„Jukos“ šešėlis: Prancūzijoje areštuotas Rusijos naujienų agentūrų turtas
Rusija atsisako mokėti milijardines kompensacijas

Naujienų agentūra „Rusija šiandien” (RT) – Kremliaus tarptautinio poveikio įrankis
Naujienų agentūra „Rusija šiandien” (RT) – Kremliaus tarptautinio poveikio įrankis
  © SCANPIX
BNS | Alfa.lt
2015-06-18 17:10

Prancūzijoje areštuotas Tarptautinės informacinės agentūros „Rusija šiandien”, o Prancūzijoje ir Belgijoje – valstybinės Rusijos naujienų agentūros TASS turtas, skelbia Meduza.io ir kitos Rusijos žiniasklaidos priemonės.

Pranešimus apie „Rusija šiandien”, valdančios visame pasaulyje žinomą žiniasklaidos prekės ženklą RT, aktyvų įšaldymo patvirtino naujienų agentūros vyriausioji redaktorė Margarita Simonian. Ji nenurodė, kaip Prancūzijos pareigūnų veiksmai paveiks agentūros veiklą.

„Susidarius tokiai situacijai Prancūzijoje, bendrovė pasirūpino tuo, kad ten nebūtų imtasi priemonių stabdant radijo ir interneto transliacijas”, – sakė M. Simonian.

TASS atstovai Gazeta.ru pareiškė, kad šiuo metu „vykdomas darbas bendros valstybės politikos rėmuose”.

Anksčiau ketvirtadienį Rusijos VTB banko vadovas Andrejus Kostinas pranešė apie tai, kad buvo areštuotos Rusijos įmonių sąskaitos dukteriniame VTB.

Prancūzijos pareigūnai tokių priemonių griebėsi, vykdydami Hagos arbitražo teismo sprendimą priteisti kompensaciją buvusiems privačios naftos bendrovės „Jukos”, sunaikintos Kremliaus, akcininkams.

Dar birželio 17 dieną Rusijos turtai buvo areštuoti ir Belgijoje. Teismo nutartį vykdantys antstoliai pareiškė, kad turtas areštuotas Belgijos arbitražo 2014 metų birželio 18 dienos nutartimi dėl bendrovės „Yukos Universal Limited“ ieškinio patenkinimo. Ieškinio vertė – 1,6 mlrd. eurų.

Europos Taryba ketvirtadienį išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad šio turto areštas negali būti siejamas su „Jukos“ byla Europos Žmogaus Teisių Teisme. „Europos Žmogaus Teisių Teismo nutarties „Jukos“ byloje vykdymą Europos Tarybos ministrų komitetas tebesvarsto su visomis šalimis, taip pat ir su Rusija“, – teigiama pranešime.

Praėjusių metų liepos pabaigoje Europos Žmogaus Teisių Teismas įpareigojo Rusiją sumokėti buvusiems „Jukos“ akcininkams 1,86 mlrd. eurų kompensaciją už faktinį jų turto nusavinimą. Maskvos bandymas tai apskųsti buvo nesėkmingas. Ši nutartis buvo paskelbta praėjus kelioms dienoms po to, kai tarptautinis arbitražo teismas Hagoje nurodė Rusijai sumokėti rekordinę 50 mlrd. JAV dolerių kompensaciją dėl jos bendrovės, anksčiau priklausiusios Kremliaus kritikui Michailui Chodorkovskiui, ekspropriacijos.

Sprendimą teismas grindė tuo, jog Rusijos vyriausybė, faktiškai nusavindama privačią „Jukos“, pažeidė Energetikos chartiją – taip pat ir Rusijos pasirašytą tarptautinį dokumentą dėl bendradarbiavimo ir investicijų apsaugos energetikos srityje. Šią nutartį Maskva kategoriškai atsisakė pripažinti.

Buvusi didžiausia Rusijos naftos bendrovė „Jukos“ išardyta po M. Chodorkovskio arešto 2003 metais. Buvęs turtingiausias Rusijos žmogus buvo suimtas tuojau po to, kai prezidentas Vladimiras Putinas perspėjo stiprėjančią oligarchų klasę nesikišti į politiką. 10 metų kalėjęs pagal dvi itin prieštaringai vertinas bylas dėl sukčiavimo, vengimo mokėti mokesčius ir pinigų plovimo, M. Chodorkovskis 2013 metų pabaigoje buvo paleistas į laisvę ir nedelsiant išvyko iš Rusijos.

Rusijos ekonominės plėtros ministras Aleksejus Uliukajevas ketvirtadienį pabrėžė, kad šalis kategoriškai atsisako mokėti kompensacijas „Jukos” akcininkams.

„Jukos“ šešėlis: Prancūzijoje areštuotas Rusijos naujienų agentūrų turtas

Naujienų agentūra „Rusija šiandien” (RT) – Kremliaus tarptautinio poveikio įrankis
+2