„Tutkaus draugų“ skandalas KAM: pulkininkas nesitraukia

J. Olekas ir D. Užkuraitis
J. Olekas ir D. Užkuraitis
  © Alfa.lt fotomontažas
Tomas Dapkus | Alfa.lt
2015-09-28 11:01

Nepaisant Juozo Oleko vadovaujamą Krašto apsaugos ministeriją (KAM) purtančio protegavimo ir neskaidrių pirkimų skandalo, jo epicentre atsidūręs KAM pajėgumų ir ginkluotės generalinis direktorius pulkininkas Darius Užkuraitis neketina trauktis iš pareigų. Praėjusią savaitę buvo priverstas atsistatydinti artimas ministro Juozo Oleko bendražygis, buvęs kariuomenės vadas atsargos generolas Valdas Tutkus. Atsargos generolas pasitraukė iš Gynybos ir saugumo pramonės (GSP) asociacijos direktoriaus pareigų.

Vienas skandalo veikėjas pasitraukė

Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad krašto apsaugos sistemai rengiantis istoriniam ginkluotės pirkimui – už 300 milijonų eurų įsigyti kovines pėstininkų mašinas – krašto apsaugos ministro J. Oleko aplinka ir jos globojamas verslas nusprendė pasišildyti didžiausiam iki šiol kovinės technikos pirkimui skirtais dešimtimis milijonų eurų.

Kaip jau rašė Alfa.lt, J. Oleko ministerijai artimos GSP asociacijos direktorius atsargos generolas V. Tutkus vokiškų „Boxer“ šarvuočių gamintojams nurodė konkrečias jo asociacijai priklausančias įmones, kurios esą turėtų remontuoti Lietuvai parduodamus šarvuočius. Buvo nurodyta 90 mln. Eur skirti įmonėms „Arveka“, „Altas“ ir „Elsis“.

Savo laiške V. Tutkus primygtinai pabrėžė, kad bendradarbiavimas su Egidijaus Skužinsko vadovaujama (eina prezidento pareigas – Alfa.lt) asociacija, kurios direktoriumi tada buvo V. Tutkus, užtikrins ir sklandų sandorį su Lietuvos krašto apsaugos ministerija. Pabrėžtina, kad V. Tutkaus veiksmai, nurodantys, su kuo vokiečiams Lietuvoje reikėtų bendradarbiauti, buvo koordinuojami su Krašto apsaugos ministerijos Pajėgumų ir ginkluotės generaliniu direktoriumi pulkininku D. Užkuraičiu.

Mažiausiai trijų tarptautinių kompanijų atstovai Alfa.lt patvirtino, kad pulkininkas D. Užkuraitis vesti pokalbius dėl atėjimo į Lietuvą nukreipdavo pas V. Tutkų. O tie pokalbiai vykdavo pulkininko D. Užkuraičio kabinete Krašto apsaugos ministerijoje. Po skandalo V. Tutkus pasitraukė iš asociacijos direktoriaus pareigų.

Žada likti poste

„Nuomonės neturiu. Nesu tos istorijos herojus, todėl nuomonės apie tai aš neturiu“, – dabar Alfa.lt ginasi KAM pajėgumų ir ginkluotės generalinis direktorius pulkininkas D. Užkuraitis, nenorintis vertinti V. Tutkaus pasitraukimo.

Pats pulkininkas D. Užkuraitis nesiruošia sekti atsargos generolo V. Tutkaus pavyzdžiu.

„Kodėl turėčiau. Tikrai nesitrauksiu“, – Alfa.lt D. Užkuraitis.

Dėl skandalo karininkas kaltina žiniasklaidą ir teigia esąs nekaltas.

Beje, neoficialiais duomenimis, yra žinoma, kad V. Tutkų į GSP asociacijos direktorius galėjo pasiūlyti būtent aukštas karininkas iš KAM. Gal pulkininkas D. Užkuraitis galėtų plačiau apie tai papasakoti?

