​Drama Kaune: aerodromo direktorius liko be darbo, naujasis atvyko su trenksmu

Visvaldas Matijošaitis
Visvaldas Matijošaitis
  © Dmitrijus Radlinskas

Naujasis Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis ilgai nelaukė ir įgyvendino savo planus dėl savivaldybei pavaldžių įmonių vadovų. Ketvirtadienį mero potvarkiu iš pareigų atleistas ilgametis S. Dariaus ir S. Girėno aerodromo direktorius Eugenijus Raubickas. Nuo penktadienio darbą pradeda Vytas Skučas. Jis jau anksčiau vadovavo tam pačiam oro uostui, tačiau iš pareigų turėjo trauktis, kai 2007 metais spaudoje pasirodė informaciją apie istoriniame aerodrome planuojamus kurti golfo laukus, sporto ir laisvalaikio centrą.

„Remdamasis Darbo kodeksu, Vietos savivaldos įstatymu, Viešųjų įstaigų įstatymu, Administracijos direktoriaus, taip pat Specialiųjų tyrimų tarnybos raštu, atsižvelgdamas į Vyto Skučo prašymą atšaukiu Eugenijų Raubicką iš viešosios įstaigos S. Dariaus ir S. Girėno aerodromo direktoriaus pareigų 2015 m. gegužės 14 dieną. Skiriu nuo 2015 m. gegužės 15 d. Vytą Skučą. Jis konkurso būdu buvo išrinktas ir paskirtas viešosios įstaigos S. Dariaus ir S. Girėno aerodromo direktoriumi“, – rašoma mero V. Matijošaičio pasirašytame potvarkyje.

Aleksote išrinktas Seimo narys konservatorius Rytas Kupčinskas teigė, kad, nors ir nėra jokių teisinių pagrindų atleisti E. Raubicką, meras jį atleidžia pagal jam suteiktas padidintas galias.

„Jisai (meras V. Matijošaitis – red. past.) pasiremia nauja savivaldos įstatymo redakcija. E. Raubickas buvo paskirtas Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendimu. Pagal naująjį įstatymą V. Matijošaitis pasinaudoja padidintomis mero galiomis ir atšaukia E. Raubicką, tačiau esmė, kad absoliučiai nėra jokių teisinių pagrindų, kodėl jis atleidžiamas: nebuvo nei jokios komisijos, nei jokio darbo grupės įvertinimo“, – teigė R. Kupčinskas.

Pagal nuo šių metų gegužės mėn. įsigaliojusį atnaujintą Savivaldos įstatymą meras skiria į pareigas ir atleidžia iš jų savivaldybės viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra savivaldybė), išskyrus švietimo įstaigas, vadovus.

Naujasis direktorius atvažiavo su trenksmu

Dar jokių teisinių įgaliojimų neturintis naujai paskirtas mero V. Matijošaičio V. Skučas tą pačią dieną, gegužės 14 dieną, merui pasirašius potvarkį, į aerodromo administraciją atvyko su didžiausiu trenksmu.

Naujienų portalo Alfa.lt žiniomis, V. Skučas atvyko lydimas apsaugos, automobilį pasistatė užvažiavęs ant šaligatvio tiesiai priešais administracijos duris. Vaikščiodamas po administracijos patalpas apie kiekvieną darbuotojų žingsnį telefonu informuodavo merą V. Matijošaitį.

„Tam tikras įžūlumas, cinizmas demonstruojamas atvažiavus. Asmuo neturi dar jokių teisinių galių, o atvyko net su apsauga“, – vertino R. Kupčinskas.

Kalbama, kad E. Raubickas naujajam merui V. Matijošaičiui kelią pastojo, kai aerodromo teritorijoje naujoji valdžia numatė planus statyti gyvenamųjų namų kvartalą. Meras tokius planus neigia. Dariaus ir Girėno aerodromas turi strateginę reikšmę, dėl to pasirodžius abejotinos reikšmės privatiems asmenims gali kilti pavojus Lietuvos nacionaliniam saugumui – Kauno aerodromu naudojasi Lietuvos ir NATO sąjungininkų kariuomenių kariniai orlaiviai, pasieniečių, policijos, specialiųjų operacijų pajėgos.

„Įsileidus privačius asmenis bus sutrikdyta aerodromo veikla – ką nors pastatys teritorijoje, tada įdėję lėšų prašys suformuoti jiems sklypą ir prasidės slenkantis aerodromo parceliavimas. Nebūtinai namai gali išdygti“, – aiškino R. Kupčinskas.

Konfliktai tarp mero V. Matijošaičio ir E. Raubicko viešinti ir spaudoje, kur meras atvirai neslėpdamas teigė, kad sieks išversti E. Raubicką iš posto.

2007 m. E. Raubickas poste pakeitė V. Skučą, kai kilo konfliktas tarp aviatorių ir Aleksoto bendruomenės.  Tuomet kilo kalbos, kad Aleksoto aerodromo teritorijoje planuojama statyti sporto ir laisvalaikio centrą. Jiems priešinosi aviatoriai, kurių poziciją labiau palaikė E. Raubickas.  Spaudoje teigta, kad V. Skučas buvo linkęs pritarti bendruomenės planams.

Mero sprendimą gali apskųsti

Kauno miesto savivaldybės Administracijos direktorius Gintaras Petrauskas teigė, jog priežastys, kodėl iš direktoriaus pareigų buvo atleistas E. Raubickas jau ir taip plačiai išviešintos, ir visiems žinomos.

„Jau labai daug buvo visur prirašyta, visuose laikraščiuose, net nebėra daugiau ką vardinti. Nematau nieko naujo, ką galėčiau pasakyti“, – teigė G. Petrauskas.

Jo teigimu, mero potvarkis yra mero potvarkis, todėl jokių komisijų ar darbo įvertinimo atleidžiant E. Raubicką nereikėjo.

„Jeigu žmogus su tuo nesutiks, turi teisė visada ginčytis“, – pridūrė G. Petrauskas. Mero potvarkį pagal įstatymus galima apskųsti.

Administracijos direktorius nesiima vertinti V. Skučo pasirodymo aerodromo administracijos patalpose, kai tiesioginių galių dar neturėjo, tačiau vaikščiojo po patalpas ir stebėjo darbuotojų darbą. 

​Drama Kaune: aerodromo direktorius liko be darbo, naujasis atvyko su trenksmu

Visvaldas Matijošaitis