Didžiausias iššūkis bibliotekoms – pritraukti paauglius

„(Re)Start“ akimirkos
„(Re)Start“ akimirkos
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2015-09-21 10:19

Vaikų literatūros tyrinėtojo dr. Kęstučio Urbos teigimu, jaunimui skirta lietuvių literatūra, dar visai neseniai išgyvenusi krizę, ima sparčiai atsigauti – vaikams ir paaugliams skirtų knygų sąrašas kasmet tampa vis ilgesnis. Vis dėlto, bibliotekininkams pritraukti jaunuosius skaitytojus nėra lengva užduotis ne tik todėl, kad biblioteka ne visuomet turi galimybę įsigyti naujausias knygas, bet ir dėl to, kad paaugliai paprasčiausiai nežino apie platų bibliotekų paslaugų spektrą.

„Pritraukti jauną žmogų į biblioteką darosi vis sudėtingiau – daugiau nei trečdalis paauglių iš viso neskaito, o likusioji dalis dažniau renkasi knygynus ar elektronines knygas, – teigia Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Laura Juchnevič. – Paaugliai yra bene sudėtingiausia skaitytojų grupė – jie neretai būna kategoriški, bekompromisiai, labiau mėgstantys pasikliauti savo, o ne suaugusiųjų nuomone – tai normalus, pereinamasis periodas.“ Jos teigimu, biblioteka stengiasi mokytis ir augti kartu su kiekviena karta, prisitaikyti prie jos poreikių. Bibliotekose ne tik diegiamos skaitmeninės technologijos, bet ir organizuojami įvairūs renginiai, paskaitos, diskusijos, steigiami knygų klubai ir kita veikla.

L. Juchnevič teigimu, pirmojo urbanistinio skaitymo festivalio „(Re)Start“ idėja taip pat gimė iš noro parodyti skaitymo džiaugsmą paaugliams, supažindinti juos su literatūros naujovėmis bei atgaivinti ryšį tarp jaunimo ir bibliotekos. Festivalio organizatoriai sugalvojo daugiau nei dvidešimt įvairių skirtingų veiklų jaunimui – nuo susitikimo su žinomais žmonėmis iki atvirų paskaitų ir žaidimų. Viena neįprasčiausių atrakcijų – literatūrinė vaistinė, veikianti viso skaitymo festivalio metu. Pasak L. Juchnevič – tai tarsi savotiškas žaidimas: į vaistinę atėjęs žmogus, priklausomai nuo to, kokia jo nuotaika ar mintys, gauna receptą nuo liūdesio, nerimo ar netgi ilgesio. Kiekviename recepte nurodytas vienintelis vaistas – knyga, kurios turinys, pasak festivalio organizatorių, išvaikys blogas mintis.

Šį festivalio savaitgalį, skirtą informaciniam raštingumui bei skaitymui, vyks kultūros gyvenimo žurnalo jaunimui „Pašvaistė“ autorių garsiniai skaitymai, jaunųjų poetų skaitymai, rašytojo Justino Žilinsko vedamas protmūšis, susitikimas su poetu Vainiumi Baku bei kitos jauniesiems skaitytojams skirtos pramogos. Savo projektą pristatys ir trijų menininkų Juozo Žitkausko, Manto Balakausko bei Ernesto Noreikos įkurta asociacija „Slinktys“, užsiimanti kultūrine-šviečiamąja veikla, organizuojanti susitikimus su rašytojais ir muzikantais. Įkūrėjų teigimu, jų tikslas – suburti jaunuosius meno sričių atstovus bei sukurti jiems erdvę laisvai reikštis ir tobulėti.

Organizatoriai sako, kad festivalyje esančios pramogos – tai būdas parodyti jaunimui, kad biblioteka yra ne tik knygas išduodanti įstaiga, bet ir vieta, kurioje galima įdomiai praleisti laisvalaikį. Organizatoriai tikisi, kad šį savaitgalį vyksianti antroji festivalio dalis pritrauks dar daugiau jaunųjų knygų mylėtojų.

Nemokamas urbanistinis skaitymo festivalis „(Re)Start“ vyks rugsėjo 18-19 dienomis, Adomo Mickevičiaus bibliotekos vidiniame kiemelyje. Daugiau informacijos apie renginį ir jo programą galima rasti internetinėje svetainėje: http://restart.amb.lt/.

Didžiausias iššūkis bibliotekoms – pritraukti paauglius

„(Re)Start“ akimirkos