Naglio Puteikio desantas

Mažvydas Jastramskis (Mindaugo Mikulėno/
Mažvydas Jastramskis (Mindaugo Mikulėno/
  © Asmeninis albumas

Lietuvoje įsteigta nauja partija itin originaliu pavadinimu – „Neapmokestinamųjų pajamų didinimas“. Su ja siejamas Naglis Puteikis, kuris dalyvavo partijos steigiamajame suvažiavime, nors ir nėra vienas iš oficialių įkūrėjų.

Šis įvykis įdomus dviem aspektais. Pirmasis susijęs su Naglio Puteikio, kuris jau ilgą laiką mėto pėdas, vaidmeniu. Ar išbėgs buvęs konservatorius į aikštelę su šia partija? Antra, įdomu, ar pavadinimas yra pokštas, ar tikra intencija su apeliavimu į rinkėją – jau kurį laiką nieko panašaus Lietuvos politikoje negirdėjome.

Pačią partiją įkūrė nacionaliniu lygmeniu mažai žinomi buvę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos politikai (LVŽS), atskilę iš Panevėžio skyriaus. Pirmininke tapo dar mažiau žinoma Ukmergės tarybos narė Nijolė Giedraitienė. Iš pirmo žvilgsnio panašu į regioninį Aukštaitijos politinių atskalūnų susivienijimą.

Tik štai iš kur tie 2600 nariai, apie kuriuos kalba viena steigėjų Gema Umbrasienė, neaišku. Kol kas Teisingumo ministerijoje partija nėra registruota, o apie jos veikloje dalyvausiančius žmones mažai pasakyta. Tačiau niekas nenustebs, jei dauguma jų bus tie patys, kurie savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvavo su pavadinimais „Puteikio komanda“, „Puteikis plius“ ir panašiai.

Kodėl tada N. Puteikis teigia, kad jis suvažiavime tiesiog vakarą vedė, o į komandą jungsis tik jei pakvies? Juk akivaizdu, kad be jo kaip judėjimo „guru“ šios partijos nebūtų. Vienas paaiškinimas – ilgiau norima išlaikyti N. Puteikio kaip kovotojo prieš partijas (juk absoliuti dauguma gyventojų jomis nepasitiki) etiketę. Tai rodytų, kad egzistuoja ilgojo laikotarpio strategija.

Antras paaiškinimas kiek žemiškesnis – N. Puteikis tiesiog nepasitiki prie jo vardo bandančia prisišlieti marginalų svita. Jei bandymas nepavyks ir partija vilksis reitingų apačioje, politikas turi atsitraukimo planą. Beje, jo N. Puteikiui tikrai gali prireikti. Partijos sėkmė abejotina, visų pirma dėl keisto pavadinimo.

Nieko nenustebinsiu teigdamas, kad N. Puteikio ir jo aplinkos politiniai manevrai nepaklūsta vadovėlinei politinės komunikacijos logikai. Šiaip jau partijos pavadinimas turi būti suprantamas, naudojantis teigiamas asociacijas keliančias sąvokas (demokratija, darbas, laisvė). Kaip efektyvią alternatyvą politiniai technologai rekomenduotų naudoti lyderio vardą (pavyzdžiui, kad ir ta pati „Puteikio komanda“).

Nežinau, kas patarė N. Puteikio kolegoms dabartinį pavadinimą, bet labai tikėtina, kad jis buvo pačių partiečių „smegenų šturmo“ rezultatas. Darykime prielaidą, kad taip kopijuojama Darbo partija su minimaliu atlyginimu, bandant koncentruoti politinę žinutę. Pirma problema yra tai, kad „Neapmokestinamųjų pajamų didinimas“ tiesiog neskamba. Pabandykite jį ištarti, nenusilaužę liežuvio.

Antra problema interpretacijoje. Pavadinimas bus sunkiai įkandamas net tiems, kurie gal ir norėtų balsuoti už N. Puteikio vedamą partiją. 2008 m. apklausoje po rinkimų žmonių buvo klausiama, ar jie pritaria tam, kad būtų įvestas „progresinis gyventojų pajamų mokesčio tarifas“. Apžvalgininkams, politikams būtų akivaizdu, apie ką čia kalbama. Tačiau net 29,5 procentai apklaustųjų nežinojo, ką atsakyti.

O kai 2012 m. studijoje buvo paklausta apie „mokesčius labiau pasiturintiems“, nežinančiųjų dalis sumažėjo iki 7,5 procento. Skirtumas tarp šių dviejų klausimų yra toks pats kaip tarp „Darbo partijos“ ir „Neapmokestinamųjų pajamų didinimo“. Intencija panaši, tačiau metodologinis tikslumas skiriasi. Beje, čia nėra jokio pagyrimo Darbo partijai kaip politiniam dariniui, tačiau produkto kūrimo profesionalumą paneigti sunku.

Galbūt šis pavadinimas yra tiesiog politinis pokštas? Tada partijos įkūrėjai stipriai prašauna, nes nelabai aišku, kas čia juokinga – ar pati didinimo idėja, ar politinė situacija (bet tada ne juoktis reikia). Kadaise ironiją ir balsavimą juokais išnaudojo Arūno Valinsko „prisikėlėliai“. Sprendžiant iš to, kaip greitai partija prarado populiarumą, nepanašu, kad kažkas ant to grėblio vėl liptų.

Įmanomas dar kitas paaiškinimas, kuris darytų prielaidą apie gana aukštą politinės komunikacijos pilotažą (nors ir su daugybe rizikų). Kol kas partija neįregistruota Teisingumo ministerijoje, o iki to rinkėjas bus pratinamas prie trumpinio „NPD“ (kuris, beje, yra toks pats, kaip vienos Vokietijos kraštutinės dešinės partijos). Registruojant pavadinimas gali būti keičiamas į „Naglio Puteikio desantą“ arba „Naglio Puteikio dienovidinį“, taip sukuriant dvigubą politinio ženklo reikšmę.

Abejočiau, ar N. Puteikio aplinkoje taip sudėtingai mąstoma. Apskritai joje sunku įžvelgti racionalią strategiją, tik daug chaotiškų trumpojo laikotarpio veiksnių. Bet būtent tuo N. Puteikis ir yra pavojingas – potencialu kelti destrukciją ir būti protesto politikos flagmanu, artėjant 2016 m. Seimo rinkimams. Tačiau tai jau kito komentaro tema.

Mažvydas Jastramskis yra VU TSPMI lektorius.