Intriguojantys menininkai savo kūrinius pristatys meno mugėje „Craft Vilnius 2015“

„Craft Vilnius 2015“
„Craft Vilnius 2015“
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2015-11-05 16:00

Tarptautinė taikomojo meno mugė „Craft Vilnius 2015“ šiais metais organizuojama jau nebe pirmą kartą. Pagrindinis taikomųjų menų mugės „Craft Vilnius 2015” tikslas yra pristatyti įdomiausius Lietuvos ir užsienio menininkus, taip pat šiuolaikines taikomojo meno tendencijas. Tokio pobūdžio renginiuose taikomojo meno kūrėjai susitinka vienoje erdvėje, pristato savo taikomojo meno kūrinius mugėje, veda kūrybines dirbtuves, taip pat diskusijas su lankytojais. Mugėje planuojama pristatyti taikomųjų menininkų profesionalų kūrinius iš šiuolaikinės tekstilės, juvelyrikos, drabužių dizaino srities, dirbinius iš odos, metalo, stiklo ir kt.

Taikomojo meno mugė „Craft Vilnius“ 2013 metais svečių teisėmis viešėjo Filadelfijos meno mugėje, kurioje lietuvių taikomojo meno kūrėjai sulaukė išskirtinio dėmesio. Toks dalyvavimas tarptautiniame renginyje šiais metais mugei suteikė galimybę sulaukti daugiau kviestinių taikomojo meno kūrėjų iš kitų šalių – Italijos, Izraelio, Maljorkos, Ukrainos, Latvijos ir Estijos. Mugės atrankoje dalyvauja profesionalios menotyrininkės, kurios atrenka dalyvius ir kuruoja parodos ekspozicijas LITEXPO parodų rūmuose. Profesionalių menotyrininkių komisiją sudaro dr. Danutė Zovienė (žurnalo „Dailė“ redaktorė), meno kritikė ir parodų kuratorė Vaidilutė Brazauskaitė, menotyrininkė Rita Mikučionytė, menotyrininkė dr. Lijana Natalevičienė, menotyrininkė Nijole Nevcesauskienė, dailininkė Aušra Petroškienė, ji taip pat yra šio projekto iniciatorė.

Taikomojo meno mugė „Craft Vilnius“ – tai gyvoji meno istorija. Natūralu, kad ruošiantis, dalyvaujant ar lankantis mugėje kyla klausimų apie taikomųjų menų menininkų profesionalumą ir jų pristatymą užsienio meno rinkoje, ribą tarp profesionalaus ir neprofesionalaus meno bei ribą tarp komercinio ir nekomercinio meno. Į šiuos klausimus sutiko atsakyti projekte dalyvaujančios ir taikomųjų kūrėjų procesus bei projekto realizaciją, įgyvendinimo idėjas stebinčios menotyrininkės Vaidulutė Brazauskaitė ir menotyrininkė, VŠĮ Lietuvos dailininkų sąjungos leidyklos direktorė, dr. Danutė Zovienė:

Ką manote apie taikomojo meno kūrėjų profesionalumą Lietuvoje? Kuo išsiskiriame Europos ir pasaulio kontekste?

Lietuvių menininkai svetur yra vertinami. Tiek tekstilininkai, tiek juvelyrai, tiek odininkai, tiek knygrišiai aktyviai dalyvauja parodose visame pasaulyje. Aš nesakau, kad visi šios taikomojo meno rinkos dalyvių kūriniai yra neginčytinos kokybės. Visgi, nors dėl mūsų šalies mažumo sunku išeiti į tarptautinius vandenis, aš pažįstu labai daug įstabių menininkų, kurie yra žinomi visame pasaulyje, kai kurios iš jų bus galima sutikti „Craft Vilnius“ tarptautinėje meno mugėje. Lygint su pasaulio kontekstu, lietuviški darbai nėra brangūs. Bet vėl susiduriame su lietuvių lavinimo klausimu. Norint sukurti keramikos, tekstilės ar stiklo kūrinius, reikia labai daug intelektinių ir materialinių sąnaudų, kadangi tai nėra masinė gamyba. Gaila, bet dažnai šis darbas lieka neįvertintas. – Pasakojo taikomojo projekto menotyrininkė Vaidilutė Barzdilauskaitė. (Interviu su projekto menotyrininke Vaidulute Barzdiliauskaite „Taikomojo meno mugė craft Vilnius žada nustebinti“http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2014-11-21-taikomojo-meno-muge-craftvilnius-zada-nustebinti-ivairove-ir-profesionalumu/124481)

Gal galėtumėte daugiau pakomentuoti, kur yra riba tarp komercinio ir taikomojo meno? Ar šiuolaikiniame mene yra ryški riba tarp tradicinio ir šiuolaikinio taikomojo meno? Kokiais kriterijais vadovaujatės atrinkdami mugėje dalyvausiančius profesionalius taikomojo meno kūrėjus – dalyvius?

Dalyvavau 2014 m. tarptautinėje taikomojo meno mugės „Craft Vilnius“ atrankoje. Atrenkant kūrinius, kurie bus pristatyti parodinėse erdvėse, buvo atsižvelgiama į kelis vertinimo kriterijus ir aspektus: originali idėja, kūrėjo profesionalumas, meistriškumas, kokybiškas kūrinio atitikimas medžiagoje bei pritaikymas žmogui ir aplinkai.

Taikomajame mene, kaip ir kiekvienoje meno srityje, ribos nyksta – taikomajame mene rasime ir konceptualių sprendimų, ir vaizduojamųjų elementų, ir neribojamos medžiagų pasirinkimo galimybės.

Kalbant apie komercinį ir nekomercinį aspektą, griežtos ribos šiandien taip pat negalima brėžti. Tačiau pats renginio pavadinimas kuriamas vartojant sąvoką „craft“ yra nuoroda į amatą, taigi kūrinys turi būti naudojamas, kitaip tariant, parduodamas renginio-mugės metu. Viskas priklauso nuo renginio idėjos profesionalaus išpildymo medžiagoje. – Pasakojo menotyrininkė dr. Danutė Zovienė.

Šios tarptautinės taikomojo meno mugės „Craft Vilnius“ renginių gausa išsiskirs renginių įvairove, kuri sudomins ne tik žiūrovą, bet ir pirkėją: menininkų kūrybinių dirbtuvių organizavimas, meno dirbinių pardavimas, aktyvus darbas su reklama iki renginio, daug dėmesio dalyvaujančių menininkų – personalijų – pristatymui žiniasklaidoje, „Craft Vilnius“ projekto tinklalapyje.

Taikomojo meno mugė bendradarbiauja su įvairiomis meno institucijomis iš Ukrainos, kuratoriais iš Italijos, taikomojo meno muziejais iš Rygos. Pagrindinis projekto rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba. Organizatorius „VŠĮ naujas miesto veidas“. Informaciniais rėmėjai – „Kamanė“, „Alfa“, „Kulturpolis“, „Kauno diena“, „Bernardinai“ ir kt. Tarptautinio taikomojo meno mugė vyks gruodžio 3–6 dienomis, LITEXPO parodų rūmuose Vilniuje.

Intriguojantys menininkai savo kūrinius pristatys meno mugėje „Craft Vilnius 2015“

„Craft Vilnius 2015“