Naujoji taromatų sistema: 5 svarbiausi dalykai, kuriuos būtina žinoti

Taromatas
Taromatas
© Karolis Kavolėlis
Alfa.lt
2016-01-30 17:02

Vienkartinių gėrimų pakuočių sistemos startas – jau vasario 1 dieną. Viena didžiausių gyventojų laukiančių naujovių – parduotuvėse įrengiami taromatai, į kuriuos bus galima moderniai priduoti užstato ženklu pažymėtas pakuotes.

Panašus principas Lietuvoje jau veikia ir dabar, kai perkami kai kurie alkoholiniai gėrimai ar gira, – už šių gėrimų stiklinę tarą parduotuvėje yra reikalaujama papildomai susimokėti 7 euro centų depozito mokestį, o vėliau, tarą priduodant parduotuvėje ar taros supirktuvėje, šis antkainis grąžinamas.

Tačiau nuo vasario 1 dienos analogiška sistema bus taikoma ne tik depozitiniams stikliniams buteliams, tačiau ir kitokio tipo tarai, kadangi Lietuvoje pradedama įvesti taromatų sistema. Viliamasi, kad ši naujovė privers Lietuvos vartotojus pakeisti savo įpročius, pradėti rūšiuoti atliekas ir neteršti gamtos.

1. Superkamos ne visos pakuotės

Vienkartinių pakuočių užstato sistemos esmė yra supirkti gėrimų stiklinę, plastikinę ar metalinę tarą. Tiesa, praėjusių metų pabaigoje pasirodė pranešimų, kad Seimo sprendimu taromatai nuo vasario 1 dienos nepriims stiklinių vyno butelių ir kai kurių metalinių pakuočių, pavyzdžiui, skardinių, kuriose yra plastmasinis rutuliukas gėrimui suplakti.

reklama

Toks sprendimas grindžiamas tuo, kad į Lietuvą atgabenami taromatai dar nėra visiškai paruošti visokio tipo tarai ir jie ateityje bus nuolat tobulinami. Pagal parengtą planą nuo 2017 metų taromatai bus paruošti priimti įvairesnio tipo tarą ir pakuotes.

Taromatas

2. Gėrimai brangs

Perkant parduotuvėje gėrimus, supakuotus į vienkartinę pakuotę, reikės sumokėti užstato dydį už kiekvieną pakuotę – 10 euro centų. Tačiau pirkėjai dėl to pernelyg jaudintis neturėtų, kadangi šis papildomas antkainis galės būti susigrąžinamas atgal. Tam tereikės priduoti tarą, kurioje išpilstytas gėrimas.

Specialiais lipdukais pažymėta produkcija parduotuvių lentynoje pasirodys tik nuo šių metų vasario 1 dienos. Nuo šio termino turėtų atsirasti ir papildomų kainų žymenų, kurie nurodo, kad už konkrečią pakuotę kasoje bus taikomas 10 euro centų mokestis.

3. Už prekes bus galima atsiskaityti čekiais

Pagal parengtą taros supirkimo reglamentą už kiekvieną stiklinį, plastikinį ar metalinį taros vienetą bus gaunama 10 euro centų. Pridavus tarą bus išspausdinamas specialus čekis, kuriuo parduotuvėje bus galima atsiskaityti už prekes. Dar vienas variantas – minėtą čekį išgryninti į pinigus.

4. Tarą teks paruošti

Pakuotės svoris, forma ir brūkšninis kodas – pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuos taromatai atpažins užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes. Todėl grąžinant tarą gyventojams reikės ne tik atkreipti dėmesį, ar tara pažymėta užstato sistemos ženklu.

Įpratusiems lamdyti skardines ir buteliukus ar lupti jų etiketes teks pakeisti savo įpročius – grąžinamos pakuotės turės būti išlaikiusios pradinę formą, su aiškiai matomu brūkšniniu kodu. Taip yra dėl taromatų, į kuriuos bus galima priduoti pakuotes, techninių savybių.

reklama

5. Kaupti tik pažymėtą tarą

Nors sistema pradeda veikti jau kitą savaitę, svarbu atkreipti dėmesį, kad užstatas bus grąžinamas tik už tas pakuotes, kurios šalia brūkšninio kodo turės specialų užstato sistemos ženklą.

Tikėtina, kad jos parduotuvių lentynose pasirodys kiek vėliau nei vasario 1 d., kadangi gamintojai tokias pakuotes į rinką pradės tiekti tik nuo vasario 1 dienos, o prekybininkai visų pirma išparduos senas, nepaženklintas pakuotes, už kurias užstatas imamas nebus.

Todėl dabar ketinantys pradėti kaupti ar jau prikaupę minėto tipo tarą ir tokiu būdu tikintys pralobti neturėtų suskubti. Taromatai bus užprogramuoti taip, kad galėtų atskirti tarą pagal etiketę ir specialų lipduką, žymintį, kad pakuotė tinkama priduoti į taromatą.

Taigi nenorintiems prarasti dalies savo pinigų, kurie sumokami kaip mokestis už tarą, teks ne tik pakeisti savo įpročius, bet ir atrasti erdvę, kur galės būti atrenkama ir laikoma taromatams tinkama gėrimų tara. Gyvenantiems mažesniuose butuose ar bendrabučiuose, ypač kalbant apie studentus, tai gali tapti išties erzinančiu dalyku: juk vietos gyvenamojoje vietoje ir taip nėra daug, o prarasti pinigų nėra linkęs nė vienas.


Pasitikrinti, kur nuo vasario 1 dienos bus galima grąžinti tarą, gyventojai galės interaktyviame žemėlapyje www.grazintiverta.lt. Šis žemėlapis bus nuolat pildomas ir atnaujinamas, kadangi parduotuvės prie užstato sistemos galės prisijungti ir savanoriškai.

Šiuo metu Lietuvoje kasmet išmetama apie 600 milijonų vienkartinių plastikinių, metalinių ir stiklinių pakuočių, o surenkama ir perdirbama vos trečdalis. Todėl tikimasi, kad naujoji taromatų sistema padės surinkti ir perdirbti gerokai didesnį butelių ir skardinių skaičių.

Naujoji taromatų sistema: 5 svarbiausi dalykai, kuriuos būtina žinoti

Taromatas
+26