Pašilio prisistatymas Seime: kodėl prokuratūros sistemoje penkeri metai nepriimami nauji žmonės?
Atnaujinta 12.53

Evaldas Pašilis
Evaldas Pašilis
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
BNS
2015-12-15 12:01

Prokuroras turi matyti ne tik įstatymo raidę, bet ir turinį, sako į generalinius prokurorus siūlomas Ukmergės teismo teisėjas 42 metų Evaldas Pašilis.

„Lietuvos prokuratūrą matau kaip nepriklausomą valstybės instituciją, kuri visų pirma dirba žmogui ir valstybei, kurioje gerbiamos asmens teisės, užtikrinamas nekaltumo prezumpcijos principas, ginamas viešasis interesas. Svarbu, kad Lietuvos prokuratūroje dirbantis prokuroras būtų ne tik išsilavinęs teisininkas, bet ir jaustų atsakomybę prieš žmogų, matytų ne tik įstatymo raidę, bet ir jos turinį“, - antradienį prisistatydamas Seime sakė E.Pašilis.

Jis taip pat įvardijo ir pagrindines, jo matymu, prokuratūros sistemos bėdas - susiskaldymą, nesibaigiančius ginčus dėl darbo krūvio paskirstymo. Vėliau žurnalistų klausiamas, kokius pokyčius matytų prokuratūroje, jis įvardino ikiteisminio tyrimo kokybės gerinimą, bylų ištyrimo terminų trumpinimą, prokurorų profesinį tobulėjimą.

Klausiamas, ar nesibaimina pirmtakų likimo, E.Pašilis sakė nesureikšminantis, jog yra jau trečias šalies vadovės Dalios Grybauskaitės teikiamas į šias pareigas.

„Tikrai nesureikšminu, kad trečias, pasiryžau eiti į šias pareigas, priėmiau sprendimą, gerbiu prezidentės sprendimą, kad pasitikėjo, įvertino mano darbą“, - sakė kandidatas.

Atsakydamas į klausimą, ar tikisi būti palankiai priimtas prokurorų bendruomenės, jis sakė sieksiantis prisistatyti, atsakyti į darbuotojams rūpimus klausimus. „Manau, turėtų teigiamai priimti“, - sakė E.Pašilis.

Klausimus dėl komandos, ką kviestųsi, ar paliktų pavaduotoju dabartinį laikinąjį vadovą Darių Raulušaitį, E.Pašilis sakė esant per ankstyvus.

Prezidentės patarėja Rasa Svetikaitė Seime pristatydama kandidatą sakė, jog pagrindinis motyvas į generalinio prokuroro pareigas siūlyti E.Pašilį yra jo kaip teisininko kompetencija.

„Prokuratūra - viena svarbiausių teisėsaugos institucijų, todėl ir jos vadovas turi būti nepriklausomas, profesionalus teisininkas, turintis vadovavimo patirties, pasižymintis aukštomis moralinėmis savybėmis, gebantis motyvuoti ir sutelkti kolektyvą bendram darbui. Kandidato pasirinkimą šioms atsakingoms pareigoms nulėmė visų pirma tai, kad teikiamas kandidatas yra stiprus teisininkas, turintis įvairiapusės patirties“, - sakė R.Svetikaitė.

Ji taip pat pabrėžė, jog prokuratūrai vadovauti turi ateiti žmogus iš šalies - ne sistemos vidaus.

„Prokuratūros sistemai būtina įveikti besiformuojantį uždarumą. Bet kuri sistema, jei ji tampa per daug uždara, jei į ją neateina nauji žmonės, naujos novatoriškos idėjos, tokia sistema nustoja tobulėti, praranda kritišką požiūrį, motyvaciją ir ją apima rutina“, - sakė patarėja.

Prokuratūros atsinaujinimą kaip vieną prioritetų minėjo ir kandidatas į institucijos vadovus.

„Prokuratūrai reikalingas atsinaujinimas. Sunku rasti argumentų, kodėl prokuratūros sistemoje jau beveik penkeri metai nepriimami nauji žmonės, o kvalifikuoti prokurorai palieka darbą“, - sakė kandidatas.

Kandidatas kalbėjo ir apie prokuratūros atvirumą: „Prokuratūra tikrai turi būti atvira, negalima nuo žmonių nuslėpti vienos ar kitos bylos, ypač rezonansinės, žinoma, neatskleidžiant (detalių), jei ji yra tyrimo stadijoje, bet visuomenė turi žinoti apie sprendimus, sistema neturi būti užsidariusi, prokuratūra turi dirbti savo darbą, bet ir nebūti izoliuota“.

Parlamentarams antradienį pristatytas trečias kandidatas į generalinius prokurorus E.Pašilis. Prezidentūros teigimu, kandidatas yra teisininkas profesionalas, turintis ikiteisminio tyrimo pareigūno, teisėjo darbo ir vadovaujamo darbo patirties.

Po prisistatymo Seime kandidatas dar susitiks su Seimo frakcijomis, o jo kandidatūros svarstymas plenariniame posėdyje numatytas kitą savaitę.

Seimas jau yra atmetęs du valstybės vadovės kandidatus į generalinius prokurorus. Spalio mėnesio pradžioje parlamentarai nepritarė siūlymui generaline prokurore skirti Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkę Editą Dambrauskienę. Vasarą atmesta Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio kandidatūra. Nepaskyrus vadovo, laikinai prokuratūrai toliau vadovauja generalinio prokuroro pavaduotojas D.Raulušaitis.

Pagal Konstituciją, generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Pašilio prisistatymas Seime: kodėl prokuratūros sistemoje penkeri metai nepriimami nauji žmonės?

Evaldas Pašilis
+6