Ministro proteguojami verslininkai

Tuo metu šešėlinė krašto apsaugos ministrė, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narė konservatorė Rasa Juknevičienė pareiškė, kad „krašto apsaugos ministro J. Oleko personalo politika atvedė prie to, jog šiandien yra sukelta daug abejonių dėl pėstininkų kovos mašinų įsigijimo“.

Alfa.lt primena, kad vieną iš savo patarėjų – pulkininką D. Užkuraitį – krašto apsaugos ministras J. Olekas paskyrė ministerijos pajėgumų ir ginkluotės generaliniu direktoriumi, o kitas J. Oleko aplinkos žmogus, buvęs kariuomenės vadas atsargos generolas leitenantas V. Tutkus ne be Krašto apsaugos ministerijos įtakos tapo GSP asociacijos, kuri vienija daug užsakymų krašto apsaugoje laiminčias įmones, direktoriumi. Šią „Arveka“ prezidento Egidijaus Skužinsko vadovaujamą asociaciją tiek Lietuvos, tiek užsienio kompanijoms atvirai proteguoja tiek krašto apsaugos ministras J. Olekas, tiek pajėgumų direktorius plk. D. Užkuraitis.

„Dar kartą sakau, jokios organizacijos mums nedaro įtakos, mums daro įtaką tie faktai, apie kuriuos ne kartą kalbėjau: kokybė, laikas, kaina, mūsų bendradarbiavimas. Tie dalykai svarbūs ir dėl jų priimsime sprendimus. O kad būtų galimybė ir Lietuvos gamintojams dalyvauti vykdant aptarnavimus, tai yra priimtina mums ir džiaugsimės, jei tokie sprendimai bus priimti“, – aiškina krašto apsaugos ministras J. Olekas.

„KAM atsakinga už koordinavimą. Tas laiškas siųstas man, nes aš turiu skyrių, kuris koordinuoja mokslo ir pramonės bendradarbiavimą. Yra poreikis pramonės, užsienio gamintojų susirasti kontaktus Lietuvoje. Jie kreipiasi į mus, mes juos suvedame. Mes turime moralinę pareigą puoselėti technologijas Lietuvoje, bet tai jokiu būdu nereiškia, kad viena asociacija, netgi ta, kuri turi bendradarbiavimo sutartį, yra kuo nors išskirtinė“, – dabar ginasi KAM pajėgumų ir ginkluotės generalinis direktorius plk D. Užkuraitis.

Juknevičienė: Tutkaus draugai neturėtų būti prileidžiami

R. Juknevičienė sako, kad „svarbiausias karinius įsigijimus kontroliuojančias pareigas užimtų vakarietiško mąstymo žmonės. Valdo Tutkaus draugai neturėtų būti prileidžiami tvarkyti tokių svarbių klausimų apskritai. Deja, dabar būtent taip ir yra“.

Jungtinė J. Oleko vadovaujamos Krašto apsaugos ministerijos, jos pajėgumų ir ginkluotės generalinio direktorius pulkininko D. Užkuraičio ir V. Tutkaus užkulisinė veikla sukėlė tiek bangų, kad įsikišo prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pareikšta, kad dėl šarvuočių pirkimo spręs Valstybės gynimo taryba (VGT), nors anksčiau šalies vadovė sakė, kad nemato reikalo kiekvieno Krašto apsaugos ministerijos pirkinio laiminti VGT, tad, ką pirkti, turėtų spręsti ministerija.

Šio straipsnio autorius yra Tomas Dapkus, viešoje erdvėje apkaltintas daręs politikams įtaką, kuri galimai nedera su žurnalisto etika. Alfa.lt iš „MG Baltic Media“ įsigijus žiniasklaidos grupei „Naujienų centras“ T. Dapkus šiame portale nebedirba.

„Tutkaus draugų“ skandalas KAM: pulkininkas nesitraukia

J. Olekas ir D. Užkuraitis
+2