Kas laimės šių metų Seimo rinkimus?

Romualdas Bakutis
Romualdas Bakutis
© Dmitrijus Radlinskas

Praėję politiniai metai buvo ganėtinai ramūs, tačiau šie tokie nebus, nes visus politinio lauko žaidėjus audrins šį rudenį vyksiantis pagrindinis valstybės politinis įvykis – Seimo rinkimai.

Žinoma, tiksliai prognozuoti šiais metais lauksiančių parlamento rinkimų scenarijų yra sudėtinga jau vien dėl to, kad žmonės yra laisvą valią turintys sutvėrimai, kurie gali pasielgti taip, kaip niekada iš jų nesitikėtume. Be to, politinių veiksmų logiką gali suvelti netikėti ir iš anksto vargiai nuspėjami įvykiai – pavyzdžiui, tarptautiniai konfliktai, teroro aktai ar staigi ekonominė krizė.

Kita vertus, tam tikras politinių jėgų ruošimosi rinkimams modus operandi bent jau praėjusiais metais tapo ganėtinai aiškus. Lygiai taip pat daugmaž galime būti tikri ir dėl pasaulinių įvykių raidos kitąmet – ekonominės krizės greičiausiai nebus, Rusija ir Vakarai stumdysis Sirijoje, Ukraina bandys pusiau sėkmingai vykdyti antikorupcines reformas, britai liks Europos Sąjungoje, pabėgėlių srautas į Senąjį žemyną neslops, o JAV prezidento rinkimus laimės ryžtingesnis kandidatas už dabartinį prezidentą Baracką Obamą. Tad žvelgdami į mums žinomus Lietuvos politikų veikimo šablonus ir bendras pasaulines tendencijas pamėginkime nuspėti, ko reikėtų tikėtis per rudens Seimo rinkimus.

Pagrindinis šių rinkimų frontas žymės įtampą tarp dabartinės valdančiosios daugumos lyderių socialdemokratų, kurie sieks išsaugoti valdžią po Seimo rinkimų, ir opozicijoje esančių konservatorių bei iš dalies Liberalų sąjūdžio, kurie stengsis ją perimti.

Socialdemokratų startinės pozicijos bent jau kol kas neatrodo prastai. Praėjusiais metais socialdemokratų ir jų premjero Algirdo Butkevičiaus reitingai buvo stabiliai aukšti, šiais metais Lietuvai negresia ekonominė suirutė, o keturi vienas po kito 2015-ųjų gale socdemus užpuolę skandalai, panašu, didesnio poveikio partijos populiarumui neturėjo. Jei politiniai oponentai arba žurnalistai neatras esminių socialdemokratų vadovybę kompromituojančių faktų, kurie iki šiol ir taip nebuvo žinomi, kaip nutiko, pavyzdžiui, Ričardą Malinauską pernai supusių skandalų atveju, šios partijos pranašumas prieš savo konkurentus išliks toks, koks yra dabar.

reklama

Konservatorių šalininkai, žinoma, atsakytų, kad aukšti socialdemokratų reitingai mažai ką rodo, kadangi jie panašūs buvo ir prieš Europos Parlamento rinkimus, nors tąsyk už socdemus balsavo daug mažiau, nei prognozuota. Tai tiesa – socialdemokratų persvara daugiamandatėje apygardoje nebus triuškinanti, kadangi jie turi daug mažesnę lojalių rinkėjų dalį už konservatorius, tačiau vienmandatėse apygardose socdemai triumfuos skaidriais ir neskaidriais būdais užvaldytoje provincijoje bei taip sukaups reikalingą pranašumą, po Seimo rinkimų metu vėl garantuosiantį bent 40 mandatų.

Tuo metu konservatoriams šiemet gresia pralaimėti ne tik socialdemokratams, bet ir kautis dėl antros vietos su Liberalų sąjūdžiu, kuris šiuo metu politinių reitingų lentelėse yra antras. Tiesa, kiek abejotina, ar „liberalsąjūdiečiams“ pavyks šį pranašumą išlaikyti ir rinkimų į Seimą dieną. Liberalų sąjūdis šiandien plačiojoje visuomenėje populiaresnis už konservatorius, tačiau pastarieji stipresni renkant parlamentus vienmandatėse apygardose. Bent jau kol kas negirdėti apie kokius nors rimtesnius Liberalų sąjūdžio bandymus privilioti politikos žvaigždes. Net ir populiarus vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, rodos, pasirinko dirbti su socialdemokratais, o ne liberalais.

Antra Liberalų sąjūdžio problema susijusi su jo įvaizdžio kūrimu. Iki šiol Liberalų sąjūdžio populiarumas grįstas formule „kompetencija+fainumas“, tačiau kompetencijos elementas „liberalsąjūdiečiams“ anksčiau Seimo rinkimuose negarantuodavo daugiau nei dešimties vietų, o pozicionuoti fainumą gali sutrukdyti tai, kad dvi didžiausios jo ikonos – Antanas Guoga bei Remigijus Šimašius – dirba arba Europos Parlamente, arba sostinės savivaldybėje. Žinoma, šie asmenys veikiausiai palaikys kitus liberalų kandidatus, tačiau to efektas nebus toks, koks būtų, jei jie patys dalyvautų rinkimuose. Todėl Liberalų sąjūdis Seimo rinkimų metu gali nusileisti konservatoriams.

