Pinigų Vilniaus mokykloms ir „globėjų“ skandalas įgauna pagreitį

Dokumentai, kaip skirstomos lėšos Vilniaus savivaldybės mokyklų renovacijai
Dokumentai, kaip skirstomos lėšos Vilniaus savivaldybės mokyklų renovacijai
  © Socialiniai tinklai
Alfa.lt
2016-01-29 11:52

Socialiniame tinkle „Facebook“ ėmus plisti dokumentams, kaip skirstomos lėšos Vilniaus savivaldybės mokyklų renovacijai, Seimo narys Andrius Mazuronis kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją su prašymu įvertinti švietimo ir mokslo ministrės Audronės Pitrėnienės bandymą daryti įtaką Vilniaus savivaldybei.

Atrado globėjus

Socialiniame tinkle buvo paviešinta informacija apie Švietimo ir mokslo ministerijos duotus nurodymus Vilniaus savivaldybei „derinti“ sąrašą mokyklų, kurioms turi būti skirtos lėšos renovacijai, su konkrečiais Seimo nariais. Pirmasis šią informaciją paviešino Liberalų sąjūdžio narys Gintaras Steponavičius.

„Štai Jums puikus vaizdelis. Taip atrodo 2016 metų ketinamų renovuoti Vilniaus švietimo įstaigų sąrašas atrodo su neįprasta, bet puikia skiltimi: Globėjais. Tai tik dalis Lietuvos paveikslo. Metai rinkiminiai, tad neabejoju, kad visos Lietuvos mastu nesunkiai užsipildytų ir kitų koalicijai priklausančių partijų tautos atstovų pavardėmis“, – „Facebook“ rašė G. Steponavičius.

Anot jo, 2015 m. gruodžio mėnesį Seimas patvirtino daugiau nei 76 mln. eurų 2016 metais skiriamų švietimui per Valstybės Investicijų programą. Vasario mėnesį švietimo ministrė turės patvirtinti lėšų paskirstymą konkrečioms mokykloms ir darželiams.

Netrukus tais pačiais dokumentais pasidalijo ir Vilniaus savivaldybės tarybos narys konservatorius Valdas Benkunskas. Jis teigė, kad savivaldybė iš Švietimo ir mokslo ministerijos gavo raštą, kuriame prašoma pateikti Vilniaus miesto švietimo įstaigų sąrašą, kurios, savivaldybės nuomone, turėtų dalyvauti renovacijos programoje, atsižvelgiant į objektyvius pastatų būklės kriterijus.

Vėliau, pasak jo, po kelių dienų savivaldybės švietimo skyriaus specialistė iškviečiama į ministeriją pasitarti.

„Susitikimo metu parodomas sąrašas Vilniaus švietimo įstaigų, nurodant skiriamą sumą ir geradarį Seimo narį, kuris pinigus „pramušo“. Pasakoma, kad šis sąrašas yra sutartas „valdžioje“ ir negali būti keičiamas, nebent susiderinus su sąraše nurodomais Seimo nariais. Susitikime laikomasi ypatingos konspiracijos – liepiama sąrašą nusirašyti ranka, parvežti į savivaldybę ir perduoti, kad ruošiant atsakymą savivaldybė turi remtis būtent juo. Kitaip tariant, objektyvumą ir savivaldybės nuomonę šalin, vadovautis valdžios dalybų sprendimais“, – rašo savivaldybės tarybos narys.

V. Benkunskas teigė, kad savivaldybė ministerijai pateikė sąrašą, tačiau ne tokį, kokį buvo siekiamą suderinti pasikvietus savivaldybės atstovę.

„Tokį (mokyklų sąrašą – Alfa.lt), kuris atspindi objektyvumą ir nešališkumą, o ne protekcijas ir seną nomenklatūrinį raugą. Bus įdomu laukti atsakymo“, – rašo V. Benkunskas.

Nurodytos pavardės ir sumos

A. Mazuronis savo pranešime VTEK klausia, ar valstybės lėšomis nėra bandoma pirkti sau palankią žmonių nuomonės.

„Pasak savivaldybės atstovo, praėjusią savaitę savivaldybė pateikė Švietimo ir mokslo ministerijai renovuotinų mokyklų sąrašą, tačiau tuomet ministerijos atstovai savivaldybei pateikė kitą sąrašą, kuriame iš viso 1,77 mln. eurų konkrečioms mokykloms siūlo skirti Seimo nariai. Teigiama, kad jei savivaldybė sugalvotų skirti kažkuriai kitai mokyklai ar kažkuriai iš jų neskirti, tai turėtų suderinti su konkrečiu Seimo nariu. Minėtame sąraše nurodomi Seimo nariai – Larisa Dmitrijeva, Sergejus Ursulas, Artūras Paulauskas, Vytautas Gapšys, Valdas Vasiliauskas, Eduardas Šablinskas, Algirdas Sysas, teisingumo ministras Juozas Bernatonis bei nurodomos konkrečios mokyklos ir renovacijai skirti reikalingos sumos“, – savo pranešime teigia A. Mazuronis

„Eilinį kartą valstybės lėšomis bandoma pirkti sau palankią žmonių nuomonę. Procesas, kai ministerija daro spaudimą savivaldybei pagal atskirą valdančiajai koalicijai atstovaujančių Seimo narių paliepimus ar pageidavimus, nedaro garbės nei ministerijai, nei tiems Seimo nariams. Manau, kad darant tokį spaudimą pažeidinėjama ne tik etika ir moralė, bet ir tam tikri teisės aktai. Tikiuosi, VTEK tai ir nustatys“ , – teigė Seimo narys A. Mazuronis.

Seimo narys A. Mazuronis prašo įvertinti, ar švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė darydama įtaką Vilniaus miesto savivaldybei, skirstant lėšas mokyklų renovacijoms, nepažeidė Valstybės tarnautojų veiklos etikos taisyklių, Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo bei kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų.

Pinigų Vilniaus mokykloms ir „globėjų“ skandalas įgauna pagreitį

Dokumentai, kaip skirstomos lėšos Vilniaus savivaldybės mokyklų renovacijai