Tėvų išradingumas: vaikams suteikia Ganaslingailės, Maoksto bei Lkinetos vardus
Rečiausių vardų sąrašas

Pirmagimis
Pirmagimis
  © 123rf.com
Alfa.lt
2015-05-28 10:49

Šalies Migracijos departamentas, fiksuojantis ir registruojantis naujagimių vardus, pateikė kiek neįprastą ataskaitą, kurioje surinkti praėjusiais metais vaikams duoti itin reti vardai.

Galima pastebėti, kad 2014 metais tėvai buvo ypač išradingi ir vaikams suteikdavo ganėtinai neįprastus vardus, tiesa, tai nebuvo dažnas reiškinys, tačiau iš visos Lietuvos migracijos padalinių suplaukę duomenys atskleidė, kad tradicinius vardus netrukus gali pakeisti tokie vardai kaip Ganaslingailė, Filibertas ar Lakštutė.

Pateikiame neįprasčiausių bei rečiausių vardų, fiksuotų 2014–2015 metais, sąrašą:

2014 metų rečiausių kolekcija: Ganaslingailė, Etunijus, Lefilitė, Filibertas, Renida, Vataris, Mylita, Lakštutė, Evenika, Agita, Aveniras.

2015 metų: Šiaurė, Enzas, Lkineta, Minalda, Gilė, Maokstas, Džinetasita, Falena, Tyra, Oridijus, Enis, Ainėjus.

Lietuviai neturi nerekomenduojamų vaikų vardų sąrašo, tačiau apie geriausias vardų formas, galimas reikšmes ir net pravardes sužinoti gali Valstybinėje lietuvių kalbos komisijoje. Į ją kreipiasi ir paprasti piliečiai, ir dėl neįprastų vardų galvas laužantys Civilinės metrikacijos biurų darbuotojai.

Raidas, Fatima, Hila – dėl šių naujesnių svetimos kilmės vardų komisijai tenka konsultuoti juos išrinkusius tėvus. Lietuviai specialistų klausia, ar vardas atitinka vardui keliamus reikalavimus, kokia jo reikšmė. Kai kuriais atvejais jie pasitikrina net tai, kaip gali pravardžiuoti vienokiu ar kitokiu vardu pavadintą jų vaiką.

„Dėl vardų taisyklingumo Kalbos komisijai iš tiesų teka konsultuoti ir piliečius, ir metrikacijos tarnybas. Klausiama ne šiaip sau – klausiama dėl abejotinų formų. Remdamiesi Civilinio kodekso nuostata, kad vardas, pavardė, vietovardžiai rašomi pagal lietuvių kalbos taisykles, nepritariame vardo Lidija keitimui į Lydia, Sofija į Sofia, Eugenija į Eugenie, Ingė į Inge, Jolanta į Yolanta ir panašiai.

Reikia pastebėti, kad tokiais atvejais faktiškai pageidaujama ne keisti vardą, o užrašyti pagal kitos kalbos taisykles, dėl tos pačios priežasties nepritariame tokiems vardams kaip Tano, Brigitta, Wiktoria, Henriette – vardai turėtų būti užrašyti lietuviškomis raidėmis, su galūnėmis, atspindinčiomis asmens lytį, kaitomi“, – bene dažniausiai pasitaikančius pageidavimus ir svarbiausius draudimus įvardijo Kalbos komisijos vyriausioji specialistė Aistė Pangonytė.

Kalbos komisijos žinioje yra vardų pasvetainė, kurioje stengiamasi aprėpti visus įmanomus Lietuvos piliečių vardus, pateikti rekomenduojamų sąrašą. Iki šiol vyrų ir moterų vardų žmonės ieško 4 tūkst. pavyzdžių turinčiame „Lietuvių vardų kilmės žodyne“, tiesa, atsižvelgti į jo rekomendacijas ne visuomet nori.

Gyventojų registro duomenimis, iš visų duomenų bazėje sukauptų daugiau kaip 3,5 mln. Lietuvos piliečių vardų populiariausi – Ona ir Jonas, taip pat mūsų šalyje daug Antanų, Tomų, Vytautų, Juozų, Irenų, Reginų, Janinų, Kristinų.

Patys rečiausi vardai – tie, kurių per visą nepriklausomybės laikotarpį užfiksuota tik po vieną. Tai Algenė, Donatilė, Gilmė, Gervilė, Geitautė, Kilnė, Vilgaudė, Lygaudė, Kilminta, Vaidimantė, Vydenė, Jotautė, Flavija, Dingailė, Vainorė, Gedilė, Jundilė, Augvydas, Angelius, Alivydas, Čiovydas, Lybartas, Krescencijus, Dargis, Diomedas, Gražvydis, Jacintas, Vytarius.

Lietuvoje pastaraisiais metais atsirado dvi Ventės, penkios Gaisvos, vienas Achilas, du Tavijai, viena Akva, šešios Esmilės, viena Ilitija. Pasitaikė su krikščionims svarbiais įvykiais susijusių vardų – 2010 metais vienas Lietuvos pilietis tėvų pavadintas Erodu, o 2011 metais atsirado ir Judas.