Tačiau ir patys konservatoriai šiemet greičiausiai bus įstumti į tokią situaciją, kurioje nebus nė vieno gero ėjimo. Jei jie pralaimės Seimo rinkimus socdemams ir liberalams bei dar 4 metus liks opozicijoje, tai bus didelis smūgis partijos naujajam pirmininkui Gabrieliui Landsbergiui. Tokiu atveju iškart atgis kalbos, kad į partijos lyderius šis buvo prastumtas senosios vadovybės, nors neturėjo gebėjimų vadovauti.

Kita vertus, jei konservatoriams pavyks patekti į valdančiąją daugumą, tai taip pat partijai nežadėtų nieko gero, kadangi jos lyderis G. Landsbergis dėl politinės patirties stokos greičiausiai nebūtų prileistas prie premjero vairo. Tuomet šį postą reikėtų perleisti arba, pavyzdžiui, liberalams, arba suteikti jį kokiam technokratui – pavyzdžiui, Ingridai Šimonytei. Deja, nė vienas iš šių sprendimų nesustiprintų dabartinio partijos lyderio pozicijų. Visos šios aplinkybės kurs įtampas partijos viduje ir neleis jai šiemet sustiprėti.

Visgi vienas faktorius gali išgelbėti tiek konservatorius, tiek liberalus. Kad ir kiek balsų per Seimo rinkimus surinks socialdemokratai, jų nepakaks tam, kad ši partija viena galėtų sudaryti Vyriausybę, tačiau neatrodo, kad ji turės daug sąjungininkų. Apeliacinis teismas metų pradžioje skelbs nuosprendį Darbo partijos įkūrėjui Viktorui Uspaskichui, kuris greičiausiai jam bus nepalankus, o naujasis lyderis Valentinas Mazuronis yra pernelyg senas politinio lauko kareivis, kad gebėtų rinkėjus įtikinti savo nuoširdumu. Tuo metu „Tvarkai ir teisingumui“ šiuo metu trūksta ne tiek idėjų, kiek vadybinių gebėjimų tam, kad į ją piliečiai nors kiek labiau atkreiptų dėmesį.

Aišku, socialdemokratai savo dabartinių sąjungininkų būsimus pralaimėjimus galės bandyti kompensuoti kviesdami į naują koaliciją Liberalų sąjūdį, tačiau toks sprendimas neabejotinai sukurtų įtampas pačioje liberalų partijoje, kuriai parodomasis ekonominis liberalizmas yra svarbesnis už vertybinį. Kita vertus, vargu ar konservatoriai, ypač, jei jie po Seimo rinkimų atsiliktų nuo liberalų, būtų linkę sudaryti sąjungą su ligi šiol buvusiu mažesniuoju savo broliu. Tokia įvykių eiga gali Liberalų sąjūdį natūraliai stumti socdemų pusėn.

Todėl tikėtina, kad tikrąją valdančiosios daugumos sudėtį šiemet lems naujos į Seimą prasimušusios partijos. Praėjusiais metais lyg ir būta ženklų, kad Ramūno Karbauskio vadovaujama Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kuri veikiausiai peržengs 5 proc. rinkimų slenkstį, bus labiau linkusi dėtis su dešiniaisiais, tačiau galų gale viską lems derybos po rinkimų dėl postų dalybų.

Antra, prieš kiekvienus ikišiolinius Seimo rinkimus taip pat būdavo įprasta stebėti naujos politinės jėgos susiformavimą. Šįkart ja galėtų tapti iš mažesnių partijų sulipdyta ir todėl senai nauja dešinioji populistinė jėga, greičiausiai vadovaujama Naglio Puteikio. Kitas naujos partijos susikūrimo variantas – regionų aljansas, sudarytas iš visuomeniniams komitetams priklausančių didesnių miestų merų. Tiesa, pastarasis variantas būtų pernelyg sudėtingas organizacine ir asmeninių ambicijų patenkinimo prasme, todėl kur kas mažiau tikėtinas.

Tuo metu naujas dešinysis politinis darinys veikiausiai jau bus pasimokęs iš „Drąsos kelio“ nesėkmės ir rodys daug mažiau radikalios kritikos politinio isteblišmento atžvilgiu. Visgi nėra aišku, prie kurių partijų konstruojamos koalicinės ašies jis prisijungtų. Šios politinės jėgos pasirinkimas be tradicinės postų dalybos priklausys nuo socialdemokratų gebėjimo atremti priekaištus nomenklatūriniu valdymu ir nuo naujos konservatorių vadovybės sugebėjimo neieškoti priešų bei suderinti vertybinę politiką su atvirumu naujiems politiniams sąjungininkams, kurie gali būti itin nenuspėjami. Tačiau būtent tai daro šių metų politinį sezoną įdomų – jame daug svarbesnė bus politikų asmeninė lyderystė ir gebėjimai rasti išeitį iš itin nepatogių strateginių situacijų.

reklama