Daiva Tušlaitė​ – dviratininkė, pasukiojanti ir kombaino vairą

Daiva Tušlaitė (viduryje) / Tomo Gaubio nuotr.
Daiva Tušlaitė (viduryje) / Tomo Gaubio nuotr.
  © Alfa.lt

Viena talentingiausių Lietuvos dviratininkių vadinta Daiva Tušlaitė keleriems metams buvo dingusi iš trasų. Bet ilgai neištvėrė be šios sporto šakos ir sugrįžusi įrodinėja, kad talentas niekur nedingo.

2013 m. vėl ant dviračio atsisėdusi sportininkė pernai iškovojo šalies pirmenybių sidabrą atskiro starto lenktynėse, o šių metų Lietuvos čempionate triumfavo grupinėse lenktynėse ir laimėjo bronzą atskiro starto varžybose.

Titulų sąskaitą ji pildo ir atstovaudama Italijos klubui „Inpa Bianchi Giusfredi“, su Lietuvos rinktine dalyvavo Europos žaidynėse Baku.

Išsiskyrimas nebuvo sunkus

„Gal paprasčiausiai buvau pavargusi, man, jaunai dviratininkei, teko daug lenktyniauti su vyresnėmis moterimis. Tai mane išsekino. Atsirado ir sveikatos problemų. Mano apsisprendimas buvo labai staigus. Pamažu dingau iš dviračių sporto. Galbūt taip reikėjo“, – dabar sako 29 metų Daiva.

Su didžiuoju sportu jai nebuvo sunku skirtis. Norėjosi ko nors nauja. Daiva sukūrė šeimą su žinomu Lietuvos motokroso meistru, septyniskart šalies čempionu Mariumi Ragažinsku, kuris po 18 metų aktyvaus sportavimo ėmėsi ūkininkavimo. Šeimoje gimė dukra Kamilė, kuriai dabar penkeri.

Paragavo trenerės duonos

Pasibaigus motinystės atostogoms, reikėjo ieškotis darbo. Daiva gavo pasiūlymą treniruoti „Fortūnos“ klubo mergaites. Panevėžio rajone surinko grupelę ir porą metų su ja kruopščiai dirbo.

„Nuvažiavus su mergaitėmis į varžybas pradėdavo virpėti širdis, prisiminus, kad ir aš anksčiau aktyviai važinėjau dviračiu. Ne kartą norėjosi vėl ant jo sėsti. Po truputį su mokinėmis pradėjau dalyvauti viename kitame maratone. Vėl grįžo noras sportuoti“, – prisimena D. Tušlaitė.

Pakalbinta trenerio Valerijaus Konovalovo, Daiva vėl pradėjo sportuoti 2013-aisiais. Tiesa, po ilgų svarstymų. Jos sugrįžimui pritarė ir vyras. Tuo labai džiaugėsi ir jos pirmoji trenerė Loreta Zopelienė, su kuria ir šiandien palaiko glaudžius ryšius.

„Man pirmoji trenerė visada išliks pirmąja. Pati geriausia, mylimiausia. Valerijų Konovalovą taip pat labai gerbiu, jis yra pats geriausias Lietuvos dviračių treneris“, – sako D. Tušlaitė.

Daiva Tušlaitė / Tomo Gaubio nuotr.

Padeda vyrui ūkininkauti

Sportininkė neslepia: norisi kuo greičiau pasiekti gerų rezultatų. Tačiau dabar tai padaryti nelengva. Auga dukra, kai Daiva sugrįžta iš Italijos, reikia ir vyrui padėti – jis ūkininkauja Panevėžio r., Naujamiestyje, užsiima gyvulininkyste ir augalininkyste.

Kartais Daiva taip pat sėda į kombainą padirbėti. Tačiau savęs ūkininke ji kol kas neįsivaizduoja. Mažoji Kamilė kasdien eina į darželį, o savaitgaliais turi daug pagalbininkų: močiutės, seneliai, Daivos sesuo, Mariaus giminės. Per šiemetinį čempionatą Ignalinoje Daiva buvo su savo vyru ir dukra.

