Rusijos lėktuvo aviakatastrofa: versijos kelia tarptautinę sumaištį

BNS, Alfa.lt | ELTA
2015-11-08 10:23

Didžiosios Britanijos dienraštis „The Independent“ straipsnyje apie Egipte nukritusį Rusijos keleivinį lėktuvą skelbia, kad Šarm el Šeicho oro uosto apsaugos kamerų (CCTV) punktas nuolatos buvo „paliekamas be priežiūros“, informuoja BBC.

Anoniminis šaltinis dienraščiui pasakojo, kad kameromis turėjo būti stebimi už keleivių bagažą atsakingi darbuotojai. Be to, anot šaltinio, daugybė stebėjimo kamerų Šarm el Šeicho oro uoste paprasčiausiai neveikia.

Tuo metu bulvarinis dienraštis „The Daily Express“ paskelbė dar vieną nerimą keliančią žinią: neva „Islamo valstybės“ kovotojai Šarm el Šeicho baruose, restoranuose ir viešbučiuose turi ištisą tinklą užsimaskavusių džihadistų.

Dienraštis taip pat praneša, kad, žvalgybos ekspertų nuomone, Rusijos lėktuvą galėjo numušti Britanijos ekstremistai. Britanijos šnipai teigia išgirdę džihadistus, kalbančius su Birmingemui ir Londonui būdingais akcentais, kai šie iškart po sprogimo džiaugėsi dėl lėktuvo nelaimės.

O „The Sunday Times“ skelbia priešingą žvalgybos pareigūnų informaciją: jie įtaria, kad lėktuvo katastrofą suplanavo egiptietis dvasininkas, vadovaujantis „Islamo valstybės“ atšakai Egipte.

Šiuo metu Egipto kurorte yra įstrigę apie 16 tūkst. atostogautojų iš Jungtinės Karalystės. Spėjama, kad kelionės namo jiems gali tekti laukti apie 10 dienų. Kai kuriems britų turistams jau baigiasi grynieji pinigai ir gyvybiškai svarbūs vaistai, skelbia laikraštis „The Sunday People“.

Versijos

Rusijos keleivinio lėktuvo, kuris Egipte patyrė katastrofą, pražudžiusią 224 žmones, viena juodųjų dėžių parodė „baisų, staigų“ galą, sakė naujienų agentūrai AFP apie tyrimą informuotas asmuo.

Pasak jo, skrydžio duomenų registratorius parodė, kad „viskas buvo normalu skrydžio metu, visiškai normalu, ir staiga – nieko“.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pripažino „tikimybę“, kad Rusijos lėktuvas, kuriam sudužus Egipto Sinajaus pusiasalyje žuvo visi 224 jame buvę žmonės, galėjo būti susprogdintas, tačiau pabrėžė, kad kol kas to tiksliai neįmanoma pasakyti.

„Manau, yra tikimybė, kad lėktuve buvo bomba – ir mes tai vertiname labai rimtai“, – B.Obama sakė radijui KIRO, priklausančiam transliuotojui CBS.

Rusijos oro bendrovės „Kogalymavia“ („Metrojet“) laineris „Airbus A321“ sudužo praeitą savaitgalį tuojau po to, kai pakilo iš Raudonosios jūros kurorto Šarm aš Šeicho. Viena iš šios katastrofos priežasčių prielaidų – kad lėktuve buvo susprogdinta bomba.

Džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) prisiėmė atsakomybę dėl šio išpuolio, bet Egiptas ir Rusija tokius pareiškimus vertina skeptiškai. Kairas pareiškė, kad „nėra jokių įrodymų“, palaikančių šią teoriją.

Pasibaisėtinos saugumo sąlygos

Egipto prezidento Abdel Fattaho al Sisi biuras nurodė, kad valstybės vadovas telefonu kalbėjosi su V.Putinu ir kad jiedu susitarė glaudžiau koordinuoti veiksmus, kad būtų geriau užtikrinamas „Rusijos lėktuvų saugumas“.

Didėjant tarptautinės bendruomenės susirūpinimui, Europos oro bendrovės ruošėsi pargabenti namo tūkstančius turistų iš Raudonosios jūros kurorto, virtusio Egipto turizmo sektoriaus brangakmeniu.

Danija penktadienį tapo dar viena Europos šalimi, perspėjusia savo piliečius nevykti į Šarm aš Šeichą. Anksčiau tokius perspėjimus paskelbė Prancūzija, Belgija, Didžioji Britanija ir kitos šalys, o kai kurios oro bendrovės dėl visa pikta uždraudė keleiviams vežtis registruoto bagažo.

JAV taip pat pareiškė sustiprinsiančios saugumo patikras reisuose iš kai kurių oro uostų Artimuosiuose Rytuose.

Šarm aš Šeiche tvyrojo sumaištis, kai tūkstančiai sunerimusių ir įpykusių britų, kurie tikėjosi parskristi namo, buvo išsiųsti atgal į savo viešbučius, Egiptui užblokavus kai kuriuos kitus repatriacijos skrydžius.Rusijos lėktuvo aviakatastrofa: versijos kelia tarptautinę sumaištį

Sinajaus pusiasalyje nukrito lėktuvas
+7