Saldus užsimiršimas: transriebalai gadina atmintį

Greitas maistas
Greitas maistas
  © Flickr

Perdirbtuose maisto produktuose esantys transriebalai neigiamai veikia mūsų atmintį, paskelbė JAV mokslininkai iš San Diego. O jų daugiausia būna skaniausiuose produktuose: saldumynuose, greitojo maisto produktuose, šaldytose picose, gruzdintuose gaminiuose.

Kalifornijos universiteto mokslininkai įrodė, kad transriebalai iš perdirbtų maisto produktų dažnai būna kalti dėl žmonių atminties pablogėjimo. JAV maisto produktų ir medikamentų priežiūros valdyba net pasirūpino uždrausti transriebalų naudojimą šalies maisto produktuose.

Saldumynai

Mokslininkai atliko keletą eksperimentų, kuriuose dalyvavo 1 018 vyrai, turėję atlikti įvairius atminties testus. Prieš testus visi dalyviai papasakojo apie save, savo mitybos būdą ir pomėgius. Per tyrimus buvo nustatyta, kad vyrams iki 45 metų net vienas papildomas transriebalų gramas per dieną pablogina atmintį, jie sugeba įsiminti gerokai mažiau testo žodžių.


Greitas maistas

Mokslininkai nustatė, kad blogiausią poveikį transriebalai daro produktyviausio amžiaus vyrams (iki 45 metų).

Transriebalų poveikis moterims kol kas nėra ištirtas.

Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad transriebalų, susidariusių iš dalies hidrinant aliejų, vartojimas neigiamai veikia širdį ir kraujagysles ir didina infarkto bei insulto riziką.

Saldumynai

Kas yra transriebalai?

Transriebalai (transriebalų rūgštys) yra pavojingiausi maisto riebalai. Nedideli transriebalų kiekiai natūraliai aptinkami kai kuriuose mėsos ir pieno produktuose. Vis dėlto kenksmingesni yra perdirbtuose maisto produktuose esantys dirbtiniai transriebalai. Dirbtiniai transriebalai susidaro cheminiu būdu iš dalies hidrinant augalinį aliejų. Hidrinimo proceso metu augalinis aliejus paverčiamas pusiau kietais riebalais, naudojamais margarinuose ir komerciniam maistui ruošti. Iš dalies hidrinti augaliniai riebalai arba transriebalai yra patrauklūs maisto pramonei, kadangi pasižymi ilga tinkamumo vartoti trukme, yra stabilūs gruzdinant maisto produktus, jų pusiau kieta konsistencija tinkama kepinių, saldumynų ir greitai paruošiamo maisto gamyboje.