Prezidentės ir Butkevičiaus pokalbis: ministrai, ant kurių krinta šešėlis, turi prisiimti atsakomybę
Prezidentė nepakvietė Butkevičiaus į spaudos konferenciją, atnaujinta 09.37

ELTA
2016-02-10 09:25

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad dabartinės sudėties Vyriausybės galimybės dirbti iki kadencijos pabaigos priklausys nuo to, kaip į galimai korupcines veikas įsipainioję ministrai sugebės prisiimti politinę atsakomybę.

Kalbėdama apie galimas korupcijos apraiškas Vyriausybėje, prezidentė išskyrė atsistatydinusią sveikatos apsaugos ministrę Rimantę Šalaševičiūtę, aplinkos ministrą Kęstutį Trečioką, taip pat – Žemės ūkio ministerijos vadovybę ir ministerijai pavaldžias įstaigas. Anot prezidentės, politinė atsakomybė gali būti prisiimama įvairiomis formomis ir tai nebūtinai gali reikšti ministrų atsistatydinimą.

„Palieku tą prerogatyvą spręsti pačiam ministrui pirmininkui (...), bet šešėliai krinta ir ant aplinkos ministro, ir ant Žemės ūkio ministerijos, ypač – jai pavaldžių įstaigų“, – teigė D. Grybauskaitė.

„Tai gėdingi atvejai, dėl kurių Vyriausybė darosi pažeidžiama, neatspari spaudimui“, – pridūrė prezidentė.

D. Grybauskaitė taip pat teigė Vyriausybės veikloje įžvelgianti neadekvatų situacijos vertinimą ir akivaizdžių problemų neigimą, o korupcijos apraiškos, anot prezidentės, ministrų kabinete interpretuojamos pagal seną nomenklatūrinį suvokimą, bet ne taikant europinius skaidrumo standartus.

„Vyriausybės galimybės tęsti darbą iki kadencijos pabaigos tiesiogiai priklauso nuo galimai neskaidriuose procesuose dalyvavusių asmenų gebėjimo prisiimti ir politinę atsakomybę“, – sakė prezidentė.

„Politinė, o kartu ir konstitucinė atsakomybė už ministrų kabineto veiklą pirmiausiai tenka premjerui (...). Ši Vyriausybė gali likti dirbti tuo atveju, jeigu ji atsiribos nuo korupcinių įtarimų, veikų ir tikrai užtikrins tolesnį skaidrų arba bent jau skaidresnį darbą nei iki šiol“, – pridūrė šalies vadovė, pabrėžusi, kad konkrečiai apie A. Butkevičiaus galimybes toliau eiti premjero pareigas nebuvo kalbama.

Po pokalbio su premjeru prezidentūroje D. Grybauskaitė informavo pasirašiusi dekretą dėl sveikatos apsaugos ministrės R. Šalaševičiūtės atleidimo nuo vasario 18 dienos. Laikinai sveikatos apsaugos ministro pareigas eis finansų ministras Rimantas Šadžius.

Prezidentė nepakvietė Butkevičiaus kartu eiti į spaudos konferenciją

Premjeras A. Butkevičius po susitikimo su prezidente D. Grybauskaite neišėjo kartu pateikti komentarų žiniasklaidai dėl to, kad šalies vadovė jo nepakvietė to padaryti, teigė Vyriausybės vadovo atstovė spaudai Evelina Butkutė-Lazdauskienė.

„Prezidentė nepakvietė (premjero – ELTA) eiti kartu į spaudos konferenciją“, – Eltai sakė E. Butkutė-Lazdauskienė.

Pasak jos, premjeras su žiniasklaida bendraus po Vyriausybės posėdžio. Prezidentė susitiko su premjeru „rimto pokalbio“, iš pareigų Lietuvos socialdemokratų partijos valia pasitraukus sveikatos apsaugos ministrei R. Šalaševičiūtei.

Ministrė atsistatydinimo prašymą parašė po to, kai per „Žinių radiją“ prisipažino kartą, prieš dešimt metų, gydytojui davusi kyšį. Ji taip pat buvo apklausta Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) kaip liudytoja dėl vieno viešojo pirkimo, atliekant tyrimą Šiaulių ligoninėje.

Dėl vadinamojo Vijūnėlės dvaro skandalo į Specialiųjų tyrimų tarnybos apklausą taip pat bus kviečiamas ir A. Butkevičius, anksčiau šioje byloje apklausti aplinkos ministras K. Trečiokas ir Druskininkų meras, socialdemokratas Ričardas Malinauskas.

Generalinė prokuratūra taip pat pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Žemės ūkio ministerijai pavaldžios agentūros vykdyto maisto produktų pirkimo nepasiturintiems gyventojams – įtariama, kad produktai buvo pirkti už didesnę nei rinkos kainą.

Prezidentės ir Butkevičiaus pokalbis: ministrai, ant kurių krinta šešėlis, turi prisiimti atsakomybę

Prezidentūroje D. Grybauskaitės ir A. Butkevičiaus susitikimas
+2