Mama teigia, kad Kamilė kažin ar bus sportininkė, nes šiek tiek pritingi, nors paspirtuku ir dviratuku kasdien važinėja.

Atstovauja Italijos klubui

D. Tušlaitė nuo praėjusių metų atstovauja italų klubui „Inpa Bianchi Giusfredi“, kurio viena vadovių – Edita Pučinskaitė. „Kitąmet Edita ketina dirbti komandos trenere, nes dabar tai daryti sudėtinga – šeimoje auga du vaikučiai“, – pasakoja Daiva.

Žymiosios Lietuvos dviratininkės dėka Italijoje ir atsirado D. Tušlaitė. E. Pučinskaitė paskambino V. Konovalovui ir pranešė, kad klube yra viena laisva vieta ir italai nori priimti Lietuvos dviratininkę. Treneris pasiūlė kelias sportininkes, bet Edita išsirinko Daivą.

„Gal todėl, kad, kai ankstesniais metais su Edita kartu važinėdavome po varžybas, jai dažnai padėdavau. Pasaulio čempionė, matyt, mane ir prisiminė“, – mano Daiva.

Jos komanda nuomoja namą, kuriame lietuvė gyvena su keturiomis užsienietėmis, o italės – savo namuose, jos tik atvažiuoja į bendras treniruotes. Sportininkės aprūpintos dviračiais, sportiniu inventoriumi, gauna nedidelį atlyginimą.

„Su Kamile nesimatau daugiausia vieną mėnesį. Šiuolaikinės technologijos leidžia įvairiais būdais su ja bendrauti, tačiau ir jai, ir man širdelę skauda. Kartais bendraudamos ir paverkiame, tačiau kol kas dukrelė laikosi šauniai“, – sako Daiva.

Panevėžietė labai daug varžosi, daugiausia – daugiadienėse lenktynėse Belgijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Vokietijoje, Italijoje.

D. Tušlaitė neseniai dalyvavo pirmosiose Europos žaidynėse Baku ir grupinėse lenktynėse buvo 25-a. „Finišuoti labai padėjo Aušrinė Trebaitė, tačiau nepasirinkau geros pozicijos, buvau prispausta prie sienelės. Atvažiavau su pagrindine grupe, labai išgyvenau, kodėl neišlindau į finišą“, – prisipažįsta Daiva.

* * *

Lietuvos moterų rinktinės vyr. treneris Valerijus Konovalovas: „Daiva Tušlaitė – labai talentinga dviratininkė, yra laimėjusi daug varžybų ir tapusi prizininke jaunių ir suaugusiųjų grupėse. Sportininkė į mano grupę perėjo nuo 18 metų. 2008-aisiais per Lietuvos čempionatą Ignalinoje ji tapo atskiro starto varžybų čempione ir aplenkė Dianą Žiliūtę bei Editą Pučinskaitę. Didelį smūgį ir traumą Daiva patyrė, kai nenuvažiavo į Pekino olimpines žaidynes. Vėliau sportininkė ištekėjo, pagimdė dukrelę ir pusantrų metų dirbo trenere. Po ketverių metų pertraukos moteris vėl sėdo ant dviračio. Kaip sakoma, apetitas ateina valgant. Prieš porą metų Daivos paprašiau dalyvauti Lietuvos čempionate Utenoje ir padėti mūsų jaunosioms dviratininkėms, ji sutiko. Užėmė penktąją vietą ir iškovojo teisę dalyvauti pasaulio čempionate. Daiva stipri ir atskiro starto, ir grupinėse, daugiadienėse lenktynėse. Ji universali dviratininkė. Tikėjau jos pergale šiemetiniame šalies čempionate Ignalinoje ir Daiva manęs nenuvylė – laimėjo grupines lenktynes.“