenis: Aš viską perklijuoju, viską darau pas save.

Tariamas tarpininkas Vladas: Jūsų muitinė neliečia jūsų?

Modestas Tylenis: Tai aš, kodėl laisva ekonominė zona reikalinga... Jei aš per paprastus (sandėlius) bandyčiau kaip lenkai, tai ir pas mane ateitų. Yra pas mus procedūra, kad niekas prie nieko neprisiknistų.

Tariamas tarpininkas Vladas: Bet baltarusiai tai mato, kad čia moldavai veža per jus.

Modestas Tylenis: Nu, o kaipgi. Čia visur sutarta.

Tariamas tarpininkas Vladas: Tame ir klausimas, kad jūsiškiai neprisiknistų, baltarusiai tai tiek to, Batka ten...

Modestas Tylenis: Tu nepergyvenk, tiek jau važiavau.

Kaip sako M. Tylenis, tam pasitarnauja laisvieji sandėliai. Tačiau muitinės atstovai sako jų netikrinantys.

„Pačioje laisvojoje zonoje ar sandėlyje veiklos sandorių ar dar tai teisės aktai nenumato, kad muitinė tą veiklą turėtų kontroliuoti“, – sako Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas J. Miškinis.

„Linava“: nepritariame tokiems veiksmams

Apie tokias schemas girdėjusi ir vežėjų asociacija „Linava“, tačiau tikina prie to neprisidedanti.

„Mus pasiekė tokios žinios, ir mes nepritariame tokiems veiksmams, esame už sąžiningą ir teisingą verslą“, – sako vežėjų asociacijos „Linava“ prezidentas Erlandas Mikėnas.

Schemos organizatorius įtūžo

Vėliau į pokalbį su tariamu tarpininku Igoriu aptarti eksporto detalių pakviestas schemos organizatorius Lietuvos žurnalistams buvo nekalbus.

„Nesąmones šnekate...“ – nuo žurnalistų sparčiu žingsniu pasišalina demaskuotas M. Tylenis.

Netrukus veikėjas įtūžęs skambina tariamam tarpininkui į Kišiniovą ir išlieja įtūžį.

Modestas Tylenis: Na, tu ir šūdelis, Vladai.

Tariamas tarpininkas Vladas: Ta prasme?

Modestas Tylenis: (Aidi rusiški keiksmai) Kodėl tu man „žiurkę“ pakišai? Kodėl tu man žurnalistus atsiuntei? Igoriukas tavo atvedė žurnalistus su savimi.

Logistikos įmonėse vieša paslaptis, kad Europos Sąjungos šalių vaisiai per įvairias trečiąsias šalis plūsta į Rusiją.

Šio straipsnio autorius yra Tomas Dapkus, viešoje erdvėje apkaltintas daręs politikams įtaką, kuri galimai nedera su žurnalisto etika. Alfa.lt iš „MG Baltic Media“ įsigijus žiniasklaidos grupei „Naujienų centras“ T. Dapkus šiame portale nebedirba.