„Gatvės gyvos“: apsilankymas viename seniausių sostinės rajonų
Alfa.lt reporteris

Ekskursija Naujininkuose
Ekskursija Naujininkuose
  © Youtube.com

„Gatvės gyvos“ – tai kvietimas atrasti Vilnių. Trečiadienio vakarą skubu į Vilniaus geležinkelio stotį. Tik šį kartą lauksiu ne bėgių gausme atvykstančio traukinio. Kaip ir keliasdešimt kitų vilniečių, 3-iajame perone po besiniaukstančiu dangumi žvalgausi gido, kuris mus lydės pažinti vieno iš rečiausiai turistų akį patraukiančių miesto rajonų – Naujininkų.

„Kad ir ką teko girdėti anksčiau, faktas, jog Naujininkai – vienas seniausių rajonų dabartiniame Vilniuje, tad patikėkite, jame tikrai yra ką pamatyti“, – rašoma kvietime į nemokamą ekskursiją.

Aplink atpažįstu veidus tų, su kuriais jau teko kartu pasivaikščioti pirmojoje „Gatvės gyvos“ ekskursijoje po menu alsuojantį Užupį.

„Šį kartą pasiruošti buvo daug sudėtingiau, knygose, archyvuose labai nedaug medžiagos apie Naujininkus“, – pasakojo pats maršrutus rengiantis iniciatyvos autorius Albertas Kazlauskas.

Ir vis dėlto informacijos, stebinančių faktų ir įdomių objektų „pasaulyje už bėgių" tikrai nestigo. Daugiau nei dvi valandas mūsų nemaža grupelė tyrinėjo Naujininkų įvairovę – nuo specifinės įkalinimo įstaigos, už kurios grotų buvo atsidūręs ne vienas žinomas visuomenės veikėjas, iki žvilgančiais kupolais pasipuošusios cerkvės, kurios gėlynus artėjant nakčiai tyloje laisto stačiatikių vienuolės. Panašu, kad net ir daug metų šiame rajone gyvenantiems buvo nemaža naujų atradimų. „Nes Vilnius nėra tik Senamiestis“, – trumpai į klausimą, kaip gimė „Gatvės gyvos“ idėja, atsakė Vilniuje gimęs ir užaugęs gidas.

Šios iniciatyvos siekis – miesto pažinimą paversti prieinamu visiems. „Norintys turo pabaigoje gali palikti arbatpinigių, tačiau tai nėra privalu, visos mano ekskursijos yra nemokamos“, – teigė Albertas, kartais kaip atlygį dovanų gaunantis šokolado plytelę, naminių keksiukų ar stiklainį medaus. Nuo pat pirmųjų pasivaikščiojimų Užupyje „Gatvės gyvos“ sulaukė didelio susidomėjimo.

„Žmonių palaikymas ir smalsumas tikrai motyvuoja toliau dirbti“, – šypsosi gidas.

Kokį neįprastą maršrutą pasiūlys artimiausiu metu, Albertas dar neišduoda. „Turiu įvairiausių idėjų, susijusių ir su atokesniais Vilniaus rajonais, ir su senamiesčiu“, – teigė „Gatvės gyvos“ autorius ir ragino sekti naujienas „Facebook“ paskyroje. Gidas taip pat kviečia visus vilniečius jungtis savo idėjomis ir siūlyti galimus maršrutus.

„Visad ekskursijų metu kviečiu dalyvaujančius prisijungti savo žiniomis, papildyti mano turimą informaciją. Neretai vietiniai rajono gyventojai atskleidžia pačias įdomiausias istorijas, kurių niekad nerastum jokiose knygose“, – sakė A. Kazlauskas.

Albertas taip pat pridūrė, kad „Gatvės gyvos“ iš vilniečių laukia įdomių miesto fotografijų, kurios bus publikuojamos „Facebook“ paskyroje, o vėliau galbūt išaugs ir į parodą miesto erdvėse.